Pryszcze na czole u mężczyzn - Przyczyny, Leczenie i Porady
Jak zapobiegać pojawianiu się wyprysków na czole?
Nie zawsze da się zapobiec powstawaniu trądziku – zwłaszcza, jeśli jest wynikiem uwarunkowania genetycznego. Czasami jednak wystarczy wyuczyć się kilku nawyków, aby znacząco zmniejszyć szansę na pojawianie się wyprysków na czole. Co robić?
- Staraj się wyeliminować przyczyny powstawania wyprysków, a więc zadbaj o dietę, zdrowy tryb życia czy odpowiednią pielęgnację.
- Wypryski, które pojawiają się tuż przy linii włosów, mogą być wynikiem niedokładnego mycia skóry. Oczyszczanie twarzy nie jest bez znaczenia – resztki makijażu, brudu i kurzu z łatwością mogą zapchać skórę i przyczynić się do powstawania wyprysków. Dlatego staraj się zawsze dokładnie oczyścić twarz i nigdy nie idź spać w makijażu.
- Nawilżaj skórę. Zdarza się, że gruczoły łojowe produkują za dużo sebum w reakcji na nieodpowiednie nawodnienie naskórka. Codziennie stosuj nawilżające kremy.
- Zapoznaj się z domowymi sposobami pielęgnacji skóry. Domowe maseczki, toniki DIY, skrzyp polny czy pokrzywa – na trądzik świetnie działają zioła oraz produkty naturalnego pochodzenia.
- Grzywka – postaraj się zapuścić grzywkę lub upinaj ją. Nie poprawiaj zbyt często włosów palcami – roznosisz w ten sposób bakterie.
- Trądzik na czole może wiązać się z noszeniem poliestrowych czapek. Wybieraj bawełnę!
Ropne krosty na głowie we włosach
Ropne krosty na głowie we włosach z dużą dozą prawdopodobieństwa są skórną manifestacją zapalenia mieszków włosowych. Jest to infekcja wywoływana przez gronkowce, czyli jedne z najbardziej zjadliwych bakterii gram dodatnich.
Stan zapalny pierwotnie obejmuje ujścia mieszków włosowych, a następnie całe mieszki oraz ich otoczenie. Z czasem powstają bolące krosty na głowie, a także strupy.
Wyróżnia się kilka postaci infekcji, wśród których na wyróżnienie zasługują:
- Figówka, która stanowi ropne zapalenie mieszków włosowych w postaci przewlekłej, utrzymujące się długi miesiącami, a nawet latami. Wypryski na głowie pojawiają się pod włosami, ale też na twarzy. Mają charakter krost oraz zmiękczonych grudek. W miejscu wykwitów włosy wychodzą z mieszków z wyjątkową łatwością, co sprzyja miejscowemu łysieniu.
- Czyraczność, a więc ropne zapalenie okołomieszkowe, związane z powstaniem martwiczego czopa. Schorzenie to często występuje u osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia czynności nerek oraz niedostatki odporności.
Jeśli ropne krosty pojawią się u dziecka, zwłaszcza niemowlaka, należy zareagować jak najszybciej i przede wszystkim zadbać o to, by maluch nie dotykał i nie rozdrapywał wyprysków.
Czym leczyć krosty na skórze głowy?
Na krosty na skórze głowy stosuje się przede wszystkim leki i preparaty mające na celu zwalczanie lub łagodzenie pierwotnych przyczyn wystąpienia wykwitów, np. maść z antybiotykiem.
Nie leczy się zatem krost jako takich, lecz zakażenie gronkowcem czy krętkiem bladym, łuszczycę, łupież etc.
Typowy szampon na krosty na głowie nie istnieje, można co najwyżej używać kosmetyków ułatwiających oczyszczanie i złuszczanie, hamujących łojotok czy zapobiegających wypadaniu włosów.
Nie należy jednak wybierać ich na chybił trafił, lecz kierując się wskazaniem lekarza. Jeśli chodzi o profesjonalną terapię - przykładowo, figówkę leczy się antybiotykami przyjmowanymi ogólnoustrojowo lub miejscowo, wśród których można wymienić takie substancje jak:
Do tego w użyciu jest gencjana (fiolet goryczki), którą smaruje się powierzchnię głowy. Z kolei w przypadku łuszczycy zastosowanie znajdują w pierwszej kolejności środki o działaniu keratolitycznym, a więc ułatwiającym złuszczanie się zrogowaciałych komórek naskórka.
Należą do nich:
- kwas salicylowy,
- kwas mlekowy,
- mocznik.
Dodatkowo w terapii stosuje się słabe glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon, a także typowe leki na łuszczycę, w tym pochodne witaminy A i D oraz inhibitory kalcyneuryny.
Domowe sposoby na krosty na głowie tak naprawdę nie istnieją. Jeśli przyczyną wyprysków jest choroba, lekarz musi przepisać leki lub inne specjalne preparaty
Samodzielnie można zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne jest stosowanie środków oczyszczających i peelingów enzymatycznych. Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich medykamentów powinno być wcześniej skonsultowane z dermatologiem.
Rodzaje wyprysków na czole
Krostki, które pojawiają się na czole, mogą być wynikiem:
- trądziku zaskórnikowego,
- trądziku krostkowego,
- trądziku grudkowo-krostkowego.
W zależności od przyczyny, wypryski różnią się między sobą – na przykład sposobem powstawania i gojenia.
- niewielkie, ciemne lub czarne kropki, występujące zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda) – to przykład wyprysków zwykle występujących przy trądziku zaskórnikowym
- zaczerwienione wypełnione ropą krostki, które długo się goją i mogą pozostawiać po sobie blizny – tak charakteryzują się wykwity typowe dla trądziku krostkowego
- twarde guzki występujące razem z krostkami, które nie pozostawiają blizn, są wypełnione łojem – tym cechują się zmiany towarzyszące trądzikowi grudkowo-krostkowemu
Poza tymi typowo trądzikowymi wypryskami na czole mogą pojawić się podskórne, bardzo drobne krosteczki. Najczęściej są białe i występują w większych skupiskach. Kaszka na czole, bo o niej mowa, powstaje w wyniku alergii, zmian hormonalnych lub źle dopasowanej pielęgnacji.

Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie
Krosty na głowie mogą świadczyć o rozwoju groźnych infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a także innych schorzeń, jak łuszczyca czy trądzik. Jakie są inne przyczyny powstawania tego typu wykwitów? Sprawdź, co stosować na swędzące i bolesne wypryski pojawiające się między włosami.
- Krosty na głowie nie są problemem, który należy ignorować. O czym świadczą?
- Wśród potencjalnych przyczyn wykwitów skórnych na głowie wymienić można: infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, trądzik, czy łuszczycę. Co jeszcze?
- Leczenie krost skóry głowy zaczyna się od diagnozy. Do jakiego lekarza najlepiej się udać?
- Od czego robią się krosty we włosach? Przyczyny
- Ropne krosty na głowie we włosach
- Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni
- Czy swędząca skóra głowy i krostki to ospa wietrzna?
- Czerwone krosty na głowie to może być łuszczyca
- Czym leczyć krosty na skórze głowy?
