Pokonałam łysienie androgenowe - Moja historia walki i zwycięstwa

Objawy łysienia androgenowego

Objawy oraz przebieg leczenia androgenowego jest inny w zależności od płci. W przypadku mężczyzn pierwszym objawem łysienia typu androgenowego jest osłabienie i wypadanie włosów z obszaru skroni oraz czoła. To skutkuje stopniowym cofaniem się linii włosów na czole. Kolejnym etapem schorzenia jest zanik włosów z części centralnej głowy. Warto jednak zaznaczyć, że włosy nie znikają z okolic potylicy, w tym miejscu rosną normalnie.

Oznacza to, że włosy stopniowo zanikają tworząc zakola, następnie zanikają na czubku głowy, aż w końcu cała górna część skóry głowy pozostaje łysa. Objawy są tak charakterystyczne, że prawidłowa diagnoza możliwa jest po krótkim wywiadzie z pacjentem oraz ocenie kondycji skóry głowy.

Natomiast w przypadku kobiet objawy są nieco inne. Pierwszym etapem łysienia androgenowego jest utrata włosów ze środkowej części głowy. Z kolei linia włosów w okolicy czoła zostaje nienaruszona. Wraz z postępowaniem łysienia androgenowego utrata włosów następuje z kolejnych obszarów skóry głowy, takich jak okolice kości ciemieniowej czy uszu. Łysienie androgenowe u kobiet ma bardziej rozproszony charakter i utratę ilości włosów można zauważyć praktycznie na powierzchni całej głowy.

Objawy łysienia androgenowego: nie tylko estetyka

Charakterystyczne dla łysienia androgenowego objawy nie tylko wpływają na estetykę, lecz także mogą znacząco wpływać na samopoczucie pacjentów. U mężczyzn proces ten zazwyczaj rozpoczyna się od obszaru skroni i czoła, postępując stopniowo w kierunku szczytu głowy, co może skutkować całkowitym wyłysieniem. U kobiet objawia się przede wszystkim przerzedzeniem włosów na szczycie głowy i w okolicy czoła, co często wiąże się z zagłębieniem linii włosów.

Łysienie androgenowe to schorzenie często uwarunkowane genetycznie. Jednakże, warto przyjrzeć się bliżej dodatkowym czynnikom, które mogą wpływać na rozwój tej przypadłości. Również kluczową rolę odgrywają hormony, zwłaszcza dihydrotestosteron (DHT) – hormon androgenowy, który wywiera wpływ na mieszki włosowe powodując ich nadwrażliwość.

Nowoczesne badania wskazują także na związek między poziomem SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe) a łysieniem androgenowym. SHBG pełni istotną rolę w regulacji dostępności hormonów płciowych, a jego niedobór może wpływać na równowagę hormonalną organizmu, potencjalnie przyspieszając proces łysienia.

Przyczyny łysienia androgenowego w zależności od płci

W przypadku mężczyzn schorzenie łysienia androgenowego występuje znacznie częściej niż w przypadku kobiet. Nie jest ono spowodowane samym występowaniem androgenów we krwi, ale genetycznym uwarunkowaniem na nadwrażliwość na pochodną testosteronu, czyli na DHT.

W efekcie zwiększone stężenie DHT powoduje osłabienie mieszków włosowych, a co za tym idzie nadmiernie wypadanie włosów i łysienie miejscowe. Dodatkowo przyczyną pojawienia się łysienia androgenowego u mężczyzn może być nadmierne i niekontrolowane przyjmowanie suplementów diety na przyrost masy, które mogą prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej.

pureHealth – Skin Hair Nails – suplement na skórę, włosy i paznokcie

W przypadku kobiet łysienie androgenowe również wywoływane jest przez na nadwrażliwość organizmu na zbyt duże stężenie androgenów we krwi. Jednak nie jest to jedyny powód występowania łysienia androgenowego u kobiet. Przyczyną może być również:

  • nowotwór jajnika,
  • zespół policystycznych jajników,
  • nadczynność kory nadnerczy – zespół Cushinga,
  • nowotwory nadnerczy,
  • choroby tarczycy.

Również w niektórych, specyficznych okresach życia kobiety może pojawić się łysienie androgenowe. Najczęściej ma to miejsce w ciąży, podczas karmienia lub w okresie menopauzy.

Ponadto niezależnie od płci przyczyną łysienia androgenowego może być niezdrowy tryb, życia, palenie papierosów, przewlekły stres oraz zła dieta.

Niezwykle istotne dla zahamowania skutków choroby jest zwracanie uwagi na wszystkie, nawet z pozoru nieistotne objawy, jak delikatne swędzenie, uczucie mrowienia, a w skrajnych wypadkach nawet ból, jaki można odczuwać w określonych obszarach skóry.

Czytaj dalej...

Do czynników etiologicznych należy zaliczyć czynniki genetyczne, atopię, czynniki psychiczne, czynniki hormonalne zaburzenia czynności tarczycy , wewnątrzustrojowe ogniska zakażenia obecność superantygenów bakteryjnych , stres, zjawiska autoimmunologiczne.

Czytaj dalej...

Za uwarunkowaniem autoimmunologicznym przemawia częste współwystępowanie łysienia plackowatego z innymi chorobami wynikającymi z autoagresji , takimi jak atopowe zapalenie skóry , bielactwo , zapalenie tarczycy najczęściej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto , zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty czy cukrzyca typu 1.

Czytaj dalej...

Poprzez wpływ androgenów u osób z predyspozycją genetyczną następuje miniaturyzacja mieszka włosowego, gdyż metabolit testosteronu dihydrotestosteron, powstający na skutek działania enzymu 5α-reduktazy, wpływa na receptory znajdujące się w mieszkach, skracając fazę wzrostu włosa 2,3.

Czytaj dalej...