Przebarwienia między oczami - Przyczyny, leczenie i porady
Klasterowy ból głowy (cluster headache)
Klasterowy ból głowy to intensywny, rozdzierający ból głowy, który pojawia się cyklicznie, często opisywany jako przeszywający ból. Podczas gdy klasterowe bóle głowy zwykle pojawiają się wokół lub za jednym okiem, mogą promieniować do obszaru między oczami a nosem. Dokładna przyczyna klasterowych bólów głowy pozostaje nieznana, ale zidentyfikowano kilka czynników:
- Dysfunkcja podwzgórza: Uważa się, że podwzgórze, region w mózgu, odgrywa znaczącą rolę w rozwoju klasterowego bólu głowy. Dysfunkcja w tym obszarze może zakłócać wewnętrzny zegar organizmu i odruchy trójdzielno-autonomiczne, prowadząc do klasterowych bólów głowy.
- Zajęcie nerwu trójdzielnego: Nerw trójdzielny, odpowiedzialny za przekazywanie wrażeń z twarzy do mózgu, może stać się nadpobudliwy podczas klasterowych bólów głowy. Ta nadpobudliwość powoduje silny ból i inne towarzyszące objawy.
Diagnoza: Diagnozowanie klasterowych bólów głowy przeprowadza się na podstawie kompleksowej oceny objawów i historii choroby. Pracownicy służby zdrowia mogą również zlecić badania obrazowe, takie jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), w celu wykluczenia innych schorzeń. Charakterystyczny wzorzec intensywnych, nawracających bólów głowy i towarzyszących objawów pomaga odróżnić klasterowy ból głowy od innych rodzajów bólu głowy.
Leczenie: Leczenie klasterowego bólu głowy koncentruje się na łagodzeniu ostrych napadów bólu głowy i zapobieganiu przyszłym epizodom bólu głowy. Opcje leczenia obejmują:
- Łagodzenie napadu ostrego bólu głowy: Wdychanie tlenu o wysokim przepływie, zastrzyki z sumatryptanu i tryptanowe aerozole do nosa są często skuteczne w łagodzeniu silnego bólu związanego z klasterowymi bólami głowy.
- Leki zapobiegawcze: Różne leki, w tym werapamil, lit, kortykosteroidy i leki przeciwpadaczkowe, mogą być przepisywane w celu zmniejszenia częstotliwości i intensywności cykli klasterowego bólu głowy.
- Stymulacja nerwów: W przypadku osób, które nie reagują na konwencjonalne metody leczenia, można rozważyć stymulację nerwu potylicznego lub techniki głębokiej stymulacji mózgu.
- Dostosowanie stylu życia: Unikanie czynników wyzwalających, takich jak alkohol, palenie tytoniu i niektóre pokarmy, pomaga radzić sobie z klasterowymi bólami głowy i zapobiegać im.
Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?
Pryszcze są rezultatem zablokowania ujść gruczołów łojowych przez nadmiernie produkowane sebum, które staje się pożywką dla bakterii, zwłaszcza gdy dochodzi do nieprawidłowego rogowacenia ujść mieszków włosowych, które odprowadzają łój na powierzchnię skóry. Czop łojowo-rogowy prowadzi do powstania zaskórnika, stanu zapalnego i w końcu wypełnionej ropą krosty (pod wpływem aktywności bakterii, które rozkładają obojętne tłuszcze łoju na wolne kwasy tłuszczowe, mające działanie podrażniające i zapalne). Wskutek zwiększania się ilości sebum dochodzi do pęknięcia ścianek mieszka włosowego (łój nie może wydostać się na powierzchnię normalną drogą, czyli poprzez ujście mieszka), treść łojowa rozlewa się – w ten sposób powstaje bolesny stan zapalny i szpecącą krosta.
Pryszcze są charakterystycznym objawem trądziku pospolitego, ale często pojawiają się też u osób z mniej problematyczną skórą pod wpływem np. zanieczyszczeń, nieodpowiedniej diety (nasilającej stany zapalne) bądź zmian hormonalnych (np. u kobiet – cyklicznie przed miesiączką). Głębokie, ropne, bolesne krosty – zlokalizowane głównie na linii żuchwy i brodzie – są też typowym objawem tzw. trądziku wieku dorosłego. Mimo że jest ich mniej niż w przebiegu trądziku młodzieńczego, są one trudniejsze do usunięcia i trudno jest je wycisnąć.
Trądzik ? Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRYSKŁONNEJ DO TRĄDZKU Normaderm
1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.
Jaka choroba powoduje ból głowy między oczami a nosem?
Jedna z poniższych chorób może powodować ból głowy w okolicy między oczami a nosem.
Zapalenie zatok jest częstą przyczyną bólów głowy między oczami a nosem. Kiedy zatoki zostają zainfekowane lub zablokowane, narasta ciśnienie, co prowadzi do bólu.
Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze mogą powodować zapalenie i obrzęk zatok. To zapalenie przyczynia się do charakterystycznego bólu głowy.
Reakcje alergiczne na substancje takie jak pyłki, roztocza lub sierść zwierząt domowych mogą również powodować stany zapalne zatok, prowadzące do bólów głowy. Odpowiedź układu odpornościowego wyzwala uwalnianie histamin, które powodują przekrwienie zatok i ból.
Diagnoza: Aby zdiagnozować zapalenie zatok, pracownik służby zdrowia może przeprowadzić badanie fizykalne i rozważyć objawy, takie jak ból twarzy, przekrwienie błony śluzowej nosa i wydzielina z nosa. W celu potwierdzenia diagnozy można zastosować dodatkowe narzędzia diagnostyczne, takie jak badania obrazowe (np. zdjęcia rentgenowskie zatok lub tomografia komputerowa).
Leczenie: W leczeniu zapalenia zatok lekarze leczą przyczynę i łagodzą objawy. Opcje leczenia obejmują:
- Antybiotyki: Jeśli występuje infekcja bakteryjna, można przepisać antybiotyki w celu wyeliminowania infekcji.
- Leki zmniejszające przekrwienie: Spraye zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa lub doustne leki zmniejszające przekrwienie mogą zmniejszyć obrzęk i złagodzić objawy.
- Irygacja nosa: Płukanie nosa solą fizjologiczną lub irygacja mogą pomóc wypłukać śluz i złagodzić przekrwienie.
- Kortykosteroidy: te leki przeciwzapalne, dostępne w postaci aerozoli do nosa lub tabletek doustnych, mogą być przepisywane w celu zmniejszenia zapalenia zatok.
- Leczenie alergii: Jeśli alergie powodują zapalenie zatok, identyfikacja i unikanie alergenów lub stosowanie leków przeciwalergicznych może zapobiec nawrotom.
Pryszcze podskórne: leczenie
Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.
Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:
- tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach,
- włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki,
- kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.

Duży pryszcz pod okiem
Duży pryszcz pod okiem może być jak ropień z powodu procesów zapalnych w ciele, jęczmieniu lub prostym wen. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawienie się wykształcenia. Jeśli pryszcz jest biały i nie powoduje dyskomfortu przy próbach palpacji, to jest to wścibskie lub wróżkowe. Aby ją usunąć, musisz skontaktować się z kosmetyczką, ale nie próbuj jej wyciskać.
Jeśli pryszcz jest zaczerwieniony, zaogniony lub ma ropną głowę, pojawiają się bolesne odczucia, gdy próbujesz je dotknąć. Takie nowotwory pojawiają się z powodu procesów zapalnych lub zakaźnych w organizmie. W rzadkich przypadkach pojawiają się duże pryszcze z alergiami. W celu jego leczenia należy skontaktować się z dermatologiem lub chirurgiem. Lekarz zaleci maść do najszybszego dojrzewania lub przeprowadzenia chirurgicznego usunięcia pryszczu.
[2]