Przełamując tajemnice pryszczów między brwiami - Przyczyny, Rozwiązania i Pielęgnacja
Przyczyny trądziku - Skąd biorą się krosty?
Trądzik to nic innego, jak widoczne zmiany skórne, które uwidaczniają się na określonej części naszego ciała, przybierając postać zaskórników, krostek (pryszczy), bądź guzków. Zaskórniki, zwane również wągrami, to małe kropki, najczęściej czarne, lub białe. Krostki - powszechnie określane również jako pryszcze, są wypukłe i przybierają postać zaczerwienionych zmian. Guzki najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny.
Przyczyn trądziku jest bardzo wiele. Krosty w różnych miejscach ciała mogą się pojawiać - przykładowo - w efekcie czynników takich jak:
- zwiększone wydzielanie łoju,
- zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy,
- zajęcie przewodu wyprowadzającego przez bakterie, takie jak Propionibacterium acnes,
- reakcje zapalne, immunologiczne.
Niewątpliwie czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w powstawaniu zmian trądzikowych. Produkcja łoju jest kontrolowana przez hormony. Zbyt obfite wydzielanie łoju może być efektem nadmiernej produkcji androgenów, lub zwiększonej ich dostępności w wyniku obniżenia poziomu białka, wiążącego te hormony płciowe. Nadmiar androgenów może być objawem rozmaitych problemów ze zdrowiem. U kobiet, pod wpływem androgenów dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych (źródło 1).
W wielu przypadkach trądzik leczy się objawowo, głównie metodami domowymi i dostępnymi w drogeriach preparatami. Jeśli problem jest naprawdę uciążliwy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, niekoniecznie dermatologiem. Może on zlecić badania, które pomogą ustalić ewentualnie poważniejszą przyczynę zmian skórnych.
Trądzik na czole
Częste zmiany zapalne w środkowej części czoła mogą oznaczać problemy z jelitami. W takim wypadku należy przyjrzeć się diecie. Może być to związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukrów oraz dań typu fast food. Warto w tym wypadku wykonać dalszą diagnostykę sprawdzającą kondycję jelit oraz zadbać o zbalansowaną dietę bogatą w świeże owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze. W przypadku zmian trądzikowych na czole należy wyeliminować z jadłospisu nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym.
Jeśli zmiany pojawiają się w okolic między brwiami wato przyjrzeć się pracy wątroby. Diagnostykę najlepiej zacząć od prób wątrobowych, stężenia bilirubiny całkowitej oraz białka całkowitego. Badania sprawdzające kondycję wątroby powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku. Warto również przyjrzeć się diecie, czy nie obciąża zbytnio narządu. Należy wyeliminować alkohol oraz tłuste jedzenie.
Trądzikowa mapa twarzy
Zmiany trądzikowe mogą dotyczyć pleców, klatki piersiowej, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Szukanie przyczyny dermatozy to skompilowane zadanie, które wymaga wykonania licznych badań oraz wizyt u specjalisty.
Jednak miejsca występowania pryszczy mogą dostarczyć pewnych informacji i okazać się przydatne w wyborze drogi diagnostyki. W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne części twarzy odzwierciedlają stan wewnętrzny organizmu. Choć przekonanie to nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się, że bywa pomocne w odnalezieniu przyczyny trądziku. Oczywiście, nie można postawić diagnozy jedynie na podstawie wystąpienia zmian zapalnych np. na żuchwie, ale można zlecić dalszą diagnostykę sprawdzającą gospodarkę hormonalną.
WSKAZÓWKA
Należy pamiętać, że przyczyn trądziku jest wiele. To złożona dermatoza, którą powinien diagnozować specjalista. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Trądzikowa mapa twarzy może służyć jako pomoc, ale nigdy nie może być jedynym źródłem informacji o stanie organizmu.
Nie zważając na lokalizację zmian zapalnych, zawsze powinniśmy dbać o ogólne zdrowie organizmu. Dieta bogata w witaminy i minerały, indywidualna suplementacja, badania profilaktyczne, odpoczynek, spokojny sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, pomogą w każdym przypadku zaburzeń trądzikowych.
Co oznaczają pryszcze na twarzy?
Trądzik zazwyczaj pojawia się w wyniku zmian hormonalnych u nastolatków, ale może występować także u osób dorosłych. Przyczyną może być również niedostateczna higiena i namnażanie się bakterii, ale to niejedyne czynniki pojawiania się pryszczy na twarzy. Jeśli stale wyskakują w tych samych miejscach, mogą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem. W ich rozpoznaniu pomoże nam trądzikowa mapa twarzy, która wskazuje na to, jakie narządy są połączone np. z czołem, nosem czy ustami i z czym nie radzi sobie organizm. Co oznaczają pryszcze na twarzy? Kiedy wskazują na stres, a kiedy na niezdrową dietę pełną cukru lub tłuszczów? W którym miejscu objawiają się zaburzenia hormonalne? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak odczytać mapę twarzy i o jakich problemach mogą świadczyć pryszcze.

Pryszcze na czole
Czoło to miejsce, na którym najczęściej pojawiają się pryszcze. Ma to głównie związek z układem pokarmowym i nieprawidłową pracą jelit. Przyczyną problemów trawiennych może być dieta bogata w przetworzoną żywność, fast-foody, napoje gazowane i inne produkty obfitujące w tłuszcze trans. Niektórym nie służy również nabiał, a jego wyeliminowanie pomaga wyciszyć pojawiające się zmiany na skórze. Zamiast tych produktów warto jak najczęściej sięgać po owoce i warzywa pełne antyoksydantów, które oczyszczają organizm. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie i wypijać co najmniej dwa litry wody, która wypłukuje szkodliwe toksyny i nawilża skórę. Pryszcze na środkowej części czoła mogą świadczyć również o przemęczeniu, problemach ze snem lub stresie.
Pryszcze przy linii włosów
Wypryski lubią pojawiać się również przy linii włosów. Najczęściej powstają wtedy w wyniku niedokładnego zmywania makijażu, np. podkładu czy pudru. Do tego używanie zbyt ciężkich kosmetyków może prowadzić do zatykania porów i mnożenia się bakterii. Należy więc zadbać o dokładne oczyszczanie twarzy każdego dnia. Przyczyną pryszczy przy linii włosów może być również roznoszenie bakterii podczas poprawiania grzywki palcami lub nakładania i ściągania czapki.
Pryszcze w okolicach brwi
Jeśli pryszcze pojawiają się między brwiami, najprawdopodobniej oznaczają przeciążoną wątrobę. Przyczyną zazwyczaj jest nadmiar alkoholu lub tłuste jedzenie. Także niewłaściwie dobrane leki mogą niekorzystnie wpływać na pracę tego narządu. Należy więc zastosować dietę regenerującą wątrobę, a gdy to nie pomoże, udać się do lekarza, by zlecił konieczne badania. Pryszcze nad brwiami mogą z kolei oznaczać problemy z systemem immunologicznym i osłabioną odporność.
