Jak skutecznie pozbyć się pryszczy na dekolcie?

Dlaczego powstają pryszcze na plecach?

Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku pryszczy na twarzy. Najczęstszą przyczyną powstawania wyprysków są zmiany hormonalne w organizmie, które są nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, ale mogą pojawić się również w późniejszym okresie.

Testosteron i pryszcze na plecach

W dużej mierze to testosteron wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych i jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy. Pod wpływem tego hormonu gruczoły wydzielają nadmierną ilość sebum, które zatyka pory. Z kolei one stanowią idealne miejsce do namnażania się bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych – bolesnych, ropnych pryszczy na plecach, ramionach, dekolcie oraz twarzy.

Inne przyczyny pryszczy na plecach u dorosłego

Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna powstawania wyprysków. U osób dorosłych, po 30 r.ż., pryszcze na plecach mogą być wywołane przez czynniki takie jak:

  • przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, przeciwpadaczkowych),
  • czynniki genetyczne ,
  • silny, przewlekły stres ,
  • ogólne przemęczenie ,
  • nietolerancja glutenu czy nabiału,
  • złe nawyki żywieniowe – zbyt częste sięganie po produkty wysoko przetworzone i zawierające duże ilości cukru,
  • wysuszenie skóry m.in. przez działanie promieni UV,
  • szkodzące skórze kosmetyki – m.in. niektóre kolorowe żele pod prysznic zawierające sztuczne barwniki,
  • noszenie ubrań ze sztucznych tkanin nieprzepuszczających powietrza.

Przyczyny pryszczy na plecach u kobiet

Za pryszcze na plecach u kobiet często odpowiadają zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar w organizmie androgenów, męskich hormonów. Poza zmianami skórnymi symptomy, które powinny skłonić do zbadania poziomu androgenów, to nieregularne miesiączki i hirsutyzm – nadmierne owłosienie.

Powody wystąpienia trądziku na klatce piersiowej

Wypryski na klatce piersiowej mogą mieć wiele przyczyn występowania. Jedną z nich jest reakcja alergiczna, która może wystąpić po kontakcie z różnymi substancjami, takimi jak perfumy, dezodoranty, środki do prania czy płyny do płukania tkanin. Wysypka alergiczna zwykle pojawia się nagle, często towarzyszy jej swędzenie, a skóra może być pokryta wieloma, czasem liczniejszymi zmianami.

Kolejnym czynnikiem, który może wywołać wysypkę między piersiami, jest przegrzanie się organizmu, co często prowadzi do potówki. Tego rodzaju wysypka często pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym w ciepłym otoczeniu, kiedy organizm zbyt długo jest narażony na podwyższoną temperaturę i zbyt mało przewiewu. Szczególnie dotyczy to okresu letniego, kiedy to ubrania nie przepuszczające powietrza dodatkowo zwiększają ryzyko przegrzania.

Trzecią częstą przyczyną zmian skórnych na piersiach jest trądzik. Trądzikowe krosty mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale także na szyi i dekolcie. Mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak zaburzenia hormonalne, niedostateczna higiena skóry, nieprawidłowa dieta czy nadmierna produkcja sebum. Przed podjęciem leczenia ważne jest dokładne zidentyfikowanie rodzaju zmian skórnych, ponieważ terapia może być różna w zależności od specyfiki problemu.

Krosty na klatce piersiowej u mężczyzn

Mężczyźni także często narzekają na wypryski na klatce piersiowej. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego typu zmian skórnych. Głównym czynnikiem wywołującym jest działanie hormonów, dlatego też problemy często zaczynają się w okresie dojrzewania. Niemniej jednak trądzik może pojawić się także później, nawet u dorosłych mężczyzn. Krosty na klatce piersiowej zazwyczaj wynikają z działania męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Gruczoły łojowe reagują na te hormony nadmiernie, co prowadzi do zwiększonej produkcji łoju. Ta reakcja jest szczególnie widoczna w okresie dojrzewania, gdyż to właśnie wtedy burza hormonalna w organizmie wzrasta.

Każdy rodzaj trądziku powinien być zdiagnozowany przez specjalistę dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie. W przypadku gdy standardowe preparaty nie przynoszą rezultatów, konieczne może być długotrwałe leczenie farmakologiczne, obejmujące stosowanie leków doustnych, takich jak antybiotyki czy retinoidy.

Podczas leczenia trądziku należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces ten może okazać się czasochłonny i może wymagać rozbudowanej, wieloetapowej terapii. Istnieją jednak skuteczne procedury, które mogą pomóc w redukcji blizn i przebarwień potrądzikowych. Zabiegi z użyciem kwasu glikolowego oraz peelingi kwasem trójchlorooctowym są skutecznymi metodami w redukcji tego rodzaju zmian skórnych. W przypadku braku satysfakcjonujących rezultatów warto skorzystać z laseroterapii, która jest najbardziej efektywną metodą usuwania blizn i przebarwień potrądzikowych.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Pod wpływem narastającej ilości sebum produkowanego przez gruczoły łojowe zatykają się pory, co prowadzi do powstania trądziku. Ten problem dotyczy około 25% osób dorosłych i 33% nastolatków. Pryszcze na plecach u mężczyzn pojawiają się częściej niż u kobiet – jest to tzw. trądzik skupiony.

U nastolatków powstawaniu pryszczy na plecach towarzyszy tzw. burza hormonów. Ten termin opisuje gwałtowny wzrost wydzielania hormonów, które zaburzają w ten sposób inne mechanizmy. Szalejące hormony są przyczyną intensywnej pracy gruczołów łojowych, a w konsekwencji – zatykania porów. Często są to nie tylko zaskórniki, ale także bolesne grudki przypominające cysty. Zmiany na ogół ustępują po zakończeniu okresu nastoletniego.

U dorosłych powstawanie pryszczy na plecach może mieć wiele innych przyczyn niż zaburzenia hormonalne. Trądzik na plecach oraz w innych partiach ciała może być spowodowany nadpotliwością i niewystarczającą dbałością o higienę. Brak higieny doprowadza do złuszczania się martwego naskórka, mieszania się cząstek naskórka z kurzem i pyłami z otoczenia, natomiast pot sprzyja rozkładowi bakterii. Zatykają się połączone z mieszkami włosowymi ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja to powstawaniu zaskórników i jest pożywką dla bakterii. Powstawanie zaskórników może mieć także podłoże dziedziczne. U mężczyzn pryszcze na plecach może powodować też nadmiar androgenów.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pojawianie się pryszczy na plecach, podobnie jak na twarzy, bywa także efektem stresu. Skóra bardzo silnie reaguje na czynnik stresowy, który powoduje nasilenie pracy gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum zatykającego pory.

Pryszcze na plecach u kobiet mogą powstawać pod wpływem cyklu miesiączkowego. W jego drugiej połowie obniża się poziom estrogenów, natomiast w 23 i 24 dniu następuje gwałtowny wzrost ich aktywności – zwłaszcza progesteronu, który powoduje zwiększoną produkcję łoju. Ujścia gruczołów łojowych zwężają się i przez to utrudniają uwolnienie na powierzchnię skóry zalegającego tłuszczu. To z kolei powoduje powstawanie pryszczy i zaskórników, także na plecach.

Jak pozbyć się pryszczy? Sposoby na krosty i pryszcze

Skóra trądzikowa to problem, który dotyka nie tylko nastolatków. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych powoduje, że na skórze pojawiają się zaskórniki i wykwity grudkowo-krostkowe. Mocny trądzik można wyleczyć tylko skrupulatną i odpowiednią pielęgnacją skóry. Dowiedz się, jak dbać o cerę trądzikową.

Spis treści

  1. Jak pielęgnować skórę trądzikową?
  2. Kosmetyki do cery trądzikowej
  3. Wypryski na linii włosów
  4. Jak pozbyć się trądziku?
  5. Jak działają kosmetyki przeciwtrądzikowe?
  6. Domowe sposoby na pozbycie się krost i pryszczy
  7. Skąd się bierze trądzik?
  8. Jak pozbyć się pryszczy i krost?

Trądzik to choroba przewlekła, trudna do leczenia. Wynika on z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Najwięcej z nich występuje w obrębie tzw. strefy T, czyli w okolicach czoła, nosa i brody - przede wszystkim właśnie tam pojawiają się zmiany trądzikowe. Mogą się jednak pojawiać również na plecach i dekolcie. Stres i hormony pobudzają gruczoły do wydzielania nadmiaru sebum, a w efekcie skóra staje się przetłuszczona i świecąca. Sebum jest świetną pożywka dla bakterii - mikroorganizmy rozkładają je, a produkty rozkładu działają na skórę drażniąco. Skutkiem jest zaczerwienienie skóry i zmiany krostkowe.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...