Podskórne grudki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Grudki – rodzaj pierwotnych wykwitów skórnych

Grudki określane są w nomenklaturze medycznej jako papula. Są to wykwity wyniosłe ponad poziom skóry, widoczne i wyczuwalne dotykiem. Są dość wyraźnie odgraniczone od otaczającej je skóry i osiągają maksymalnie 5 mm (powyżej tej wielkości mówi się o blaszce). Ustępują zazwyczaj bez pozostawiania blizn. Stan, w którym występuje wiele grudek, określa się jako grudkowatość (z łac. papulosis).

  • naskórkowe – dotyczą naskórka, najczęściej występują brodawki zwykłe,
  • skórno-naskórkowe – zmiany dotyczą zarówno naskórka, jak i skóry właściwej, mogą się pojawić w łuszczycy i liszaju płaskim,
  • skórne – zmiany rozwijają się w obrębie skóry właściwej, a naskórek pozostaje niezmieniony, wśród nich wymienia się grudki naciekowe (typowe dla kiły) i obrzękowe (występują w rumieniu wielopostaciowym).

Jakie są przyczyny piezogenicznych guzków stóp?

Przyczyną piezogenicznych guzków stóp jest wpuklanie się podskórnej tkanki tłuszczowej w skórę właściwą. A dokładniej – między obecne w niej wiązki kolagenu. Dzieje się to pod wpływem nadmiernego obciążenia.

Do tej pory nie udało się ustalić, dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie powstawanie piezogenicznych guzków na stopach ma związek z genetycznie zmniejszoną wytrzymałością przegród włóknistych podskórnej tkanki tłuszczowej. Do wystąpienia schorzenia mogą predysponować też defekty tkanki łącznej i choroby charakteryzujące się zmniejszoną ilością kolagenu.

Guzki piezogeniczne na stopach są związane ze współdziałaniem czynników środowiskowych i genetycznych. U osób podatnych genetycznie bodziec mechaniczny (np. przeciążenie stóp) powoduje pojawienie się objawów.

Piezogeniczne guzki na stopach mogą pojawić się w każdym wieku. Szacuje się, że postać asymptomatyczna dotyczy nawet 20% społeczeństwa. Na wystąpienie schorzenia szczególnie narażeni są sportowcy. Do innych czynników ryzyka zalicza się: nadwagę i otyłość oraz wykonywanie pracy, która wymaga długotrwałego stania.

Zobacz także

Wybrane treści dla Ciebie

Kamica przewodowa Kamica przewodowa to obecność kamieni (złogów) żółciowych w drogach żółciowych. Kamienie w przewodach żółciowych pochodzą najczęściej z pęcherzyka żółciowego lub tworzą się w samych drogach żółciowych, powodując zablokowanie przepływu żółci.

Świerzbiączka guzkowa Świerzbiączka guzkowa jest niespecyficzną reakcją na drapanie, mogącą wystąpić we wszystkich jednostkach chorobowych, powodujących świąd. Może rozwinąć się również na podłożu samouszkodzeń skóry, gdzie zazwyczaj nie występuje świąd.

Rak pęcherzyka żółciowego Rak pęcherzyka żółciowego w większości przypadków wykrywany jest przypadkowo w badaniu histopatologicznym pęcherzyka usuniętego z powodu kamicy. Niestety przeważająca większość rozpoznawanych guzów pęcherzyka żółciowego jest nieoperacyjna.

Świąd Świąd to nieprzyjemne uczucie wyzwalające potrzebę drapania się. Jest to dość częsta dolegliwość, która przeważnie okazuje się niegroźna. Jeśli świąd dotyczy tylko określonego fragmentu ciała, to zazwyczaj jest spowodowany chorobą skóry. Świąd całego ciała może być spowodowany chorobą ogólnoustrojową.

Wyprysk potnicowy Charakterystycznym objawem wyprysku potnicowego jest świąd i symetrycznie, głęboko osadzone pęcherzyki zajmujące skórę dłoni i podeszew stóp. Typowym umiejscowieniem zmian skórnych są boczne powierzchnie drugiego i piątego palca ręki. Na stopach wyprysk potnicowy obejmuje częściej łuk stopy niż palce.

Twarde grudki pod skórą, czyli jak rozpoznać, kiedy to banał, a kiedy poważny problem

Wiele osób napotka grudki pod skórą w ciągu swojego życia. Bardzo często jest to zupełnie niegroźna formacja, ale warto się nimi zainteresować.

Guzki, grudki lub narośla pod skórą nie są niczym niezwykłym. Grudki pod skórą mogą pojawiać się z wielu powodów.

Do bardziej niepewnych przyczyn należą torbiele naskórkowe, które najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi i tułowiu.

Mogą to być również tłuszczaki, które powstają z tkanki tłuszczowej , która rośnie pod skórą i tworzy wybrzuszenie.

Doktor Cynthia Cobb wyjaśnia, że ​​może to być również dermatofibroma, rogowiak kolczystokomórkowy, ropień skóry, obrzęk węzłów chłonnych czy przepuklina.

Czy guzki piezogeniczne bolą?

W większości przypadków guzki piezogeniczne nie bolą. Nie powodują też żadnych innych objawów – poza grudkami widocznymi podczas stania lub ucisku. Zdarza się jednak postać bolesna. Objawia się ona bólem o różnym stopniu nasilenia, co niekiedy może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bolesne guzki piezogeniczne występują zwykle u sportowców, osób z chorobami tkanki łącznej oraz po urazach w obrębie stóp.

Osoba, która zaobserwowała u siebie piezogeniczne guzki stóp, powinna pozostać pod opieką ortopedyczną. Bolesne grudki wymagają leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Natomiast przy postaci asymptomatycznej ważne jest podjęcie działań, które wzmacniają tkanki i poprawiają komfort pacjenta. W takich przypadkach warto zgłosić się na konsultację podologiczną.

Jak podolog pomaga przy piezogenicznych guzkach stóp? Przede wszystkim może wykonać badanie podoskopem i na tej podstawie wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Są one dopasowane do konkretnego pacjenta i konkretnego obuwia. To odróżnia je od zwykłych wkładek, które można kupić w sklepie medycznym.

  • poprawiają biomechanikę chodu,
  • zapewniają równomierne rozłożenie masy ciała,
  • podtrzymują tkanki stopy,
  • zapobiegają urazom i kontuzjom,
  • zwiększają amortyzację,
  • zmniejszają przeciążenia,
  • korygują wady postawy.

Podolog może udzielić porad dotyczących wyboru odpowiedniego obuwia oraz zasugerować proste ćwiczenia wzmacniające stopy (lub skierować pacjenta do fizjoterapeuty). Ponadto specjalista wykonuje pedicure podologiczny, który stosowany regularnie zapobiega powstawaniu zmian skórnych na stopach.

  • Systematycznie korzystam z profesjonalnej opieki INSTYTUTU PODOLOGII w Poznaniu i nie mam problemu z paznokciami, pęcherzami na stopach czy odciskami. Mogę skoncentrować się na odpowiednim odbiciu i kroku biegowym, nie przenosząc zbędnego obciążenia na biodra i kręgosłup. A co najważniejsze czerpać radość z biegania.

    Najczęściej tego typu zmiany skórne świadczą o rozwoju tak zwanego trądziku późnego, który dotyka osoby po dwudziestym piątym roku życia i objawia się w postaci krost i grudek, między innymi na szyi, a także na brodzie i linii żuchwy.

    Czytaj dalej...

    Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

    Czytaj dalej...

    W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

    Czytaj dalej...

    O ile redukcję łagodnego trądziku można uzyskać już za pomocą preparatów OTC bez recepty lub dermokosmetyków, to często jednak trwałe wyleczenie można osiągnąć jedynie dzięki lekom miejscowym lub doustnym dostępnym wyłącznie na receptę recepta online.

    Czytaj dalej...