Przełamując tajemnice pryszczów między brwiami - Przyczyny, Rozwiązania i Pielęgnacja

Pryszcze na policzkach - Skąd się biorą krosty na policzkach?

Podobnie, jak w przypadku niektórych innych okolic twarzy, krosty na policzkach pojawiają się najczęściej w wyniku niezdrowego stylu życia i nieprawidłowego sposobu odżywiania się. Przyczyną trądziku na policzkach mogą być alergie pokarmowe. Pryszcze w tych okolicach twarzy mogą również wynikać z nadmiernego gromadzenia się toksyn w organizmie, co może być efektem niezdrowej diety, używek, ale niestety również problemów z wątrobą.

Aby zapobiegać pojawianiu się pryszczy na policzkach warto pamiętać również o częstej zmianie poszewek na poduszki i wietrzeniu pościeli, gdyż tam też mogą bytować wywołujące trądzik patogeny.

Pryszcze w okolicach ust

Gdy wypryski występują w okolicach ust, może być to związane z nieodpowiednią higieną. Częste dotykanie twarzy brudnymi rękami lub spożywanie nieumytych warzyw czy owoców sprzyja tworzeniu się stanu zapalnego w pobliżu warg. Pryszcze przy ustach mogą też oznaczać problemy z żołądkiem i wypróżnianiem się. Zmiany pojawiające się między nosem a ustami zwykle pojawiają się przed miesiączką i podczas owulacji. W przypadku uciążliwego trądziku w tym miejscu warto sprawdzić poziom hormonów, szczególnie gdy występują również takie objawy jak nieregularny okres, czy ból brzucha lub jajników.

Pryszcze na brodzie i żuchwie

Bardzo uciążliwe są również pryszcze na brodzie i żuchwie. Bardzo często świadczą o zaburzeniach hormonalnych, np. podczas miesiączki lub kuracji hormonalnej. Trądzik w tym miejscu może także wskazywać na nadmierny stres, nagromadzenie toksyn i problemy z nerkami. U mężczyzn pryszcze na brodzie mogą pojawiać się w wyniku niewłaściwej higieny podczas golenia zarostu.

Pryszcze na uszach

Pryszcze mogą pojawiać się także na uszach, choć jest to dość nietypowe miejsce. Zazwyczaj sygnalizują problemy z nerkami i nieprawidłowym nawodnieniem organizmu. Wpływa na to również spożywanie nadmiernej ilości soli, kawy i alkoholu.

Pryszcze na czole - Czemu pojawiają się krosty na czole?

Oprócz wrodzonej, naturalnej tendencji skóry do nadmiernego wydzielania sebum, stresu, reakcji na niektóre produkty do pielęgnacji włosów, bądź nadmiaru produkcji prolaktyny, do częstych przyczyn trądziku na czole zalicza się niewystarczające nawodnienie organizmu, niezdrowy sposób odżywiania się i nieprawidłową pracę układu pokarmowego.

Zaburzenia pracy układu pokarmowego mogą w licznych przypadkach wynikać z niewłaściwej diety - choć nie ma na to niezbitych dowodów naukowych - bogatej w śmieciowe jedzenie i kofeinę (źródło 3).

Pryszcze na górnej części czoła raczej sygnalizują problemy z układem trawiennym - niezdrowa dieta itp. Jeśli zajęta jest dolna część czoła, to winowajcami mogą być stres, zbyt mała ilość snu, oraz odwodnienie organizmu.

Jeśli pragniesz pozbyć się trądziku na czole, to przede wszystkim unikaj stresu, zadbaj o wystarczającą ilość snu, pij odpowiednie ilości płynów i zacznij zdrowo się odżywiać.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...