Pryszcze na głowie pod włosami - Przyczyny, Skutki i Sposoby Leczenia

Jak wyglądają pryszcze na skórze głowy?

Pryszcze na skórze głowy mogą mieć postać drobnych swędzących krostek, pęcherzyków bądź ropnych krost, czyli wykwitów wypełnionych ropną zawartością. Problem ten może mieć różne nasilenie. Wypryski mogą występować pojedynczo lub pokrywać niemal całą powierzchnię owłosionej skóry głowy. Nierzadko towarzyszą im również inne objawy: swędzenie, łuszczenie się skóry, bolesność przy dotyku.

Powodów, dla których na powierzchni skóry głowy pojawiają się pryszcze, jest bardzo dużo. Czasem przyczyny są błahe i łatwe do wyeliminowania. Jeśli macie nawyk dotykania skóry głowy i drapania jej (co może mieć z kolei podłoże nerwicowe), to na dłoniach przenosicie zanieczyszczenia i drobnoustroje. Dochodzi do zjawiska kuli śniegowej: im częściej dotykacie głowy, a zwłaszcza jeśli dodatkowo rozdrapujecie już istniejące krostki, tym więcej się ich pojawia.

Błędem, który może prowadzić do powstania tego typu zmian skórnych, jest również stosowanie zbyt dużej ilości środków do stylizacji. Osadzają się one na skórze, zatykają ujścia gruczołów łojowych, utrudniają skórze oddychanie. Sytuacja może być też odwrotna: stosujecie zbyt agresywne środki myjące i mocno oczyszczające szampony, które naruszają barierę hydrolipidową skóry głowy i zaburzają jej mikroflorę.

Zobacz także

Za powstanie zmian skórnych na owłosionej skórze głowy mogą jednak odpowiadać również poważniejsze schorzenia. Dlatego jeśli problem jest nasilony, konieczna jest wizyta u dermatologa i ustalenie przyczyny. Jakie to choroby skóry głowy?

Trądzik skóry głowy

Typowe dla trądziku zmiany skórne kojarzą się głównie z twarzą, dekoltem czy plecami, jednak w równym stopniu mogą obejmować także owłosioną skórę głowy. Trądzik dotyczy nie tylko nastolatków, ale coraz częściej również osób dorosłych po 30. roku życia. Odpowiadają za niego najczęściej zaburzenia hormonalne, które prowadzą do nadmiernego wydzielania łoju (łojotoku) zapychającego ujścia gruczołów łojowych. Do powstania pryszczy przyczynia się też nieprawidłowa keratynizacja naskórka oraz namnożenie bakterii trądzikowych.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem się

Jak pozbyć się pryszczy na głowie?

W przypadku występowania na głowie zmian skórnych o charakterze krost i pryszczy należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić konkretną przyczynę. Do niej zostanie dostosowany sposób leczenia, który będzie się bardzo różnił w zależności od schorzenia odpowiadającego za wykwity skórne.

Przy swędzeniu skóry głowy i krostkach warto stosować łagodne szampony, które skutecznie oczyszczają i równocześnie działają kojąco. Szukajcie szamponów bez SLS, czyli detergentów, które odpowiadają za spienianie się szamponu, ale mogą też drażnić skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem będą szampony emolientowe przeznaczone do skóry wrażliwej i atopowej.

Jeśli za krostki na powierzchni głowy odpowiada grzybica czy łupież, stosujcie szampony przeciwłupieżowe, które zawierają substancje przeciwgrzybicze, np. ketokonazol. Zanim jednak go użyjecie, dokładnie zapoznajcie się z zaleceniami producenta. Większość z nich należy stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.

Ważne, żeby dobrze oczyszczać skórę głowy i usuwać z niej nagromadzony martwy naskórek, łój, kurz. Raz w tygodniu wykonajcie peeling, jednak przy pryszczach w żadnym razie nie sięgajcie po peelingi ziarniste! Polecamy peelingi trychologiczne bazujące na enzymach, np. papainie, i kwasach.

Zobacz także: Szampon przeciwgrzybiczy, który przyniesie ulgę skórze. 5 skutecznych preparatów

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...