Przyczyny pojawiania się pryszczy podskórnych na brodzie
Jak walczyć z pryszczami na brodzie?
Pozbycie się pryszczy na brodzie jest możliwe, jednak wymaga czasu i determinacji. Jeśli krostki na brodzie są twoim problemem, musisz zadziałać na kilku płaszczyznach.
- Rozmowa z dermatologiem Pamiętaj, że pochodzenie pryszczy na brodzie może być różne. Czasem są one niewinnym objawem trądziku młodzieńczego, zaś innym razem zwiastują poważne kłopoty hormonalne. Jeśli nie radzisz sobie z pryszczami, odwiedź dermatologa, który obejrzy skórę i podpowie, jak należycie o nią dbać. Lekarz może zaleci także rozmowę z endokrynologiem, który potwierdzi bądź wykluczy hormonalne podłoże problemu. Dermatolog może zadecydować o farmakologicznym leczeniu pryszczy na brodzie za pomocą antybiotyków, takich jak tetracyklina, mupirycona, erytromycyna. Dobre efekty przynosi także terapia z zastosowaniem pochodnych witaminy A, czyli retinoidów.
- Pryszcze na brodzie – podstawa to pielęgnacja Skóra ze skłonnością do trądziku wymaga troskliwej i konsekwentnej pielęgnacji. W twojej kosmetyczce powinny pojawić się produkty z zawartością kwasów (np. migdałowego, glikolowego), cynku, siarki, wyciągu z zielonej herbaty. Najlepszym wyborem będą kosmetyki naturalne, pozbawione składników zapychających i drażniących.
Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?
Co na pryszcze na brodzie stosuje się w ramach profesjonalnej terapii? Paleta dostępnych leków jest bardzo szeroka. Należą do nich między innymi:
- antybiotyki, takie jak erytromycyna, klindamycyna, , tetracyklina oraz mupirocyna,
- chemioterapeutyki, w tym przede wszystkim metronidazol,
- retinoidy, czyli pochodne witaminy A takie jak ) adapalen, tazaroten, tretinoina,
- kwas azelainowy,
- nadtlenek benzoilu,
- maść ichtiolowa,
- tlenek cynku,
- leki hormonalne: spironolakton i octan cyproteronu.
Dodatkowo zdecydować można się na jednej z licznych zabiegów, takich jak laseroterapia, naświetlanie lampą IPL, peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja.
Pryszcze na brodzie - przyczyny powstawania wyprysków i metody leczenia
Pryszcze na brodzie występują głównie w przebiegu takich schorzeń i zaburzeń, jak trądzik czy hiperandrogenizm. Mogą być również spowodowane złą dietą i niewłaściwą pielęgnacją. Sprawdź, dlaczego i jak powstają wypryski na brodzie i jak można je leczyć metodami domowymi, farmakologicznymi oraz zabiegowymi.
- Główne przyczyny pryszczy na brodzie to zaburzenia hormonalne i nadaktywność gruczołów łojowych. Powstawanie wyprysków stymuluje niewłaściwa dieta, używki, nieumiejętna pielęgnacja oraz stres.
- Wypryski na brodzie u młodzieży są związane ze schorzeniem znanym jako trądzik młodzieńczy. Pryszcze na brodzie w wieku dorosłym również mogą mieć podłoże hormonalne i wiązać się z trądzikiem późnym lub hipoandrogenizmem.
- Podstawą leczenia wyprysków jest zmiana nawyków i stylu życia np. modyfikacja diety czy poprawa pielęgnacji. Pryszcze na brodzie warto jednak skonsultować z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
- Co powoduje pryszcze na brodzie?
- Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?
- Pryszcze na brodzie po 30 roku życia - przyczyny powstawania
- Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
- Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
- Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?
Leczenie trądziku na brodzie i żuchwie
W przypadku krost na brodzie warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozległych zmian u osób dorosłych. Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry i leki bez recepty, w innych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych.
Wykorzystanie leków bez recepty, zawierających kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy może być pomocne w przypadku niewielkich zmian. Umiarkowany lub ciężki trądzik na brodzie wymaga zwykle zastosowania leków na receptę. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są preparaty o działaniu miejscowych:
- retinoidy, np. Izotziaja, Isotrex,
- antybiotyki, np. Dalacin T, Klindacin T,
- kremy i maści regulujące wydzielanie sebum, np. Acnatac, Duac.
W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne), antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).
Ropne, bolące pryszcze na brodzie
Bolący pryszcz na brodzie to kłopot, który jest znajomy wielu osobom – nawet tym, które z natury nie posiadają cery trądzikowej. Jeśli krostki pojawiają się jedynie od czasu do czasu, nie trzeba zanadto się nimi przejmować. Problem pojawia się wówczas, gdy pryszcze na brodzie wyskakują stale, powodują duży ból i dyskomfort. Podpowiadamy, co robić, gdy zauważysz u siebie skłonność do pryszczy na brodzie, a także jak skutecznie z nimi walczyć.
Pryszcze na brodzie to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Dotyczą zarówno nastolatków, jak i osób po 50. roku życia. Powody ich powstawania mają rozmaite źródła – trafna diagnoza jest z kolei najważniejszym elementem procesu leczenia krostek.
Co najczęściej powoduje pryszcze na brodzie?
- Pryszcze na brodzie – zmora skóry trądzikowej Ropne pryszcze na brodzie to charakterystyczny problem cery trądzikowej i tłustej. Broda wchodzi w skład tzw. strefy T – to partie twarzy, na których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. W przypadku cery problematycznej, produkcja sebum jest wzmożona, a pory mają skłonność do zapychania. U osób z cerą trądzikową, prócz ropnych pryszczy na brodzie, pojawiają się krostki o charakterze zaskórnikowym i tzw. wągry. Ponadto skóra brody jest lepka i ma widocznie rozszerzone pory.
- Niewłaściwa pielęgnacja a pryszcze na brodzie Zdarza się, że powodem pryszczy na brodzie jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Stosowanie kosmetyków niedopasowanych do jej potrzeb, zbyt pobieżne mycie lub kładzenie się spać w makijażu zwiększają ryzyko zapchania porów.
- Pryszcze na brodzie – objaw chorób hormonalnych Bolące pryszcze na brodzie, które pojawiają się praktycznie non stop, powinny skłonić cię do konsultacji z endokrynologiem. Jak się okazuje, jest to objaw bardzo często towarzyszący kłopotom z tarczycą, hiperandrogenizmowi, zespołowi policystycznych jajników. Alarmującą sytuacją jest szczególnie ta, w której trądzik pojawia się praktycznie tylko na brodzie.