Skąd się bierze wysypka w zgięciach łokci u dorosłych i jak sobie z nią radzić
Objawy alergii skórnej
Objawy alergii skórnej zależą od rodzaju reakcji alergicznej:
- wyprysk – swędząca, łuszcząca się, czerwona, sucha wysypka, najczęściej umiejscowiona na twarzy, dłoniach, pod łokciami i kolanami. Czasami sączy się z niego bezbarwny płyn.
- wyprysk kontaktowy – swędząca i bolesna wysypka, może mieć postać guzków i/lub pęcherzy. Pojawia się od razu po kontakcie z alergenem lub nawet po kilku dniach.
- pokrzywka – wypukłe, płaskie, swędzące guzki, czasami bolesne. Pokrzywka wymaga uważnej obserwacji, może bowiem oznaczać poważną reakcję alergiczną.
- obrzęk naczynioruchowy – opuchlizna i obrzęk, które mogą być niebezpieczne, szczególnie jeśli zlokalizowane są w jamie ustnej (język) lub w gardle, ponieważ mogą utrudniać oddychanie. Wymagają pilnej wizyty na SOR-ze.
Wysypka na ciele – przyczyny
Wysypka to dość niespecyficzny objaw. W zależności od jej wyglądu, charakteru, lokalizacji oraz innych symptomów pojawiających się u pacjenta lekarz stara się określić jej przyczynę. Ustalenie etiologii wysypki pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Swędząca wysypka na ciele może oznaczać reakcję alergiczną na spożyty pokarm, alergeny wziewne, odczyn po bezpośrednim kontakcie z alergenem (alergia kontaktowa) lub fotouczulenie, gdzie czynnikiem koniecznym do powstania alergicznego odczynu na skórze jest promieniowanie słoneczne.
Wysypka na ciele u dorosłych może być związana również z chorobami o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Niekiedy jej przyczyną jest zaostrzenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, czy reumatoidalnego zapalenie stawów. Wysypka pojawia się także jako objaw choroby nowotworowej.
Rodzaje wysypek
Wysypka na skórze może mieć różny charakter. Niekiedy może być objawem chorobowym, ale czerwone krostki na ciele mogą pojawić również na skutek przegrzania. Obraz kliniczny (wygląd) wysypek bywa bardzo różnorodny. Stąd też, celem jak najlepszego opisania powstałych zmian skórnych, wysypki klasyfikuje się w określone typy. Wśród nich wyróżnia się:
- Wysypka alergiczna – jest mało specyficzna, powstaje na skutek kontaktu z alergenami, może przybierać formę czerwonych grudek, pęcherzyków czy bąbli, a u osób cierpiących na alergię przewlekle postać rumieniowo-złuszczających się zmian. Wysypce alergicznej zwykle towarzyszy świąd o różnym nasileniu, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
- Wysypka plamista – czerwone, nieregularne plamy często związane z alergią lub chorobami o charakterze zakaźnym.
- Wysypka grudkowa – przybiera formę małych, uniesionych grudek, które sprawiają, że skóra w dotyku staje się nierówna i chropowata. Są to zmiany charakterystyczne dla liszajca płaskiego, zmian alergicznych, wirusowych oraz łuszczycy. W przypadku ostatniej choroby grudki pokryte są srebrzystą łuską.
- Wysypka grudkowo – plamista – na skórze pojawiają się zarówno suche plamy, jak i grudkowe krostki. Jest to forma charakterystyczna dla alergii skórnej, np. odczyn poantybiotykowy.
- Wysypka pęcherzykowa – wypełnione płynem pęcherzyki wystają ponad powierzchnię skóry. Tego typu pęcherzyki są charakterystyczne dla infekcji wirusowej – opryszczka, półpasiec, ospa lub alergii na słońce. Często przed wystąpieniem wysypki pojawiają się objawy przepowiadające, tj. mrowienie, świąd, ból.
- Pokrzywka – swędząca, niejednorodna wysypka barwy zwykle różowej. Pokrzywkę powodować mogą różne alergeny, ale zwykle jej przyczyna jest trudna do ustalenia. Po pojawieniu się pokrzywki na skórze należy bacznie obserwować pacjenta czy objawy alergiczne nie postępują i nie pojawiają się u niego np. trudności z oddychaniem.
Jak może wyglądać wysypka na łokciach?
Wysypka na ciele pojawia się w postaci licznych wykwitów na skórze. Takie zmiany mogą przybierać różne formy i mieć różną lokalizację, także na łokciach. Może ona oznaczać konkretne choroby, a także być przejawem alergii.
Do najczęściej pojawiających się postaci tego rodzaju zmian na skórze zaliczamy:
- czerwone plamki,
- grudki,
- wypryski grudkowo-plamiste,
- bąble,
- pęcherzyki,
- krostki.
Zmiany chorobowe na skórze w okolicach łokci zaliczane są do tak zwanej wysypki zlokalizowanej. Rzadko przyjmują postać ropną, natomiast dość mocno swędzą i pieką.
Najczęściej nie są niepokojącym objawem, ale pod warunkiem określenia ich przyczyny. Podobne zmiany mogą jednocześnie pojawiać się na kolanach.
Oto charakterystyczne objawy wysypki na kolanach i łokciach:
- zaczerwienienie skóry,
- swędzenie skóry,
- pieczenie,
- pękanie skóry,
- łuszczenie skóry,
- stany zapalne,
- nadmierna suchość skóry.
Wymienione objawy nazywane są objawami miejscowymi. Jeśli pojawiły się na skutek alergii to wystarczy zidentyfikowanie czynnika, który uczula i mogą zniknąć samoistnie.
Poważniejszym problemem są tak zwane objawy uogólnione, takie jak duszność, zaburzenia rytmu serca czy obrzęk błon śluzowych. Pojawiają się rzadziej, ale są sygnałem o konieczności przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.
Mocno swędząca wysypka na łokciach wywołuje u chorych dość silny odruch drapania. To z kolei doprowadza do zmiany bąbli lub krostek w przeczosy skórne. Co kryje się pod tym pojęciem? To charakterystyczne drobne linie i pęknięcia na skórze, które powstają w efekcie długotrwałego drapania i tym samym ciągłego podrażnienia skóry.
Najbardziej uciążliwe są zmiany swędzące lub ropne. Wysypka na łokciach pojawia się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Czynnikiem sprzyjającym jej rozwojowi są bardzo często choroby alergiczne lub różnego typu infekcje.
Leczenie alergii skórnej
Leczenie alergii skórnej zależy od jej objawów i od alergenu, który ją wywołał. Lekarz na pewno zaleci jednak unikanie alergenu i używanie hipoalergicznych kosmetyków .
Najprawdopodobniej przepisze też leki na alergię : maści, kremy lub inne leki (antyhistaminowe, kortykosteroidy), żeby złagodzić świąd, ból czy obrzęk lub przyspieszyć gojenie. W przypadku nadkażonych zmian skórnych nie obędzie się bez antybiotyku, np. w maści.
Jeśli ty lub twoje dziecko cierpicie na alergię skórną, pamiętaj o następujących zasadach postępowania:
- unikaj pocierania, drapania lub szorowania skóry
- kilka razy dziennie nawilżaj skórę delikatną maścią lub balsamem, bez alkoholu, substancji zapachowych ani barwników
- użyj balsamu po kąpieli na wilgotną skórę
- nie bierz długich i gorących kąpieli – postaw na krótkie prysznice lub kąpie w letniej wodzie
- unikaj noszenia wełnianej odzieży.
źródła: mp.pl, intermountainhealthcare.org, acaai.org

Wysypka na łokciach i jej przyczyny. Jak leczyć takie zmiany skórne?
Wysypka na łokciach może być oznaką alergii, może też sygnalizować początek różnych chorób skóry. Najczęściej kojarzona jest z uczuleniem, któremu towarzyszy uporczywy świąd. Sprawdź, jakie przyczyny wywołują taką wysypkę.
- Wysypka na łokciach może pojawić się na tle alergicznym lub w przebiegu różnych chorób.
- W zgięciach łokci zmiany skórne mogą być wynikiem przegrzania (wysypka cieplna).
- Leczenie zmian na skórze wymaga konsultacji z lekarzem, ale można też stosować domowe metody, wspomagające właściwe leczenie.
- Jak może wyglądać wysypka na łokciach?
- Przyczyny pojawienia się wysypki na łokciach
- Wysypka na łokciach u dzieci
- Co oznacza wysypka na łokciach w ciąży?
- Jak leczyć wysypkę na łokciach?
- Czy da się wyleczyć wysypkę na łokciach domowymi sposobami?