Przełamując tajemnice pryszczów między brwiami - Przyczyny, Rozwiązania i Pielęgnacja

Skąd się biorą pryszcze?

Jak już zostało wspomniane, istnieje bardzo wiele czynników wpływających na pojawianie się niepokojących zmian skórnych. Dlatego ustalenie przyczyny, zwłaszcza na własną rękę, jest niezwykle trudne. W większości przypadków pryszcze ropne wymagają wizyty u dobrego dermatologa. Samodzielne leczenie również może przynieść dobre rezultaty, jednak pamiętajmy, że trzeba wówczas zachować ostrożność. Zdarza się, że wypryski zostawiają po sobie brzydkie blizny, z którymi musimy się później borykać do końca życia. By zminimalizować te ślady oraz pozbyć się zaczerwienień po pryszczach, warto zastosować skuteczną, a przede wszystkim dopasowaną do naszych potrzeb terapię.

Pierwszym krokiem udanego leczenia jest oczywiście wyeliminowanie – o ile to możliwe – powodu, dla którego musimy borykać się ze zmianami skórnymi. Mogą być to:

  • hormony – w okresie dojrzewania to naturalne zjawisko, ponieważ w tym czasie znacznie zwiększa się produkcja hormonów androgennych. Jednym ze skutków tego procesu jest wytwarzanie nadmiernej ilości sebum, a stąd już prosta droga do powstawania brzydkich wyprysków. Dodatkowo wahania gospodarki hormonalnej występują również u kobiet w związku z cyklem miesiączkowym. Na poziom hormonów wpływa także ciąża, karmienie piersią oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
  • stres – długotrwały stres ma negatywny wpływ na cały organizm. W ciągu dnia jesteśmy podenerwowani, mamy kłopoty z pamięcią i koncentracją, brakuje nam apetytu, przez co tracimy na wadze, zaś nocą występują problemy z zasypianiem. Dodatkowo hormony stresu wytwarzane w dużych ilościach powodują przetłuszczanie się skóry, co z kolei stanowi doskonałe środowisko dla rozwijających się pryszczy,
  • nieprawidłowe odżywianie – każdy z nas, niezależnie od płci czy wieku, powinien zwracać uwagę na to, jakie posiłki przyjmuje. Dostarczanie organizmowi właściwych składników odżywczych ma wiele zalet, w tym poprawę kondycji naszej cery. Dla przykładu produkty, w których występują duże ilości węglowodanów i tłuszczów, mogą znacząco przyspieszyć powstawanie pryszczy, przez co będzie ich jeszcze więcej. Częstym mitem jest powtarzanie, że wypryski są skutkiem ostrego jedzenia i słodyczy – nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Najważniejsze, by dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne witaminy,
  • kosmetyki – nierozważna pielęgnacja czy makijaż przy użyciu niesprawdzonych produktów mogą znacząco przyczynić się do rozwoju pryszczy. Szczególnie specyfiki na bazie alkoholu czy sztucznych substancji mogą spowodować nasilenie się niedoskonałości. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się kosmetyki z naturalnych, wegańskich składników. W przypadku cery z tendencją do pryszczy niezwykle istotne jest dokładne studiowanie składów produktów. W naszej kosmetyczce powinny się też znaleźć maści, które moglibyśmy nakładać punktowo na ropne pryszcze na twarzy (szczególnie polecane są te z witaminą A),
  • warunki atmosferyczne – osoby, które borykają się z pryszczami, czy to w okresie dojrzewania, czy już w dorosłym życiu, nie powinny zbyt długo wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Warto też zmieniać pielęgnację skóry w stosunku do pory roku, ponieważ zmiana temperatury czy poziomu wilgotności może ogromnie wpłynąć na kondycję cery.

Jak pozbyć się pryszczy?

Ogólny przepis na pryszcze i nie tylko to: ograniczenie sytuacji stresowych, kontrolowanie poziomu hormonów, stosowanie odpowiednich, bezpiecznych dla problematycznej skóry kosmetyków, utrzymywanie zdrowej diety, a także zwracanie uwagi na warunki zewnętrzne. Warto także zażywać dobre suplementy diety, jak chociażby tabletki Royal Skin 500. Ponieważ jednak zmiany skórne pojawiają się w różnych miejscach – stąd takie określenie jak mapa pryszczy – powód i sposób zwalczania mogą się różnić w zależności od tego, gdzie pojawiają się krosty.

Pryszcze na czole

Nadmierna ilość wyprysków na czole może sugerować, że praca naszego układu trawiennego jest zaburzona. Jeśli w naszej diecie nie brakuje tłustych potraw, fast foodów czy gazowanych napojów – natychmiast trzeba je odstawić, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie one odpowiadają za tworzenie się niepokojących zmian. Pryszcze na czole często są też spowodowane stresem i ogólnym zmęczeniem. Szczególnie uciążliwe są pryszcze między brwiami.

Pryszcze na policzkach

Pryszcze na policzkach zazwyczaj wiążą się z układem pokarmowym. Może to być nietolerancja jakiegoś składnika odżywczego czy zaburzona praca jelita grubego. Powodu należy też szukać w reakcji alergicznej.

Pryszcze na nosie

Nasz nos stale jest zaczerwieniony i pełen krost? Powodów może być kilka. W ten sposób objawiają się zaburzenia w pracy trzustki, dodatkowo nasza skóra reaguje w ten sposób, jeśli organizm nie radzi sobie z tłuszczem, cukrem czy innymi składnikami. Warto wówczas wykonać kompleksowe badania. Zbyt wysoki cholesterol bądź poziom cukru może być odpowiedzialny za zmiany skórne.

Pryszcze wokół ust

Ropne pryszcze tworzące się w pobliżu ust są z reguły wynikiem niewłaściwej higieny. Dlatego ważne jest, by zawsze dokładnie myć nie tylko ręce, ale także owoce i warzywa, które planujemy zjeść. Osoby ze skłonnościami do pryszczy powinny pilnować się, by w ciągu dnia nie dotykać nadmiernie twarzy, ponieważ w ten sposób przenoszone są zarazki. Prowadzi to zarówno do powstawania nowych niedoskonałości, jak i zaognienia tych już istniejących.

Czy pryszcze na twarzy mogą zwiastować choroby?

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo. Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo.

Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę. Treść tego artykułu w dużej mierze wyjaśnia mechanizm powstawania pryszczy.

Istnieją różne odmiany trądziku, który odpowiada za zmiany skórne, takie jak przykładowo krosty.

  • Pryszcze na twarzy - Co oznaczają krosty na brodzie?
  • Krosty na twarzy - Co oznaczają pryszcze na czole?
  • Pryszcze na twarzy - Co mogą oznaczać krosty w okolicy nosa?
  • Krosty na twarzy - Co mogą oznaczać pryszcze na czubku nosa?
  • Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć krosty na policzkach?
  • Krosty na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze w okolicach brwi?
  • Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze nad ustami?
  • Pryszcze na uchu - O czym mogą świadczyć krosty na uszach?

Pryszcze w okolicach ust

Gdy wypryski występują w okolicach ust, może być to związane z nieodpowiednią higieną. Częste dotykanie twarzy brudnymi rękami lub spożywanie nieumytych warzyw czy owoców sprzyja tworzeniu się stanu zapalnego w pobliżu warg. Pryszcze przy ustach mogą też oznaczać problemy z żołądkiem i wypróżnianiem się. Zmiany pojawiające się między nosem a ustami zwykle pojawiają się przed miesiączką i podczas owulacji. W przypadku uciążliwego trądziku w tym miejscu warto sprawdzić poziom hormonów, szczególnie gdy występują również takie objawy jak nieregularny okres, czy ból brzucha lub jajników.

Pryszcze na brodzie i żuchwie

Bardzo uciążliwe są również pryszcze na brodzie i żuchwie. Bardzo często świadczą o zaburzeniach hormonalnych, np. podczas miesiączki lub kuracji hormonalnej. Trądzik w tym miejscu może także wskazywać na nadmierny stres, nagromadzenie toksyn i problemy z nerkami. U mężczyzn pryszcze na brodzie mogą pojawiać się w wyniku niewłaściwej higieny podczas golenia zarostu.

Pryszcze na uszach

Pryszcze mogą pojawiać się także na uszach, choć jest to dość nietypowe miejsce. Zazwyczaj sygnalizują problemy z nerkami i nieprawidłowym nawodnieniem organizmu. Wpływa na to również spożywanie nadmiernej ilości soli, kawy i alkoholu.

Wypryski na brwiach

Drobne, podskórne krostki zlokalizowane między włoskami brwi potrafią być bardzo irytujące. Bolący i utrudniający wykonanie makijażu nieprzyjaciele często są wynikiem niedokładnego oczyszczania cery. Resztki kosmetyków i brud zalegają w porach, zapychając ujścia gruczołów łojowych, co w efekcie powoduje "wysyp" na twarzy.

Jeśli jednak zwracasz dużą uwagę na demakijaż i oczyszczanie cery, a pryszcze pomiędzy brwiami nie znikają, źródło problemu może leżeć gdzie indziej.

Pierwszą zmienną, jaką powinniśmy wykluczyć jest alkohol. Jeżeli codziennie pijasz drinka lub kieliszek wina to właśnie te trunki mogą powodować wysyp niedoskonałości na brwiach.

Drugim możliwym czynnikiem wpływającym na pojawianie się krostek jest stres. By ograniczyć ich występowanie, koniecznie zadbaj o odpoczynek.

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...