Pryszcze na czole - Jak się ich pozbyć? Poradnik na YouTube
Jak zapobiegać pryszczom?
Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?
Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:
- zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
- przeroście gruczołów łojotokowych,
- nadmiernym rogowaceniu skóry,
- bakteriach i wirusach w organizmie,
- uwarunkowaniach genetycznych,
- stanie zapalnym skóry.
Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
1. Jedz zdrowo!
Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?
Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.
2. Nawadniaj się!
Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.
Przyczyny krost na czole
Krostki na czole mogą pojawiać się sporadycznie lub przyjmować postać bardziej nasiloną. W tym drugim przypadku występują w postaci trądziku. Wiele tego typu zmian świadczy o zaniedbaniu higienicznym, czyli niedokładnie umytej twarzy lub niewłaściwie zmytym makijażu.
Resztki makijażu, pozostawione na twarzy (także na czole) ulegają rozkładowi i drażnią skórę. Jeśli czoło jest dodatkowo przykryte grzywką to jest to prosta droga do pojawienia tego rodzaju zaskórników.
Przyczyny pojawiania się pryszczy na czole tkwią w nieprawidłowościach, które zachodzą w organizmie. Do najczęściej występujących zaliczane są:
- skłonności skóry do nadmiernego wydzielania sebum czyli łoju skórnego wytwarzanego przez gruczoły łojowe w celu ochrony skóry,
- zbyt silne rogowacenie komórek przewodów, które wyprowadzają sebum na powierzchnię skóry,
- aktywność bakterii, które odpowiadają także za powstawaniem podskórnych krost na czole (propionibacterium acnes),
- niedobór witamin w organizmie (typu A, B) lub żelaza,
- zmiany hormonalne, które skutkują większą produkcją łoju,
- nieodpowiednia dieta, zawierająca w codziennym jadłospisie słodzone napoje, zbyt dużą ilość soli, ostre przyprawy czy nadmierną ilość słodyczy,
- niedostateczne nawodnienie organizmu, które powoduje zatrzymywanie w organizmie toksyn i innych szkodliwych produktów metabolizmu,
- alergia pokarmowa,
- alergia skórna, powodująca powstawanie wodnych krostek na twarzy, także na czole,
- przewlekłe choroby, najczęściej związane z nieprawidłowym działaniem wątroby,
- nadużywanie alkoholu i papierosów,
- stres,
- uwarunkowania genetyczne, które głównie mają wpływ na pojawianie się większych zmian skórnych na czole.
Pojawienie się krost na czole może świadczyć o skłonności skóry do powstawania zmian trądzikowych w obrębie twarzy. Cera twarzy skłonna do przetłuszczania jest także idealną bazą do rozwoju pryszczy.
Sposób na pryszcze na czole nr 2: zwróć uwagę na włosy i zadbaj o nie!
Ten punkt w zasadzie możesz pominąć jeśli ścinasz się na jeżyka, ale jeżeli przy tym używasz jakichś środkó do stylizacji włosów to może lepiej czytaj dalej. O co chodzi z tymi włosami?
Sprawa jest prosta: wszystko co masz na włosach może łatwo przedostać się na czoło i rozprzestrzenić po nim i to nawet wtedy, gdy nie masz szczególnie długiej grzywki. Po prostu włosy są ciągłym ruchu i cząstki kosmetyków, zanieczyszczeń czy tłuszczu (sebum) mogą przedostawać się z nich na czoło i to bez żadnego specjalnego wysiłku.
Jeśli twoje włosy się przetłuszczają – myj je jak najczęściej. Stosowanie kosmetyków stylizacyjnych ogranicz do minimum, a nawet spróbuj z nich całkowicie zrezygnować (przynajmniej na moment). Szybko zauważysz, że odetchną i twoje włosy i .. pryszcze na czole. Tzn. te ostatnie właściwie zmniejszą się albo i całkowicie znikną.
Sposób na pryszcze na czole nr 1: dokładne oczyszczanie, ale bez przesady
Chodzi po prostu o to, żeby skórę oczyścić z zanieczyszczeń, zrogowaciałego naskórka, nadmiaru łoju i (jeśli się da) z bakterii powodujących trądzik. Przy czym należy zrobić to tak, żeby oczyszczanie było jak najdokładniejsze, sięgało jak najgłębiej, ale jednocześnie nie szkodziło skórze.
Tu pojawia się problem: większość środków głęboko oczyszczających może skórę wyszuszać i / lub naruszać jej równowagę biologiczną, a nawet doprowadzać do uszkodzeń mechanicznych.
W tym sposobie najlepiej po prostu posłużyć się dobrym (naprawdę dobrym!) środkiem oczyszczającym. Jeśli masz słabe pryszcze radzę wykorzystać coś z linii Clean & Clear, a jeśli borykasz się z intensywniejszym trądzikiem postaw raczej na ⇒ Hydroviton.CR (dużo intensywniejszy choć bardzo łagodny dla skóry).
