Przyczyny i leczenie pryszczy na penisa
Krostki na penisie – dlaczego się pojawiają?
Penis narażony jest na działanie wielu różnych czynników, które mogą powodować infekcje intymne u mężczyzn oraz sprawić, że na penisie zaczną pojawiać się białe lub czerwone krostki. W większości przypadków powodem dość wstydliwego problemu jest nieprzestrzeganie zasad higieny, przegrzewanie okolic intymnych, pojawienie się stanów zapalnych, które związane są z drażnieniem delikatnego, męskiego narządu np. zbyt ciasną odzieżą oraz bielizną, a także alergie kontaktowe.
Kolejnym powodem pojawienia się krostek na penisie mogą być choroby przenoszone drogą płciową. Czerwone plamki i krostki mogą być też objawem zakażeń o podłożu bakteryjnym oraz wirusowym, które są dość częstym powikłaniem przygodnego seksu bez zabezpieczenia. Warto wiedzieć, że np. grzybicą można zarazić się także podczas seksu oralnego, jeżeli partnerka cierpi na grzybicę jamy ustnej lub gardła.
Zapalenie napletka
Niekiedy nieprzyjemne dolegliwości w obrębie narządów płciowych są związane z zapaleniem napletka. Jest to stan zapalny, który może powstać na skutek nieprawidłowej higieny intymnej. Może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, także u dzieci.
Aby wyleczyć stan zapalny, należy dokładnie przestrzegać zasad czystości. Napletek należy myć ciepłą wodą (osoby dorosłe mogą sięgnąć po płyny do higieny intymnej dla mężczyzn), a następnie osuszać. Jeśli nie będziemy napletka odsuwać, będzie się w nim gromadził brud, kurz i drobnoustroje, które mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Czasem krostki na penisie pojawiają się na skutek nieprawidłowych nawyków higienicznych, a niekiedy wskutek noszenia nieprzewiewnej bielizny. Warto o tym pamiętać i nie kupować odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów i włókien. Okolice intymne muszą oddychać, to zmniejsza ryzyko infekcji.
Czy białe krostki na penisie zdarzają się często?
Białe krostki na penisie budzą poważne obawy u wielu mężczyzn, a także ich partnerek(ów) seksualnych i życiowych. Nieodzownie widok ten przywodzi na myśl skojarzenia związane z zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, często bardzo poważnymi.
Niekiedy też myśli koncentrują się wokół zaniedbań higienicznych, alergii czy zaburzeń hormonalnych - zwłaszcza, gdy tego zmiany u swoich maleńkich dzieci obserwują rodzice.
W rzeczywistości białe kropki na penisie najczęściej nie mają nic wspólnego z chorobami wenerycznymi, odczynami uczuleniowymi czy skutkami nie mycia się.
Z reguły są to zmiany fizjologiczne, które dotykają ogromną część męskiej populacji. Nie ma w tym zakresie danych epidemiologicznych, jednak stwierdza się, że na różnych etapach życia białe plamki w mniejszym lub większym natężeniu ma większość chłopców i mężczyzn.
Wiadomo też, że bardzo często objawiają się one w wieku noworodkowym/niemowlęcym, a także kilkanaście lat później, w okresie dojrzewania. Aczkolwiek są też możliwe tego typu symptomy w późniejszych fazach życia, także w czasie aktywnym seksualnie - stąd takie a nie inne skojarzenia.
Gdzie dokładnie lokalizują się wykwity, jakie są ich przyczyny, czy są groźne i zakaźne, czy wymagają leczenia? Pytań jest wiele - odpowiedzi na najważniejsze z nich znajdziesz poniżej.
Jak odróżnić pryszcz od opryszczki penisa?
Opryszczka różni się od pryszczy na penisie objawami, przyczyną powstawania i postępowaniem. Opryszczka penisa jest zawsze wywołana wirusem HSV (Herpes simplex virus), tym samym, który odpowiada za występowanie opryszczki na wargach lub błonie śluzowej jamy ustnej. Do zakażenia opryszczką narządów płciowych dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia z osobą, która jest nosicielem tego wirusa, także podczas seksu oralnego.
Objawy opryszczki na penisie pojawiają się po pewnym czasie od odbycia stosunku płciowego. Na początku mężczyzna odczuwa świąd, pieczenie i lekki ból na skórze prącia. Po kilku dniach pojawiają się bolesne, tkliwe i piekące pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które w ostatecznej fazie przekształcają się w owrzodzenia. Opryszczka narządów płciowych pojawia się najczęściej na żołędzi penisa, trzonie prącia i w okolicy odbytu. Zmianom skórnym może towarzyszyć gorączka, osłabienie, powiększenie się węzłów chłonnych.
Opryszczka prącia wymaga leczenia objawowego, ponieważ wirusa HSV nie można trwale usunąć z organizmu. Leczenie polega na przyjmowaniu miejscowym i doustnym leków przeciwwirusowych. Opryszczki nie wolno dotykać, aby nie rozsiewać jej na inne miejsca, np. oczy lub usta. Należy unikać przemęczenia i osłabienia organizmu, ponieważ wtedy opryszczka ma skłonności do nawrotów. Opryszczka prącia jest bezwzględnym wskazaniem do zachowania wstrzemięźliwości seksualnej do momentu ustąpienia zmian skórnych oraz do stosowania zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.
Zobacz film: Wzrost zachorowań na choroby weneryczne. Źródło: Dzień Dobry TVN.Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
