Przyczyny Pryszczów na Dekolcie - Jak Pozbyć Się Niewygodnych Niespodzianek?

Pryszcze na plecach: przyczyny

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym – w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stan zapalny pojawia się wówczas, gdy zbyt duża ilość sebum blokuje ujścia gruczołów, a w gromadzącym się łoju zaczynają namnażać się bakterie. Ale nie jest to jedyna przyczyna pryszczy na plecach.

Zdarza się, że zmiany są zlokalizowane wyłącznie w tym miejscu, a wywołują je źle dobrane kosmetyki lub niewłaściwa pielęgnacja. Powstawaniu trądziku na plecach mogą sprzyjać zwłaszcza środki do pielęgnacji włosów, które, spływając po plecach, doprowadzają do pojawienia się ropnych wykwitów. Wreszcie, przyczyną pryszczy na plecach są zaniedbania higieniczne – nagromadzony na skórze pot wraz z dużą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka zatyka pory skórne.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry z krostami na dekolcie

Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy w procesie leczenia krost na dekolcie oraz zapobieganiu ich powstawaniu. Poniżej przedstawiamy wytyczne dotyczące selekcji produktów do pielęgnacji skóry problematycznej:

  • Niekomedogenne formuły : Szukaj produktów oznaczonych jako niekomedogenne, co oznacza, że nie będą one zatykać porów. Jest to szczególnie ważne w przypadku skóry skłonnej do trądziku na dekolcie.
  • Kosmetyki z kwasem salicylowym : Kwas salicylowy jest znanym składnikiem o działaniu przeciwzapalnym i eksfoliującym, który może pomóc w odblokowaniu porów i zmniejszeniu liczby krostek na dekolcie.
  • Produkty zawierające kwas azelainowy : Kwas azelainowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, redukując czerwone krosty i wspomagając leczenie trądziku na dekolcie .
  • Łagodne środki oczyszczające : Używanie łagodnych żeli czy pianek do mycia, które nie wysuszają skóry, może pomóc zachować jej naturalną barierę ochronną i zapobiec dalszym podrażnieniom.

Pamiętaj, aby wprowadzać nowe produkty do swojej rutyny pielęgnacyjnej stopniowo i obserwować reakcję skóry, aby uniknąć potencjalnych alergii czy podrażnień.

Trądzik na dekolcie – przyczyny

Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale i na innych częściach ciała. Małe ropne krostki na dekolcie są spowodowane nadprodukcją łoju w tym konkretnym miejscu. Mieszki włosowe często się zapychają i tak powstają zaskórniki oraz jeszcze inne niedoskonałości. Przyczynami są także niewłaściwie dobrane kosmetyki, czy też problemy hormonalne. Duże znaczenie ma ponadto dieta, jak i stres, do tego nieodpowiednia higiena. Uwarunkowania genetyczne pozostają też nie bez znaczenia. Zdarza się, że wysypka na dekolcie to wina bakterii oraz drożdżaków, oprócz tego nieprawidłowego ujścia gruczołów łojotokowych. Czynników jest zatem masa.

Tak naprawdę krostki na dekolcie widać przede wszystkim u ludzi, którzy mają problem z trądzikiem. To największa grupa pacjentów, która boryka się z wypryskami na ciele. Dlaczego? Posiada to związek z zaburzeniami funkcjonowania jednostki włosowo-łojotokowej skóry.

Krosty na szyi a hormony

Wszystkie opisane wyżej odmiany trądziku mają podobną etiologię. W literaturze medycznej najczęściej wskazuje się na zależność pomiędzy hormonami a trądzikiem.

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów (hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym).

Podobnie jest z trądzikiem dorosłych. Z badań epidemiologicznych wynika, że rozwija się on najczęściej u kobiet zmagających się z nadmiarem androgenów (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak).

Co więcej, kobiety chorują niekiedy na trądzik skupiony, co zwykle ma związek z zespołem policystycznych jajników.

Pryszcze pojawiają się również w ciąży. Krosty mogą być zlokalizowane nie tylko na twarzy, ale również na szyi czy nawet plecach. Jest to związane ze wzmożonym wydzielaniem sebum. Wywołuje je podwyższony poziom progesteronu i androgenów.

Co na trądzik na dekolcie – jak się go pozbyć?

Pozbycie się trądziku na dekolcie może być wyzwaniem, ale istnieje kilka skutecznych strategii, które mogą pomóc zminimalizować te nieprzyjemne zmiany skórne. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej metody pielęgnacji skóry oraz skonsultowanie się z dermatologiem, jeżeli problem jest poważny lub uporczywy. Wśród najważniejszych metod przeciwdziałania trądzikowi na dekolcie wyróżnia się:

  • zmianę nawyków pielęgnacyjnych – często minimalizacja zmian na dekolcie, klatce piersiowej i ramionach wymaga zmiany nawyków pielęgnacji skóry. Zwykle konieczne jest stosowanie delikatnego płynu micelarnego do oczyszczania skóry oraz rezygnacja z drażniących peelingów,
  • stosowanie odpowiednich kosmetyków – przede wszystkim należy unikać kosmetyków zatykających pory,
  • leczenie farmakologiczne – jeśli domowe metody nie przynoszą efektów, dermatolog może zalecić leki na receptę, zwykle działające miejscowo antybiotyki (Dalacin T, Klindacin T), retinoidy (np. Izotziaja, Isotrex), lub inne leki regulujące produkcję sebum (np. Acnatac, Duac).

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...