Pryszcz na łechtaczce - Przyczyny, Leczenie i Porady

Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć

Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.

Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.

Przyczyny inne niż trądzik

Istnieje kilka typowych przyczyn wyprysków na pośladkach — zdecydowana większość wyprysków na pośladkach nie jest spowodowana trądzikiem ani zatkanymi porami. Ogólnie rzecz biorąc, pryszcze na pośladkach mają specyficzny wygląd, w zależności od przyczyny.

Zapewniamy, że bez względu na przyczynę wyprysków na pośladkach – istnieją skuteczne metody leczenia.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych (zapalenie mieszków włosowych) jest najczęstszą przyczyną czerwonych, zapalnych wyprysków na plecach.

Masz mieszki włosowe na prawie wszystkich obszarach skóry, w tym na tyłku. Kiedy mieszek włosowy ulega podrażnieniu, staje się czerwony i opuchnięty. Guzy mogą rozwinąć białą głowę i wyglądać jak pryszcze trądzikowe. Te guzki są czasami bolesne lub swędzą, ale nie zawsze.

Zapalenie mieszków włosowych może rozwinąć się w dowolnym miejscu na skórze z powodu:

  • Tarcie spowodowane obcisłym ubraniem może podrażnić mieszki włosowe.
  • Pot podrażnia mieszki włosowe.
  • Nawet jeśli nie pocisz się dużo, bielizna wykonana z nieoddychającego materiału, takiego jak nylon lub poliester, może zatrzymywać wilgoć na skórze, podrażniając mieszki włosowe.
  • Mieszek włosowy może zostać zainfekowany bakteriami, takimi jak Staphylococcus aureus lub Pseudomonas aeruginosa.
  • Możesz również rozwinąć określony rodzaj zapalenia mieszków włosowych, zwany zapaleniem mieszków włosowych w wannie z hydromasażem, jeśli spędzasz czas w wannie z hydromasażem lub basenie, zwłaszcza jeśli nie jest dobrze utrzymany.

Keratoza Pilaris

Drobne, szorstkie guzki na twoim tyłku mogą powstać z powodu rogowacenia mieszkowego, bardzo częstego schorzenia skóry. Powoduje małe guzki w kolorze skóry lub czerwone na powierzchni skóry. Guzki mogą wyglądać jak małe pryszcze lub gęsia skórka. Możesz ich tak naprawdę nie zauważyć, chyba że przejedziesz po nich ręką.

Leczenie

Większość guzków lub wyprysków na sutkach zniknie w ciągu kilku dni. Konkretne leczenie zależy od przyczyny guza i często nie jest potrzebne żadne leczenie. Jeśli jednak często pojawiają się pryszcze lub guzy na sutkach, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko ich nawrotu, takie jak:

  • Jeśli spocisz się podczas ćwiczeń, oczyść piersi i zmień stanik i/lub koszulę.
  • Codziennie bierz prysznic, upewniając się, że Twoje piersi i sutki są całkowicie suche, zanim się ubierzesz.
  • Unikaj odzieży, która ociera lub ściera Twoje sutki i otoczkę.
  • Jeśli używasz balsamu do piersi lub sutków, upewnij się, że jest delikatny dla Twojej skóry.

W zależności od przyczyny wyprysków na sutkach lekarz może również zalecić jakąś formę leczenia miejscowego. Może to być leczenie przeciwgrzybicze, jeśli masz infekcję drożdżakową. W niektórych przypadkach ropień może wymagać drenażu i/lub leczenia antybiotykami.

Wypróbuj zastrzyk kortyzonu

Innym profesjonalnym leczeniem dużych wyprysków jest zastrzyk kortyzonu. Mała igła służy do wstrzykiwania rozcieńczonego steroidu w wyprysk. W ciągu zaledwie kilku dni pryszcz kurczy się i znika. Ponownie, ta procedura musi być wykonana przez dermatologa, ale jest to szybki sposób na wyleczenie uporczywych pryszczy.

Zastrzyk kortyzonu powinien być traktowany jako ostatnia deska ratunku, ponieważ może powodować działania niepożądane, takie jak wgniecenie skóry wokół miejsca wstrzyknięcia. Zastrzyki z kortyzonu nie są odpowiednie dla każdej osoby lub każdej skazy. Skontaktuj się z dermatologiem, aby sprawdzić, czy jest to dla Ciebie odpowiednie.

Wystrzelenie pryszcza może pogorszyć sytuację lub pozostawić bliznę. Zamiast tego spróbuj nakładać ciepły kompres kilka razy dziennie lub zastosować zabieg punktowy. Jeśli minie kilka tygodni bez poprawy, umów się na wizytę u dermatologa. Pryszcz, który nie zniknie, może wymagać leczenia chirurgicznego nakłuciem lub zastrzyku kortyzonu.

Objawy i przyczyny

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn pryszczu na brodawce lub innego guzka w okolicy. Obejmują one:

Trądzik

Niektórzy ludzie mają pryszcze trądzikowe na sutkach. Pryszcze pojawiają się, gdy pot, bakterie i brud zostają uwięzione w twoich porach. Wtedy te pory mogą puchnąć. Większość pryszczy na sutkach to zaskórniki. Częsty trądzik na sutkach lub piersiach może być znakiem, że musisz zmienić swoją rutynę higieniczną.

Wrastające włosy

Większość ludzi ma przynajmniej kilka mieszków włosowych na ich otoczkach. Oznacza to, że istnieje ryzyko wrastania włosów. Wrastające włosy to ogolone lub zaostrzone pasmo włosów, które wrastają z powrotem w skórę. Wrastające włosy mogą powodować guzki, które wyglądają bardzo podobnie do pryszczów spowodowanych trądzikiem.

Gruczoły Montgomery

Gruczoły Montgomery’ego (zwane również gruczołami areolarnymi i guzkami Montgomery’ego) wytwarzają wydzieliny, które nawilżają sutki. Są rodzajem gruczołu łojowego (gruczołu łojowego).

W czasie ciąży gruczoły mogą stać się liczniejsze i wydatniejsze. Czasami ulegną zapchaniu i zaczną przypominać pryszcz. Może się to również zdarzyć w innych momentach, gdy zmieniają się poziomy hormonów.

Możliwe jest zakażenie zatkanego gruczołu Montgomery’ego. Jeśli tak się stanie, możesz odczuwać ból, a także powiększony guzek na otoczce. Zakażone gruczoły Montgomery’ego (lub torbiele) są najczęściej obserwowane u kobiet w wieku 10-20 lat.

Ropnie podokręgowe

Ropień podokręgowy to mała kieszonka z ropą pod otoczką lub brodawką sutkową. Jest to spowodowane miejscową infekcją. Ropnie podokręgowe mogą być bolesne i mogą wystąpić obrzęki okolicy. Czasami ropień może towarzyszyć gorączce lub ogólnemu złemu samopoczuciu.

W przeciwieństwie do niektórych innych stanów, które mogą wyglądać jak pryszcz na brodawce, ropnie podokręgowe rzadziej występują u osób karmiących piersią. Mogą być spowodowane przez wiele różnych rodzajów bakterii.

Ze względu na fakt, że do bezpośredniej stymulacji łechtaczki nie dochodzi podczas aktu seksualnego, może się zdarzyć, że ten rodzaj pieszczot zostanie w pewien sposób pominięty, co z kolei poskutkuje zmniejszeniem odczuwanej przez kobietę przyjemności ze współżycia.

Czytaj dalej...

Ze względu na niską świadomość możliwości zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn , bardzo często panowie zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby lub też schorzenie wykrywane jest przypadkowo.

Czytaj dalej...

Opryszczka w nosie to infekcja wywołana przez wirus Herpes Simplex Virus HSV , który jest również odpowiedzialny za powstawanie zmian opryszczkowych na wargach opryszczka wargowa, inaczej popularne zimno najbardziej rozpowszechnioną formę tej choroby.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...