Przełamując tajemnice pryszczów między brwiami - Przyczyny, Rozwiązania i Pielęgnacja
Trądzikowa mapa twarzy - o czym może "powiedzieć" nam lokalizacja wyprysków na twarzy?
Trądzikowa mapa twarzy pomoże ci znaleźć źródło uciążliwych "niespodzianek". Absolutnie nikt nie cieszy się, kiedy przeglądając się przed lustrem widzi czerwone krostki. To często moment, kiedy testujemy nowe kosmetyki i szukamy sposobu na pozbycie się uprzykrzających życie plamek - niestety nie zastanawiamy się nad główną przyczyną samego problemu. Okazuje się, że pojawienie się niedoskonałości w określonych miejscach, może być sygnałem o poważniejszym problemie zdrowotnym. Zapoznaj się z trądzikową mapą twarzy i dowiedz się, co o twoim ciele mówią pryszcze.
W tym artykule:
- Co to jest trądzikowa mapa twarzy?
- Trądzik na na czole i linii włosów
- Trądzik na nosie
- Wypryski między brwiami
- Wypryski na brwiach
- Trądzik na policzkach
- Wypryski na brodzie
- Wypryski na żuchwie
- Wypryski na szyi
Trądzik na czole
Częste zmiany zapalne w środkowej części czoła mogą oznaczać problemy z jelitami. W takim wypadku należy przyjrzeć się diecie. Może być to związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukrów oraz dań typu fast food. Warto w tym wypadku wykonać dalszą diagnostykę sprawdzającą kondycję jelit oraz zadbać o zbalansowaną dietę bogatą w świeże owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze. W przypadku zmian trądzikowych na czole należy wyeliminować z jadłospisu nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym.
Jeśli zmiany pojawiają się w okolic między brwiami wato przyjrzeć się pracy wątroby. Diagnostykę najlepiej zacząć od prób wątrobowych, stężenia bilirubiny całkowitej oraz białka całkowitego. Badania sprawdzające kondycję wątroby powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku. Warto również przyjrzeć się diecie, czy nie obciąża zbytnio narządu. Należy wyeliminować alkohol oraz tłuste jedzenie.
Pryszcze na dolnych okolicach twarzy - Co oznaczają pryszcze na brodzie?
Powodem powstawania pryszczy na brodzie może być trądzik hormonalny, który występuje u osób po 25 roku życia i dotyka najczęściej kobiet. Ropne krosty na brodzie, lub innych dolnych okolicach twarzy, mogą wynikać z dużych wahań poziomu hormonów (np. ciąża, miesiączka, czy karmienie piersią), choć przyczyna może być o wiele bardziej złożona.
Podskórne pryszcze na brodzie u kobiet mogą wskazywać na nadmiar męskich hormonów w organizmie - tak zwany hiperandrogenizm.
Przyczyn tej dolegliwości najczęściej upatruje się w chorobach jajników, ale nie tylko. Wahanie poziomów hormonów, takich jak przykładowo testosteron, może przyczyniać się do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Swoją drogą nadmierna ilość łoju może zatykać pory skórne i powodować pryszcze. Aby ograniczyć to zjawisko, na tydzień przed miesiączką (jeśli podejrzewasz, że taka może być przyczyna krost) stosuj duże ilości środka czyszczącego cerę ze składnikiem przeciwtrądzikowym, takim jak przykładowo nadtlenek benzoilu, lub kwas salicylowy i dokładnie przemywaj nim nie tylko podbródek, ale również zapobiegawczo wszelkie inne okolice twarzy (źródło 2).
Zmiany skórne w dolnej części twarzy mogą być objawem problemów z zębami - to oznaka stanu zapalnego zachodzącego w jamie ustnej. Aby zniwelować ropne pryszcze na brodzie, warto przyjmować suplementy zawierające cynk, który wspomaga organizm w walce z trądzikiem, ale przede wszystkim zdrowo się odżywiać.
Trądzikowa mapa twarzy
Zmiany trądzikowe mogą dotyczyć pleców, klatki piersiowej, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Szukanie przyczyny dermatozy to skompilowane zadanie, które wymaga wykonania licznych badań oraz wizyt u specjalisty.
Jednak miejsca występowania pryszczy mogą dostarczyć pewnych informacji i okazać się przydatne w wyborze drogi diagnostyki. W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne części twarzy odzwierciedlają stan wewnętrzny organizmu. Choć przekonanie to nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się, że bywa pomocne w odnalezieniu przyczyny trądziku. Oczywiście, nie można postawić diagnozy jedynie na podstawie wystąpienia zmian zapalnych np. na żuchwie, ale można zlecić dalszą diagnostykę sprawdzającą gospodarkę hormonalną.
WSKAZÓWKA
Należy pamiętać, że przyczyn trądziku jest wiele. To złożona dermatoza, którą powinien diagnozować specjalista. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Trądzikowa mapa twarzy może służyć jako pomoc, ale nigdy nie może być jedynym źródłem informacji o stanie organizmu.
Nie zważając na lokalizację zmian zapalnych, zawsze powinniśmy dbać o ogólne zdrowie organizmu. Dieta bogata w witaminy i minerały, indywidualna suplementacja, badania profilaktyczne, odpoczynek, spokojny sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, pomogą w każdym przypadku zaburzeń trądzikowych.