Przebarwienia między oczami - Przyczyny, leczenie i porady

Przyczyny trądziku - Skąd biorą się krosty?

Trądzik to nic innego, jak widoczne zmiany skórne, które uwidaczniają się na określonej części naszego ciała, przybierając postać zaskórników, krostek (pryszczy), bądź guzków. Zaskórniki, zwane również wągrami, to małe kropki, najczęściej czarne, lub białe. Krostki - powszechnie określane również jako pryszcze, są wypukłe i przybierają postać zaczerwienionych zmian. Guzki najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny.

Przyczyn trądziku jest bardzo wiele. Krosty w różnych miejscach ciała mogą się pojawiać - przykładowo - w efekcie czynników takich jak:

  • zwiększone wydzielanie łoju,
  • zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy,
  • zajęcie przewodu wyprowadzającego przez bakterie, takie jak Propionibacterium acnes,
  • reakcje zapalne, immunologiczne.

Niewątpliwie czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w powstawaniu zmian trądzikowych. Produkcja łoju jest kontrolowana przez hormony. Zbyt obfite wydzielanie łoju może być efektem nadmiernej produkcji androgenów, lub zwiększonej ich dostępności w wyniku obniżenia poziomu białka, wiążącego te hormony płciowe. Nadmiar androgenów może być objawem rozmaitych problemów ze zdrowiem. U kobiet, pod wpływem androgenów dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych (źródło 1).

W wielu przypadkach trądzik leczy się objawowo, głównie metodami domowymi i dostępnymi w drogeriach preparatami. Jeśli problem jest naprawdę uciążliwy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, niekoniecznie dermatologiem. Może on zlecić badania, które pomogą ustalić ewentualnie poważniejszą przyczynę zmian skórnych.

Duży pryszcz pod okiem

Duży pryszcz pod okiem może być jak ropień z powodu procesów zapalnych w ciele, jęczmieniu lub prostym wen. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawienie się wykształcenia. Jeśli pryszcz jest biały i nie powoduje dyskomfortu przy próbach palpacji, to jest to wścibskie lub wróżkowe. Aby ją usunąć, musisz skontaktować się z kosmetyczką, ale nie próbuj jej wyciskać.

Jeśli pryszcz jest zaczerwieniony, zaogniony lub ma ropną głowę, pojawiają się bolesne odczucia, gdy próbujesz je dotknąć. Takie nowotwory pojawiają się z powodu procesów zapalnych lub zakaźnych w organizmie. W rzadkich przypadkach pojawiają się duże pryszcze z alergiami. W celu jego leczenia należy skontaktować się z dermatologiem lub chirurgiem. Lekarz zaleci maść do najszybszego dojrzewania lub przeprowadzenia chirurgicznego usunięcia pryszczu.

[2]

Pryszcze na policzkach - Skąd się biorą krosty na policzkach?

Podobnie, jak w przypadku niektórych innych okolic twarzy, krosty na policzkach pojawiają się najczęściej w wyniku niezdrowego stylu życia i nieprawidłowego sposobu odżywiania się. Przyczyną trądziku na policzkach mogą być alergie pokarmowe. Pryszcze w tych okolicach twarzy mogą również wynikać z nadmiernego gromadzenia się toksyn w organizmie, co może być efektem niezdrowej diety, używek, ale niestety również problemów z wątrobą.

Aby zapobiegać pojawianiu się pryszczy na policzkach warto pamiętać również o częstej zmianie poszewek na poduszki i wietrzeniu pościeli, gdyż tam też mogą bytować wywołujące trądzik patogeny.

Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?

Pryszcze są rezultatem zablokowania ujść gruczołów łojowych przez nadmiernie produkowane sebum, które staje się pożywką dla bakterii, zwłaszcza gdy dochodzi do nieprawidłowego rogowacenia ujść mieszków włosowych, które odprowadzają łój na powierzchnię skóry. Czop łojowo-rogowy prowadzi do powstania zaskórnika, stanu zapalnego i w końcu wypełnionej ropą krosty (pod wpływem aktywności bakterii, które rozkładają obojętne tłuszcze łoju na wolne kwasy tłuszczowe, mające działanie podrażniające i zapalne). Wskutek zwiększania się ilości sebum dochodzi do pęknięcia ścianek mieszka włosowego (łój nie może wydostać się na powierzchnię normalną drogą, czyli poprzez ujście mieszka), treść łojowa rozlewa się – w ten sposób powstaje bolesny stan zapalny i szpecącą krosta.

Pryszcze są charakterystycznym objawem trądziku pospolitego, ale często pojawiają się też u osób z mniej problematyczną skórą pod wpływem np. zanieczyszczeń, nieodpowiedniej diety (nasilającej stany zapalne) bądź zmian hormonalnych (np. u kobiet – cyklicznie przed miesiączką). Głębokie, ropne, bolesne krosty – zlokalizowane głównie na linii żuchwy i brodzie – są też typowym objawem tzw. trądziku wieku dorosłego. Mimo że jest ich mniej niż w przebiegu trądziku młodzieńczego, są one trudniejsze do usunięcia i trudno jest je wycisnąć.

Trądzik ? Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ DO TRĄDZKU Normaderm

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Uwaga na tzw. trójkąt śmierci na twarzy

Wyciskanie pryszczy może być niebezpieczne, gdy robimy to w obszarze tzw. trójkąta śmierci. Obejmuje on miejsce w linii prostej od jednego do drugiego kącika ust oraz od kąciów do szczytowej części nosa między oczami. Obszar ten charakteryzuje się bardzo mocnym unaczynieniem żylnym i poprzez naczynia krwionośne jest połączony z obszarami czaszki. W jego obrębie znajdują się odpływy żylne docierające do zatoki jamistej. Co to oznacza? Że jeśli dojdzie do stanu zapalnego w tym obszarze (np. wskutek rozdrapania krosty i jej nadkażenia bakteriami), infekcja może rozprzestrzenić się błyskawicznie dalej, prowadząc do zapalenia zatoki jamistej czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Szczególnym zagrożeniem są czyraki (zwłaszcza te powstałe nad górną wargą i pod nosem) – czyli ostre stany zapalne wywołane zakażeniem bakteryjnym mieszka włosowego i otaczających tkanek, najczęściej przez gronkowca złocistego. W takiej sytuacji nie należy samodzielnie wyciskać zmian, tylko udać się do dermatologa.

Jeśli pryszcz jeszcze nie prosi się o wyciśnięcie, możesz go „uspokoić” stosując specjalne preparaty na krosty na bazie siarki, kwasu glikolowego, niacynamidu, z dodatkiem kwasu salicylowego. Preparaty tego typu nie tylko łagodzą stan zapalny, ale też lekko złuszczają naskórek (odtykając zatkane ujścia gruczołów), zmniejszają zaczerwienienie, redukują wielkość zmian, mają też działanie kojące. Efekty są szybko widoczne – pierwsze już po kilku godzinach! Można je stosować, jeszcze zanim pryszcz wyjdzie na powierzchnię skóry, a jest już wyczuwalny pod jej powierzchnią. Pastę z gamy Najlepiej stosować na noc nakładając ją punktowo na niedoskonałości, w razie potrzeby można ponawiać aplikację 2-3 razy na dobę.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...