Co to jest poletkowanie skóry?
Co wywołuje alergię kontaktową?
Za alergię kontaktową w większości przypadków odpowiada reakcja nadwrażliwości na alergeny, na które pacjent może być narażony, na przykład w związku z wykonywanym zawodem. Przy pierwszym kontakcie skóry z alergenem dochodzi do uwrażliwienia na ten czynnik, czego konsekwencją jest pojawianie się objawów chorobowych przy kolejnych ekspozycjach skóry.
Jakie alergeny odpowiadają najczęściej za pojawienie się alergii kontaktowej? Należy tutaj wymienić przede wszystkim:
nikiel – jest to zdecydowanie najczęstszy alergen kontaktowy, który odpowiada za zmiany wypryskowe. Nikiel znajdziemy w biżuterii, guzikach, klamkach, monetach, wielu przyborach kuchennych, sztućcach, a co ważne – również w pokarmach: głównie w produktach w puszkach, ale i w nasionach roślin strączkowych, ziarnach zbóż, wielu rybach (np. makrela, tuńczyk, śledź, łosoś), owocach morza, suszonych owocach, a nawet w kakao, czarnej herbacie, kawie i czerwonym winie,
chrom – jest to składnik między innymi wyrobów skórzanych oraz cementu. Znajdziemy go również w niciach chirurgicznych, preparatach do konserwacji drewna, niektórych odczynnikach laboratoryjnych, materiałach budowlanych i protezach dentystycznych,
kobalt – uczulenie na kobalt często współtowarzyszy uczuleniu na nikiel. Kobalt znajdziemy w barwnikach do szkła, glazurach, składnikach farb, żywicach poliestrowych, atramencie, a także w materiałach budowlanych,
- konserwanty – między innymi mieszanina parabenów, znajdująca się w wielu kosmetykach do makijażu,
Rumień wędrujący
Rumień wędrujący (łac. erythema migrans), nazywany niekiedy błędnie rumieniem wędrownym, jest objawem związanym z boreliozą. U ok. 60% zakażonych pojawia się do 30 dni od ukąszenia przez kleszcza będącego nosicielem krętków Borrelia burgdorferi.
Jak wygląda rumień wędrujący? Ma postać plamki lub grudki jaśniejszej w centrum (tzw. bull’s eye). Zmiana pojawia się w miejscu ukąszenia. Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć: gorączka, bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe.
Objaw ustępuje samoistnie w ciągu czterech tygodni bez względu na to, czy rozpocznie się leczenie boreliozy. Zniknięcie rumienia nie oznacza jednak, że choroba również zniknie. By ją wyleczyć, konieczne jest wdrożenie odpowiednich leków, dostosowanych do stadium choroby. Na etapie występowania rumienia wędrującego zaleca się amoksycylinę, doksycyklinę i cefuroksym.
Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania.
Diagnoza i leczenie rumienia może wymagać wykonania rozmaitych badań i odbycia wielu konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:
- nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,
- konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym alergolog),
- dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, np. RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej,
- wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
- opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Co to jest rumień?
Rumień na skórze (łac. erythema) nie jest chorobą dermatologiczną samą w sobie, lecz objawem wskazującym na nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Powstaje w wyniku rozszerzenia powierzchniowych naczyń krwionośnych. Ma postać lokalnego zaczerwienienia o różnym nasileniu. Niekiedy jest to delikatne zaróżowienie, innym razem przybiera formę brązowych nieregularnych plam.
Wygląd rumienia jest zależny od wielu czynników, w tym od przyczyny jego powstania. Wyróżnić należy tu:
- choroby tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym,
- stosowanie niektórych leków (m.in. antybiotyków),
- boreliozę,
- stany zapalne spowodowane m.in. urazem bądź przerwaniem ciągłości skóry,
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
Dość często zdarza się, że za rumień odpowiedzialne są poparzenia promieniowaniem słonecznym UVB i odparzenie skóry (wówczas mamy do czynienia z rumieniem pieluszkowym).
Wyprysk potnicowy – przyczyny
Wyprysk potnicowy (ang. dyshidrotic eczema, pompholyx) należy do najczęściej występujących chorób skóry (dermatoz). Potnica to charakterystyczne zapalenie skóry zlokalizowane na dłoniach oraz stopach, będące reakcją alergiczną organizmu na kontakt z którąś z uczulających substancji. Alergeny mogą być pochodzenia wewnętrznego (endogennego), jak i zewnętrznego (egzogennego). Najczęstszymi alergenami są metale ciężkie (m.in. nikiel, kobalt, chrom) oraz bakterie. Wyprysk potnicowy może się też ujawnić pod wpływem stosowanych leków. Choć nazwa tej dermatozy kojarzy się z potem, to powstające w przebiegu choroby pęcherzyki nie są związane z gruczołami potowymi.
Wyprysk potnicowy ma formę niedużych (maksymalna średnia to ok. 2–3 mm), bezbarwnych pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Pęcherze powstają w skupiskach. Wyprysk potnicowy czasem, chociaż nie zawsze, powoduje ból. Charakterystyczne dla wyprysku potnicowego jest uporczywe swędzenie. Zmiany skórne pojawiają się głównie na dłoniach (w ok. 70% przypadków), na dłoniach i podeszwach stóp (20% przypadków) albo tylko na podeszwach (10%). Wyprysk potnicowy może mieć związek z zakażeniem grzybiczym (np. obecność pęcherzy na dłoniach może oznaczać grzybicę stóp). Choroba bardzo często występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry.
Alergia kontaktowa – co to jest?
Wyprysk kontaktowy, nazywany również alergią kontaktową, to stan zapalny skóry, który powodowany jest przez różnego rodzaju czynniki. Pacjenci często określają swoją przypadłość bardziej potocznymi określeniami i opisują ją jako: wysypka kontaktowa, wyprysk alergiczny lub pokrzywka, choć należy mieć świadomość, że pokrzywka jest zupełnie innym schorzeniem dermatologicznym.
EKTOPIN to prebiotyczny emolient plus z ektoiną do stosowania w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i atopowej dla dorosłych oraz dzieci już od 1. dnia życia
W powstawanie zmian skórnych w wyprysku kontaktowym zaangażowane są zarówno czynniki immunologiczne, jak i nieimmunologiczne, czyli niezwiązane z układem odpornościowym człowieka. Alergia kontaktowa to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach dermatologicznych.