Pojawianie się Pryszczy na Łydkach - Przyczyny, Leczenie i Porady
Czego objawem są suche czerwone plamy na nogach?
Suche czerwone plamy na nogach to typowy objaw łuszczycy. Jest to przewlekła i niebezpieczna choroba, u której źródeł leży przyspieszony i zaburzony proces rogowacenia naskórka oraz występowanie nieprawidłowych reakcji zapalnych.
Do potencjalnych czynników etiologicznych zalicza się determinanty genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Wśród kilkudziesięciu odmian łuszczycy, przynajmniej kilka lokuje się w obrębie kończyn dolnych. Są to:
- łuszczyca zwykła dłoni i stóp,
- łuszczyca krostkowa ograniczona dłoni i stóp,
- krostkowe zapalenie skóry palców,
- łuszczyca zwykła plackowata,
- łuszczyca zwykła odwrócona.
Typową lokalizacją dla trzech pierwszych z nich są stopy, natomiast łuszczyca plackowata i odwrócona objawiają się m.in. po wewnętrznej i zewnętrznej stronie kolan. Z rzadka tego typu zmiany obejmują inne części kończyn, w tym uda, łydki i kostki.
W przebiegu łuszczycy suche plamy na skórze mają postać lekko wyniosłych czerwonych guzków, pokrytych białymi lub srebrnymi łuskami, często występujących na rumieniowym podłożu. Wykwity mogą zlewać się w większe ogniska, z czasem tworząc twarde, bolesne i pękające skorupy.
W przypadku łuszczycy krostkowej, dodatkowo występują wypukłe wykwity wypełnione jałową treścią.
Ropne krosty na nogach
Swędzące krosty na nogach to nie tylko brzydki wygląd nóg, a także duża uciążliwość i dyskomfort. Szczególnie mocno przeszkadza kobietom, które nie mogą w pełni i swobodnie eksponować nóg. Jednak nie to jest największym problemem. Takie zmiany mogą oznaczać choroby skóry, szczególnie, gdy są bolesne i nawracające.
Najczęstszą przyczyną ropnych krost na nogach jest alergia kontaktowa. Używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji nóg niekiedy kończy się uczuleniem i pojawieniem się zmian na różnych częściach nóg.
Ropne krosty na udach i łydkach mogą świadczyć o:
- zapaleniu mieszków włosowych. Nieleczone doprowadza do groźnych chorób skóry, jak czerniak. Bardzo często ten rodzaj zapalenia pojawia się w postaci ropnych krostpo depilacji. Choroba w dalszym rozwoju atakuje tkankę okołomieszkową i głębsze warstwy skóry. Właściwym sposobem leczenia jest w tym przypadku antybiotykoterapia. Nie wolno wyciskać ropnych krostek, gdyż grozi to zakażeniem innych partii ciała. Ropny wyprysk zawsze oznacza bakteryjny stan zapalny,
- początku takich chorób, jak świerzb, łuszczyca i grzybica (ropne krosty na stopach),
- ospie, której oprócz niewielkich ropnych krost towarzyszy gorączka i silne swędzenie,
- półpaścu, który jest chorobą zakaźną, wywołaną przez ten sam wirus co ospa.
Szczególnie dokuczliwe są ropne krosty przy ospie lub półpaścu. Trudno jest powstrzymywać się od rozdrapywania wyprysków, a każdy rozdrapany wykwit przedłuża chorobę. Warto ściśle stosować się do zaleceń lekarza i smarować systematycznie wszystkie zmiany.
Co oznaczają czerwone kropki na ciele?
Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry: najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.
Co oznaczają czerwone plamki na ciele? Takie zmiany skórne mogą zaniepokoić, szczególnie kiedy pojawią się nagle lub gdy zostaną zauważone u dziecka.
Należy jednak zachować spokój i przyjrzeć się sytuacji. Nie zawsze bowiem takie wybroczyny na ciele będą miały związek z jakąś chorobą czy stanem niebezpiecznym dla zdrowia.
Być może do krwistych punkcików na skórze dojdą kolejne objawy i wówczas łatwiej będzie ocenić co je wywołało. Po diagnozę warto jednak udać się do gabinetu lekarskiego.
Przyczyny drobnych czerwonych kropek na ciele są bardzo różnorodne. Mogą to być m.in.:
- symptomy chorób ogólnoustrojowych takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, choroby serca (wraz z problemami krążeniowymi),
- oznaki schorzeń skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
- objawy alergii (np. uczulenie na jakiś składnik kosmetyku w postaci wykwitu na dłoni, proszku do prania, na słońce po opalaniu czy reakcja na alkohol),
- naczyniaki starcze (tworzące się na ciele po 30. roku życia),
- symptomy stresu, a nawet nerwicy,
- skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry.
Podłożem tworzenia się takich krwistych zmian na ciele jest również sfera genetyczna.
Małe czerwone plamki, którym towarzyszy wysypka i świąd mogą być również objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Najczęściej choroba ta pojawia się już w dzieciństwie, również u niemowląt. Zazwyczaj plamki znajdują się na ramionach i przedramionach oraz na nogach.
AZS może być zlokalizowane również na skórze głowy. U noworodka często objawia się czerwonymi plamkami na całym ciele.
Małe i wypukłe czerwone plamki na skórze
Małe, mniej lub bardziej odstające czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki zaczynają coraz liczniej pokrywać skórę osób, które ukończyły 30-ty rok życia. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Prawdopodobnie to tzw. naczyniaki starcze.
Powstają z przyczyn genetycznych, hormonalnych, w efekcie nadmiernego opalania się, aplikacji niektórych farmaceutyków oraz nadużywania alkoholu. Plamy na ciele zwykle pokrywają skórę barków i ramion, ale możne je niekiedy dostrzec w innych rejonach skóry.
Osoby, które uważają takie zmiany u siebie za nieestetyczne, mają możliwość wyeliminowania ich zabiegami takimi jak np. krioterapia, laseroterapia, czy elektrokoagulacja. Przed wizytą w gabinecie odnowy powinno się przeprowadzić konsultację lekarską.
Czerwone pieprzyki można też spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi.

Co jest przyczyną dużych czerwonych plam na nogach?
Duże czerwone plamy na nogach występują po ugryzieniu kleszcza. Będąca tego następstwem choroba, jaką jest borelioza, skutkuje szeregiem objawów skórnych oraz wewnątrzustrojowych. Jednym z nich jest tak zwany rumień wędrujący (Erythema migrans).
W ciągu 3-30 dni występuje on u około 30-60 procent osób, które zostały ukąszone przez tego groźnego pajęczaka. U dzieci lokuje się w górnych partiach ciała, natomiast u dorosłych bardzo często obejmuje kończyny dolne i okolice pachwin.
Kształtem rumień przypomina tarczę strzelniczą. W jego środkowej partii znajduje się czerwone ognisko, otoczone obwódką jasnej, niezmienionej chorobowo skóry i jeszcze jednym, zewnętrznym, wyraźnie zaczerwienionym kręgiem. Towarzyszą temu inne objawy, takie jak:
- gorączka,
- dreszcze,
- bóle mięśni i stawów,
- bóle głowy,
- złe samopoczucie.
