Jak radzić sobie z alergiczną pokrzywką na twarzy?
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pokrzywki alergicznej.
Pokrzywka alergiczna - od czego się bierze?
Najczęstsze czynniki wywołujące objawy pokrzywki alergicznej to ekspozycja na alergeny, ciepło, zimno, ucisk, tarcie, niektóre leki.
Jak wygląda pokrzywka alergiczna?
Głównym objawem pokrzywki są tzw. bąble pokrzywkowe, czyli opuchnięte pęcherzyki różnej wielkości otoczone widocznym zaczerwienieniem, czasami swędzące.
Pokrzywka alergiczna - czy jest zaraźliwa?
Ani pokrzywkę przewlekłą, ani pokrzywkę ostrą nie możemy uznać za chorobę zakaźną.
Ile trwa pokrzywka alergiczna?
W przypadku pokrzywki ostrej zmiany skórne pojawiają się i ustępują w ciągu 6 tygodni, natomiast przy przewlekłej trwają ponad 6 tygodni. U większości osób diagnozuje się jednak pokrzywkę, która ma charakter ostry.
Pokrzywka alergiczna - czym smarować?
Wsparciem w łagodzeniu objawów pokrzywki ostrej i przewlekłej są przeciwhistaminowe leki na alergię w kremie, zawierające m.in. desloratadynę oraz cetyryzynę.
Co na pokrzywkę alergiczną u dziecka?
Leczenie pokrzywki przewlekłej i ostrej u dzieci polega na unikaniu kontaktu z alergenami i stosowaniu leków przeciwhistaminowych przepisanych przez lekarza. W ciężkich przypadkach konieczne może być wprowadzenie odczulania.
e -Konsultacja z Receptą Online AlergiaWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Pokrzywka alergiczna u dzieci
Objawy występujące u dzieci są takie same jak u dorosłych. Co zrobić, gdy pokrzywka wystąpi u dziecka? Jeśli objawy są łagodne, stosujemy takie samo leczenie jak u dorosłych. Należy pamiętać, że leki bez recepty można stosować dopiero od 2. roku życia! W przypadku najmłodszych zalecana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub pediatry, który dobierze odpowiednie leczenie do obecnego stanu zdrowia. U starszych dzieci pomocne w uciążliwym świądzie mogą okazać się chłodne okłady lub schłodzone żele o działaniu przeciwalergicznym i przeciwświądowym.
Jeżeli pokrzywka występuje u nas często, utrzymuje się przez dłuższy czas, obejmuje duże powierzchnie ciała, warto rozważyć wizytę u lekarza rodzinnego. Powinniśmy poradzić się specjalisty także wtedy, gdy zmiany są oporne na leki dostępne bez recepty.
Niezbędnik alergika - adrenalina
Jeżeli jesteśmy na coś uczuleni i istnieje ryzyko wystąpienia szoku anafilaktycznego, powinniśmy posiadać przy sobie adrenalinę, którą w przypadku wystąpienia szoku anafilaktycznego możemy podać sobie sami lub ktoś z otoczenia może nam w tym pomóc. Te oraz inne kwestie dotyczące pokrzywki alergicznej można skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.
A wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Pokrzywka - leczenie
Gdy pojawi się pokrzywka, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli mimo ich zastosowania pokrzywka nie ustępuje, należy udać się do lekarza.
W ciężkich przypadkach pokrzywki (szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego) lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów (te w maści przepisuje się bardzo rzadko) - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.
Czytaj też:
- Uporczywe swędzenie i opuchlizna – jak leczyć pokrzywkę alergiczną?
- Objawy alergii skórnej. Pokrzywka, wyprysk, atopowe zapalenie skóry to objawy alergii skórnej
- Wysypka u dziecka – przyczyny wysypki, objawy, leczenie
Pokrzywka - objawy
Pokrzywka ma postać swędzących, porcelanowo-różowych bąbli i/lub obrzęków. Zmiany te:
- mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele i być skupione w jednym/kilku miejscach albo pokrywać całe ciało, np. w przypadku pokrzywki wywołanej zimnem, bąble rozwijają się w miejscu oziębienia skóry, z kolei pokrzywka będąca wynikiem ucisku objawia się głębokimi obrzękami w miejscu przewlekle działającego ucisku
- mogą mieć różny kształt, np. pokrzywka wywoływana poprzez potarcie bądź zadrapanie skóry objawia się jako wyniosłe, czerwone linie
Wyjątkiem jest pokrzywka naczyniowa, w przebiegu której bąble utrzymują się dłużej niż 48 godzin w jednym miejscu, a zmianom skórnym nie towarzyszy świąd skóry.
- bledną pod naciskiem palca
- krótko utrzymują się w jednym miejscu - opisywane są jako "wędrujące" po ciele. Zmiana znika, a za kilka godzin w innym miejscu na ciele pojawiają się nowe bąble
- mogą utrzymywać się do 6 tygodni (pokrzywka ostra) lub dłużej niż 6 tygodni (pokrzywka przewlekła)
W niektórych przypadkach pokrzywki ostrej mogą się pojawić objawy towarzyszące, takie jak: gorączka, ogólne złe samopoczucie, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, ból stawów.
Jeśli obrzęk pojawi się na powiekach i/lub ustach natychmiast należy pójść do lekarza! Obrzęk może objąć także język, gardło i krtań (tzw. obrzęk naczynioruchowy), a dalej doprowadzić do trudności w oddychaniu i do zatrzymaniem oddechu, a w skrajnych przypadkach nawet do zatrzymania akcji serca. Poza tym pokrzywka może być też pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego.

Leczenie pokrzywki alergicznej
Lepiej zapobiegać niż leczyć - unikanie kontaktu z alergenem jest najskuteczniejszym sposobem na pokrzywkę. Jeżeli jest to niemożliwe lub pokrzywka już wystąpiła, stosujemy leki przeciwhistaminowe.
Jeżeli pokrzywka występuje sporadycznie i nie mamy objawów ogólnych, takich jak trudności w oddychaniu, obrzęku powiek i ust, złego samopoczucia z zawrotami głowy, możemy sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe z lewocetyryzyną, feksofenadyną czy desloratadyną. Możemy poprosić farmaceutę o dobranie odpowiedniego preparatu - oprócz klasycznych tabletek dostępne są jeszcze krople doustne oraz tabletki rozpadające się w jamie ustnej.
Dodatkowe sposoby
Ponadto możemy zastosować żele z dimetyndenem by złagodzić swędzenie. Skuteczność preparatów z węglanem wapnia, popularnie nazwanym “wapnem na alergię” jest kwestionowana. Pokrzywki nie powinno się również smarować popularnymi kremami z hydrokortyzonem ponieważ taki zabieg nie złagodzi jej objawów.
