Pryszcz w okolicy odbytu - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Guz okołoodbytniczy u psów – objawy i leczenie

Nowotwory okolicy odbytu psów mogą być bardzo częste, głównie z trzy rodzaje: łagodny, zwany gruczolakiem okołoodbytniczym, który dotyka głównie niewykastrowane samce, oraz dwa złośliwe, gruczolakorak worka odbytu i gruczolakorak okołoodbytniczy, z dużym prawdopodobieństwem przerzutów i zespołem paranowotworowym z hiperkalcemią.

Powiązane objawy kliniczne to te, które pochodzą od wzrostu masy we wrażliwym obszarze psów, które zaczynają lizać, przeciągać się i samookaleczać, co zaczyna krwawić, ranić i powodować dyskomfort oraz wtórne infekcje, które powodują gorączkę i może przetoczyć . Diagnozę uzyskuje się za pomocą cytologii i biopsji, a leczenie będzie chirurgiczne i medyczne. W tym artykule AnimalWised poruszymy kwestię Guz okołoodbytowy u psów, jego objawy i leczenie.

Rodzaje guzów okołoodbytniczych u psów

Patologie, takie jak guzy, mogą wystąpić w obszarze okołoodbytowym, rozciągającym się między odbytem a genitaliami psa. Jest to bardzo dobrze unerwiony i nawodniony obszar, dlatego ból i wrażliwość podczas manipulacji są bardzo duże.

Przez cały rok spotykamy dwie Struktury:

  • worki analne: uchyłki ze ślepym dnem po obu stronach odbytu, między zewnętrznym i wewnętrznym zwieraczem odbytu. Jego zadaniem jest gromadzenie lepkiej, surowiczej i śmierdzącej cieczy, która jest syntetyzowana przez gruczoły wewnętrzne i jest naturalnie wydalana podczas defekacji u psów. Jest przydatny w rozpoznawaniu psa z psem, a także jest uwalniany w sytuacjach stresowych.
  • gruczoły okołoodbytowe: zwane również gruczołami okołoodbytowymi lub wątrobowymi, które mają receptory hormonalne (androgeny, estrogeny i hormon wzrostu). Znajdują się w tkance podskórnej otaczającej odbyt psa. Są to gruczoły typu łojowego, które nie wydzielają treści.

Narośl przy odbycie – jak leczyć twardy, bolesny guzek przy odbycie?

Narośl przy odbycie lub guzek przy odbycie, może mieć wiele różnych przyczyn. Od powszechnie występujących hemoroidów, poprzez zakażenie wirusem HPV i urazy mechaniczne, aż po groźne choroby nowotworowe. Przyczyn patologii skórnych w tej wrażliwej okolicy może być jednak znacznie więcej. Najczęściej guzki przy odbycie są twarde i bolesne, ale mogą też być miękkie i przybierać fioletowy kolor. Większość tych zmian jest uleczalna, ale wymaga konsultacji i leczenia. Skąd biorą się twarde, bolesne guzki przy odbycie? Jak leczyć narośl w okolicy odbytu?

Narośl przy odbycie – co może być przyczyną?

Przyczyny twardego, bolesnego guzka przy odbycie mogą być różnorodne. Od powszechnie występujących hemoroidów, przez zakażenia wirusem, aż po groźne dla zdrowia i życia nowotwory.

Narośl przy odbycie może być wywołana przez:

Hemoroidy

Nazywane też guzkami krwawniczymi, w rzeczywistości stanowią naturalne anatomiczne struktury uszczelniające odbyt. Zaczynają być problematyczne dopiero wówczas, gdy pojawi się w nich stan zapalny. Pierwsze symptomy hemoroidów to:

  • swędzenie,
  • pieczenie przy oddawaniu stolca,
  • czasem niewielka ilość jasnoczerwonej krwi zauważana na papierze toaletowym.

Gdy w fałdkach odbytu zaczynają pojawiać się guzki, a pacjent odczuwa coraz silniejszy ból, jest to sygnał, że hemoroidy są już w bardziej zaawansowanym stadium i potrzebna jest pomoc proktologa. Nieleczone będą się powiększać, pozostawać na zewnątrz po wypróżnieniu, będą mieć też skłonność do obrzęków, zakrzepów i w efekcie martwicy zajętej tkanki. Leczenie guzków hemoroidalnych nawet w zaawansowanym stadium jest możliwe i przynosi dobre rezultaty, ale wymaga zabiegów w gabinecie proktologa – np. gumowania, ostrzykiwania fenolem, laseroterapii lub klasycznej operacji chirurgicznej.

Kłykciny kończyste – zakażenie wirusem HPV

Narośl przy odbycie charakterystyczna dla zakażenia niektórymi typami wirusa HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) to miękkie, kalafiorowate twory w okolicy odbytu i genitaliów, najczęściej cieliste, różowe lub brązowawe, o brodawkującej powierzchni i średnicy od 1 do 5 mm. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, u kobiet najczęściej zlokalizowane są na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej i w okolicy odbytu, u mężczyzn zaś na żołędzi, wewnętrznej blaszce napletka i w rowku zażołędnym.

Kłykciny kończyste usuwa się zabiegowo (np. poprzez wymrażanie) lub przy pomocy leków na receptę stosowanych w domu lub ambulatoryjnie (m.in. preparatów z podofilotoksyną). Narośle przy odbycie i na genitaliach spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego to choroba przenoszona drogą płciową, dlatego kontakty seksualne w jej przebiegu są bardzo niewskazane (wirus HPV może przenosić się na partnerów seksualnych mimo użycia prezerwatywy).

Hemoroidy – przyczyny występowania

Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić konkretnej przyczyny występowania hemoroidów. Choroba hemoroidalna prawdopodobnie może być skutkiem przerostu lub zwiększonego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu, co prowadzi do utrudnionego odpływu krwi z ciała jamistego odbytnicy. Za inną przyczynę uznaje się nadmierne poszerzenie połączeń tętniczo-żylnych w tkance hemoroidalnej zaburzające napływ i odpływ krwi.

Rozwój choroby hemoroidalnej może mieć także związek z postępującym z wiekiem pogorszeniem jakości tkanki łącznej mocującej hemoroidy do podłoża oraz obniżonym stosunkiem kolagenów typu I/ III, co powoduje zmniejszenie sprężystości tkanki splotów hemoroidalnych. W konsekwencji dochodzi do wzrostu objętości zalegającej krwi, a ta utrudnia powrót guzków krwawniczych po defekacji do prawidłowej lokalizacji, czyli powyżej linii zębatej. Dochodzi wtedy do wypadania guzków i krwawienia.

Choroby jelit – jakie są ich objawy?

Ponadto, powodem tej choroby może zapewnić przedostawanie się rany ropotwórczymi bakterii gronkowce i paciorkowce , zmęczenie, cukrzyca, choroby wątroby i innych narządów układu pokarmowego, niedobór witamin, i tak dalej.

Czytaj dalej...

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...

AHA reguluje proces keratynizacji, udrażnia ujścia mieszków włosowych, przez co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników, wspomaga wybielanie śladów potrądzikowych Olej jojoba lekki, nie pozostawia tłustego filmu na skórze, nie zatyka porów.

Czytaj dalej...

Nejčastěji se komplikace plísňových infekcí ucha objevují při opakované expozici u pacientů s oslabenou imunitou například u diabetiků nebo lidí na onkologické léčbě při opakovaném plavání v kontaminované vodě.

Czytaj dalej...