Pryszcze na głowie - Czy szampon jest kluczem do rozwiązania?
Podsumowanie
Krosty to małe pęcherzyki wypełnione treścią ropną. Na skórze głowy pojawiają się na skutek nieprawidłowej higieny i czynników zewnętrznych, a także niektórych chorób (m.in. zapalenia mieszków włosowych, trądziku, grzybicy). W ich zwalczaniu pomocne są kosmetyki o działaniu złuszczającym, nawilżającym, łagodzącym i regulującym wydzielanie sebum. Oprócz delikatnych szamponów warto od czasu do czasu zastosować peeling lub naturalny olej. W przypadku krostek spowodowanych chorobą, konieczna jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.
Angelika Janowicz, Absolwentka kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zajmuje się pisaniem o zdrowiu, ponieważ dla niej edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa są jednymi z najważniejszych elementów profilaktyki. Prywatnie wielbicielka pieszych wędrówek i kuchni greckiej.
Krosty na głowie – przyczyny. Skąd się biorą strupy we włosach?
Przyczyn powstawania pryszczy na głowie może być wiele. Najczęstszą są zmiany hormonalne, które często występują w okresie dojrzewania, kiedy człowiek przechodzi okres pokwitania.
Przyczyny:
Zmiany hormonalne
Kobiety są szczególnie podatne na zmiany hormonalne i mogą zauważyć wzrost liczby strupków podczas cyklu miesiączkowego lub ciąży (choć zazwyczaj dzieje się to podczas stosunków intymnych). Zmiany hormonalne nie zawsze są nagłe, pojawiają się z czasem, jako część procesu starzenia się lub innych naturalnych procesów, co również może przyczynić się do zwiększenia liczby ognisk. Mężczyźni mogą również doświadczać zmian hormonalnych ze względu na wiek oraz czynniki związane ze stylem życia, takie jak nadmierne spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Niezbilansowana Dieta
Jeśli masz złe nawyki żywieniowe i nie otrzymujesz wystarczającej ilości składników odżywczych z pożywienia, twój organizm będzie produkował więcej sebum niż zwykle – tłustej substancji, która pomaga utrzymać skórę w zdrowiu, nawilżając ją od wewnątrz, ale może też zatykać pory, jeśli nie jest wystarczająco nawilżona!
Niewłaściwa higiena
Niewłaściwa higiena również przyczynia się do powstawania pryszczy na głowie, ponieważ pozwala bakteriom rozwijać się w porach i zatykać je zanieczyszczeniami, powodując powstawanie strupów i ropnych zgrubień.
Brak snu
Wystarczająca ilość snu jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia, a ponadto pomaga regulować poziom hormonów, które kontrolują produkcję sebum. Niewystarczająca ilość snu może sprawić, że organizm będzie produkował więcej sebum niż zwykle, co prowadzi do zatykania porów i powstawania wyprysków.
Czerwone krosty na głowie – łuszczyca czy inna przyczyna?
Czerwone krosty na głowie mogą być spowodowane łuszczycą lub innymi chorobami skóry. W przypadku łuszczycy na skórze mogą pojawić się czerwone grudki i łuszczące się obszary. Kolor zmian może wahać się od różowego, przez biały do brązowawego. Zmiany te mogą być szorstkie w dotyku i pokryte srebrzystymi łuskami. Jeśli cierpisz na łuszczycę krostkową, objawy mogą obejmować:
- Bolesne pęcherze, które tworzą się w pobliżu stawów
- Pojedyncza, duża, uniesiona zmiana (zwana blaszką) otoczona zaczerwienioną skórą
- Plamy zaczerwienienia, które rozprzestrzeniają się na dużych powierzchniach ciała
Łuszczyca krostkowa zwykle powoduje nagłe wybuchy i zazwyczaj szybko ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Wykwity łuszczycowe zazwyczaj dotyczą jednej części ciała w tym samym czasie, zdarza się jednak, że dotykają wielu części jednocześnie, jednak jest to zjawisko rzadziej spotykane. U niektórych osób wykwity pojawiają się tylko w określonych porach roku, podczas gdy inni cierpią na nie przez cały rok, dopóki ich układ odpornościowy jest osłabiony – np. po infekcji lub w czasie ciąży, gdy spada poziom estrogenu. W przypadku tej choroby można stosować środki łagodzące, jednak warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia bardziej stanowczych środków leczenia.
Krosty na głowie i ich charakterystyka
Krosta to wykwit w postaci pęcherza lub pęcherzyka. Wystaje on ponad powierzchnię skóry. W jego wnętrzu znajduje się treść ropna. Jest ona obecna od samego początku lub pojawia się dopiero po pewnym czasie, gdy krosta zostanie nadkażona bakteryjnie.
Krosta z reguły jest niewielka. Jej średnica nie przekracza 1 centymetra. Większe zmiany skórne zaliczane są już do ropni. Potocznie krosty są określane mianem "pryszcze". Nie zawsze jednak są one związane z trądzikiem.Krosty na głowie mogą występować bez żadnych objawów. Zdarza się jednak, że towarzyszą im dodatkowe dolegliwości. Zwykle dzieje się tak, gdy rozwinie się stan zapalny. Wówczas krosta staje się tkliwa i bolesna, a niekiedy pojawia się także świąd skóry.
