Pryszcz na brzuchu w ciąży - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Wysypka w ciąży: swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa

To silnie swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka są najczęstszą wysypką u przyszłych mam, bo szacuje się, że dotyka ona jedną na sto kobiet. Ta wysypka w ciąży przypomina grudki i lubi umiejscawiać się na brzuchu (zwłaszcza w okolicach rozstępów), rzadziej na pośladkach lub kończynach, ale nigdy na twarzy. Charakteryzuje się bardzo silnym świądem. Zwykle pojawia się pod koniec ciąży, około 35. tygodnia ciąży i znika bez śladu po porodzie. Taka wysypka w ciąży nie zagraża zdrowiu dziecka. Można ją leczyć miejscowo, stosując np. kortykosteroidy.

Inaczej pemfigoid ciężarnych to wysypka w ciąży objawiająca się pęcherzykami i grudkami w okolicy pępka, ale i na tułowiu, dłoniach i stopach, rzadko na owłosionej skórze głowy. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Choć ustępuje po porodzie, wymaga szybkiej konsultacji lekarza, bo stwarza ryzyko zahamowania rozwoju dziecka albo przedwczesnego porodu. Opryszczkę ciężarnych leczy się sterydami.

Zobacz, jak wygląda wysypka w ciąży

Linea negra – co to jest?

Linea negra to ciemna kreska na brzuchu w ciąży. Linia na brzuchu powstaje wskutek ściemnienia kresy białej, czyli linea alba. Zazwyczaj biegnie ona od pępka w dół, aż do spojenia łonowego.
Charakterystyczna linia na brzuchu w ciąży nie musi wystąpić u każdej ciężarnej kobiety, wiele zależy od zaburzeń równowagi hormonalnej oraz karnacji. Ciemna linia na brzuchu lub, jak niektórzy mówią, kreska ciążowa na brzuchu, jest mniej widoczna u kobiet o jasnej karnacji. Czasami pasek na brzuchu w ciąży to niejedyny objaw – mogą mu bowiem towarzyszyć także: ciemnienie brodawek sutkowych lub zmiana koloru warg sromowych.

To, kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży, zależy od poziomu hormonów w organizmie przyszłej mamy. Kulminacyjny moment przypada zazwyczaj na okolice 9. tygodnia ciąży, kiedy stężenie hormonu HCG (gonadotropiny kosmówkowej) jest największe.
Linea negra na początku ciąży jest mało wyraźna. Niektóre kobiety dostrzegają kreskę na brzuchu we wczesnej ciąży, u innych jest ona widoczna dopiero później, w trzecim trymestrze. Rzadkością jest linea negra w pierwszym tygodniu ciąży, zdarza się też tak, że ściemnienie kresy białej jest praktycznie niedostrzegalne.

Kreska na brzuchu w ciąży a płeć

To mit, jakoby linea negra w ciąży była związana z płcią dziecka. Badacze nie zauważyli żadnego związku pomiędzy długością ciemnej kreski na brzuchu czy też jej wyglądem i tym, czy urodzi się chłopczyk, czy też dziewczynka.

Jak długo utrzymuje się linea negra? Kiedy znika? Zazwyczaj ciemna linia znika po kilkunastu tygodniach od porodu, gdy w organizmie zostanie przywrócona równowaga hormonalna.
Czasami zdarza się, że linea negra pojawi się u kobiety niebędącej w ciąży, a bywa też tak, że widzimy ją nawet u dziecka. Taki objaw stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej, ciemna kreska na brzuchu może bowiem świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. W sytuacji, gdy zaobserwowano ten objaw, warto udać się do specjalisty z zakresu dermatologii oraz endokrynologa.

Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...