Pryszczę na nogach i pośladkach - Przyczyny, Leczenie i Porady

Różnice między krostami a pryszczami na pośladkach

Rozróżnienie między krostami na pośladkach a pryszczami na pośladkach jest istotne dla odpowiedniego podejścia do leczenia. Chociaż oba terminy są często używane zamiennie, opisują one różne zmiany skórne, które wymagają odmiennych metod leczenia.

  • Definicja krost : Krosty są wynikiem zapalenia skórnych gruczołów łojowych i mieszka włosowego, często wypełnione ropą. Mogą być bolesne i wskazują zazwyczaj na obecność infekcji bakteryjnej.
  • Definicja pryszczów : Pryszcze, z kolei, są zazwyczaj mniej bolesne i mogą nie zawierać ropy. Są wynikiem zablokowania porów skóry sebum i martwymi komórkami skóry, co może prowadzić do łagodnych form zapalenia.

Kluczowe różnice obejmują:

  • Zawartość : Krosty często zawierają ropę, podczas gdy pryszcze mogą być bardziej tłuste lub wodniste.
  • Ból : Krosty na pośladkach są z reguły bardziej bolesne niż pryszcze z powodu większego zapalenia i obecności infekcji.
  • Przyczyna : Pryszcze są często wynikiem zablokowanych porów, natomiast krosty mogą wskazywać na głębszą infekcję.

Rozumienie tych różnic jest kluczowe, ponieważ maść na krosty na pupie może być skuteczna przeciwko infekcjom bakteryjnym, podczas gdy leczenie pryszczy może wymagać produktów zmniejszających produkcję sebum i przyspieszających odnowę komórkową skóry.

Krosty, pryszcze na pośladkach – przyczyny

Pryszcz na pośladku to najczęściej efekt zapalenia mieszków włosowych. Problem ten zazwyczaj związany jest z depilacją i goleniem, ale nie tylko. Przyczyny pojawienia się tej dolegliwości można podzielić na infekcyjne i nieinfekcyjne. Do infekcji dochodzi najczęściej w efekcie kontaktu podrażnionej skóry z drobnoustrojami. W okolicy pośladków nie trudno o to, także przez stały kontakt skóry z odzieżą. Do przyczyn nieinfekcyjnych zalicza się natomiast wpływ niektórych leków.

Zapalenie mieszków włosowych objawia się pojawieniem się krostek u ujść mieszków (krostek na pośladkach, nogach czy udach). Wypełnione są jasnym płynem, czasem dostrzec można wyrastający włosek.

Zapalenie mieszków włosowych jest bardzo uporczywym problemem. Nieestetyczny wygląd skóry jest źródłem wielu kompleksów. Jednocześnie wypryski bardzo często powodują spory dyskomfort. Bolące krosty na pośladkach mogą być też wywoływać pieczenie i świąd. Dodatkowo, po wypryskach mogą zostawać blizny!

Nie ma skuteczniejszego sposobu na pozbycie się zapalenia mieszków włosowych niż depilacja laserowa. Bez względu na przyczyny pojawienia się tego problemu, to właśnie zabiegi pozwolą na definitywne usunięcie tej dolegliwości.

Krostki na pośladkach, Pryszcze na pupie - jak się ich pozbyć?

To, co najczęściej określane jest jako krosty na pośladkach to zazwyczaj efekt zapalenia mieszków włosowych. Jest to krępujący, nieprzyjemny problem, którego niełatwo się pozbyć. Powoduje on nie tylko wiele kompleksów, ale też czasem ból i swędzenie. Udając się z tym problemem do lekarza dermatologa, najprawdopodobniej dostaniemy specjalne preparaty do stosowania miejscowego. Bardzo często zdarza się jednak, że po zaprzestaniu ich aplikowania, pryszcze na pośladkach powracają. Jak sobie z nimi poradzić?

W przypadku, gdy krostki na pupie, czyli krostki po goleniu, są efektem zapalenia mieszków włosowych, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich będzie depilacja laserem Vectus. W ten sposób bowiem pozbywamy się źródła problemów – włosków.

Zabiegi przeprowadza się w seriach. Najczęściej jest to od 4 do 6 wizyt, odbywających się co kilka tygodni. Laser Vectus jest niesamowicie skuteczny. Podczas serii zabiegów pozbywamy się 95% włosków. Pozostałe 5% to te, które nie znajdowały się w fazie wzrostu podczas wizyt. Mogą pojawić się w ciągu roku od ostatniej depilacji. Jeżeli tak się stanie, to bez trudu zostaną usunięte podczas jednej wizyty przypominającej.

Leki na pryszcze na pupie

Konsultacja u specjalisty umożliwia podjęcie specjalistycznego i skutecznego leczenia krost na udach i pośladkach. W zależności od rodzaju i nasilenia zmian dermatolog może zaproponować preparaty bez recepty lub przepisać specjalistyczne leki na receptę. Leczenie pryszczy na pośladkach zwykle ogranicza się do stosowania preparatów o działaniu miejscowym. Przede wszystkim: antybiotyków (np. Dalacin T, Klindacin T, Normaclin) i retinoidów (np. Izotrex, Izotziaja), a czasami również preparatów wpływających na produkcję sebum (np. Acnatac, Duac).

Obecność pryszczy na pośladkach związana jest najczęściej z nieprzestrzeganiem określonych zasad, dlatego wprowadzenie pewnych zmian może zredukować ryzyko wystąpienia dolegliwości. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • utrzymanie higieny skóry – regularne mycie ciała z użyciem łagodnego mydła może pomóc usunąć nadmiar sebum i bakterii z powierzchni skóry, zapobiegając tym samym powstawaniu pryszczy. Dobrą praktyką jest również używanie delikatnego peelingu, który może pomóc usunąć martwe komórki skóry i zapobiec zapychaniu się porów,
  • zmiana ubrań i bielizny – noszenie ciasnych ubrań, zwłaszcza tych wykonanych z syntetycznych materiałów, zwiększa potliwość i tarcie skóry, co z kolei może prowadzić do zapalenia skóry i powstawania pryszczy. Należy wybierać ubrania z naturalnych, oddychających materiałów, które są luźne i wygodne,
  • zmiana diety – zrównoważona dieta, bogata w białko, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste produkty może pomóc poprawić stan skóry. Warto także dostarczać organizmowi wystarczającą ilość witamin i minerałów, szczególnie witaminy A, D, E i cynku, które są ważne dla zdrowia skóry.
e -Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...

Z kolejnych maseczek powinny też zrezygnować te osoby, których skóra wyjątkowo źle zniosła obecność cynamonu jest to przyprawa o silnym działaniu, jeśli więc organizm jej nie toleruje, należy zaprzestać jej stosowania.

Czytaj dalej...