Pryszcze koło nosa - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Jak je usunąć?

Czasami mały pryszcz w nosie znika sam. Jeśli obszar jest łatwo dostępny (innymi słowy, tuż przy krawędzi nozdrza), zastosuj a ciepły kompres może być ulgą.

Musimy jednak oprzeć się pokusie poparzenia ziarna lub jego nakłucia. Wyskakujące pryszcze mogą powodować więcej stanów zapalnych i prowadzić do dodatkowych wyprysków. Ponadto może powodować rozprzestrzenianie się infekcji wewnątrz pryszcza na obszary takie jak mózg. Jeśli guzek lub pryszcz nie ustępuje lub nasila się ból lub tkliwość, powinniśmy udać się do lekarza. Doświadczanie objawów, takich jak gorączka lub obrzęk, jest również powodem do wizyty u lekarza. W takim przypadku możesz potrzebować maści z antybiotykiem takie jak bacytracyna lub mupirocyna, aby usunąć infekcję.

porysować lub spróbować pop ziarno może sprawić, że pory będą bardziej podatne na infekcje bakteryjne. Umożliwienie wyleczenia pryszcza bez przerywania go zapobiegnie rozwojowi poważniejszego stanu. Jeśli będziemy odczuwać duży dyskomfort, zwrócimy się do lekarza. Bezpiecznie nakłuwają pryszcz, aby złagodzić ból.

Istnieją również domowe sposoby, takie jak:

dostępne bez recepty leki przeciwbólowe

Przyjmowanie dostępnego bez recepty środka przeciwbólowego może pomóc złagodzić ból związany z pryszczem w nosie. Przykłady obejmują ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i acetaminofen.

Gorące kompresy

Stosowanie ciepłych, wilgotnych okładów na nos może pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort związany z pryszczem. Spróbujemy stosować kompresy trzy razy dziennie przez 15 do 20 minut.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne mogą również przynieść ulgę po nałożeniu na wnętrze nozdrzy. Przed użyciem olejków eterycznych upewnimy się, że nie jesteśmy na nie uczuleni. Olejki eteryczne musimy rozcieńczyć olejem nośnikowym. Będziemy unikać stosowania czystych olejków. Kilka olejków eterycznych może powodować poważne problemy, gdy są używane z pełną mocą.

Przyczyny powstawania zaskórników

Najczęstszą przyczyną powstawania zaskórników na naszej twarzy są problemy hormonalne. Zaskórniki powstają z powodu nadmiernej produkcji sebum i zatykania gruczołów łojowych. Problem ten dotyczy każdego typu skóry. Najczęściej jednak pojawia się u osób z cerą tłustą lub mieszaną. Zaskórniki tworzą się również w wyniku nieodpowiedniego oczyszczania skóry. Negatywnie na cerę wpływają też źle dobrane kosmetyki. Szczególnie jeśli uniemożliwiają skórze oddychanie i naturalne oczyszczanie się.

Częstym sposobem pozbycia się zaskórników na nosie jest ich wyciskanie wągrów w domu. To duży błąd. Takie działanie może łatwo doprowadzić do zainfekowania skóry oraz rozniesienia zakażenia po całej twarzy. Poza tym, aby uniknąć wągrów należy wystrzegać się:

  • tłustych kremów do twarzy, które powodują zatykanie porów,
  • ciężkich i kryjących podkładów do twarzy
  • spania w makijażu.

Co może powodować pryszcze na twarzy?

Nikt z nas nie chce zmagać się z niedoskonałościami pojawiającymi się na twarzy. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn ich powstawania jest tak wiele, że praktycznie u każdego z nas, na pewnym etapie życia, pojawią się pewnego rodzaju wypryski czy grudki. Dbanie o skórę wcale nie jest takie proste, a niektóre czynniki wywołujące pryszcze są niezależne od nas. Na samym początku należy wiedzieć, że pewne choroby i dolegliwości, z którymi zmaga się nasz organizm, mają realny wpływ na to, jak wygląda cera. Ale co jeszcze może wywoływać nie tyle trądzik, ile po prostu wypryski na twarzy?

Grudki na skórze mogą powstawać z różnych przyczyn, ale mogą też przybierać różne formy. Niektóre z nich są wręcz nieszkodliwe, a zmiany szybko znikają z naszej twarzy, inne natomiast mogą przerodzić się nawet w stany zapalne, trudne w gojeniu i grożące powstawaniem przebarwień oraz blizn. Dlatego też warto bliżej poznać rodzaje niedoskonałości, które mogą wystąpić na naszej skórze, a następnie dowiedzieć się, jak możemy przeciwdziałać ich powstawaniu.

Czarne grudki na skórze, czyli zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte wyglądają jak niewielkie, czarne kropki ulokowane na naszej skórze. Najczęściej widoczne są w okolicach nosa, jednak równie dobrze mogą też występować na innych fragmentach naszej twarzy. Ich charakterystyczny wygląd związany jest z efektem utleniania sebum zatykającego ujścia gruczołów łojowych. Są najprostsze w usuwaniu, ale jednocześnie pojawiają się bardzo często. Jeżeli nieodpowiednio oczyszczamy skórę, to w efekcie możemy spodziewać się właśnie powstawania zaskórników otwartych.

Białe pryszcze, czyli zaskórniki zamknięte

Tak zwane białe pryszcze na twarzy to potoczna nazwa niedoskonałości znanych nam jako zaskórniki zamknięte. Ten rodzaj zmian skórnych jest nieco trudniejszy w usuwaniu, ponieważ w przeciwieństwie do wągrów grudka znajduje się pod skórą. Na tego rodzaju niedoskonałości świetnie zadziała dobrze dobrana pielęgnacja, jednak na efekty musimy często poczekać trochę czasu. Nie są to jednak bolące gule podskórne.

Trądzikowa mapa twarzy

Zmiany trądzikowe mogą dotyczyć pleców, klatki piersiowej, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Szukanie przyczyny dermatozy to skompilowane zadanie, które wymaga wykonania licznych badań oraz wizyt u specjalisty.

Jednak miejsca występowania pryszczy mogą dostarczyć pewnych informacji i okazać się przydatne w wyborze drogi diagnostyki. W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne części twarzy odzwierciedlają stan wewnętrzny organizmu. Choć przekonanie to nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się, że bywa pomocne w odnalezieniu przyczyny trądziku. Oczywiście, nie można postawić diagnozy jedynie na podstawie wystąpienia zmian zapalnych np. na żuchwie, ale można zlecić dalszą diagnostykę sprawdzającą gospodarkę hormonalną.

WSKAZÓWKA

Należy pamiętać, że przyczyn trądziku jest wiele. To złożona dermatoza, którą powinien diagnozować specjalista. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Trądzikowa mapa twarzy może służyć jako pomoc, ale nigdy nie może być jedynym źródłem informacji o stanie organizmu.

Nie zważając na lokalizację zmian zapalnych, zawsze powinniśmy dbać o ogólne zdrowie organizmu. Dieta bogata w witaminy i minerały, indywidualna suplementacja, badania profilaktyczne, odpoczynek, spokojny sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, pomogą w każdym przypadku zaburzeń trądzikowych.

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...