Pojawienie się Pryszczy na Płatkach Uszu - Przyczyny, Leczenie i Profilaktyka

Płatek ludzkiej małżowiny usznej

W świetle opinii publicznej płatek małżowiny usznej wydaje się nie spełniać żadnej ważnej biologicznej funkcji – podobnie bezfunkcyjne u ludzi wydają się mięśnie uszne oraz narząd szczątkowy zwany guzkiem Darwina. Przypuszcza się, że płatek uszny może pełnić funkcję rezonatora fal akustycznych [2] , jednak żadne badania naukowe nie wykazały, aby osoby posiadające przyrośnięte płatki uszne miały gorszą zdolność słyszenia [2] . Domniemywa się, iż płatki uszu stanowią element doboru naturalnego u ludzi [3] .

Płatki mają przeciętnie 2 cm długości i powoli wydłużają się z wiekiem [4] , mogą zwisać swobodnie lub być przyrośnięte do głowy.

W budowie wewnętrznej wyróżnia się kilka warstw zróżnicowanych tkanek. Najbardziej zewnętrzną jest nabłonek wielowarstwowy płaski. Warstwę wewnętrzną tworzy tkanka tłuszczowa oraz tkanka łączna [2] . Płatek jest jedyną częścią małżowiny usznej, która nie zawiera tkanki chrzęstnej (dokładniej tkanki chrzęstnej sprężystej) – ma natomiast tkankę łączną luźną (ściślej: tkankę łączną beleczkowatą). Za jędrność tkanek płatka ucha odpowiada grupa białek zwanych kolagenami, które tworzą luźno utkaną sieć włókien rozprzestrzeniających się we wszystkich kierunkach [5] . Na powierzchni płatek małżowiny usznej posiada (podobnie do pozostałych części małżowiny usznej) włoski (w postaci mniej lub bardziej widocznego meszku), gruczoły łojowe i rzadkie gruczoły potowe [6] .

W okresie młodzieńczym i dorosłości płatki uszu zachowują jędrność, lecz gdy dochodzi do procesów starzenia, tkanka łączna i tkanka tłuszczowa ulegają degeneracji, czego efektem jest utrata jędrności i kolorytu. Podobne zjawisko można zaobserwować w przypadku piersi. Później na skutek ciążenia płatek ulega oklapnięciu [7] .

Co zrobić, żeby wągry w uszach nie wróciły?

Wągry w uszach to raczej rzadka przypadłość. Jeżeli jednak już raz się pojawiły, to można się obawiać, że pojawią się kolejny raz. Oto kilka zasad dbania o skórę i organizm, które sprawią, że syfy w uchu, na twarzy czy na plecach nie wrócą tak łatwo:

Odpowiednia dieta – osoby o cerze tłustej i skłonnościach do zaburzeń hormonalnych powinny unikać nadmiaru nabiału. Jeżeli udało pozbyć się pryszczy dzięki jakiejś innej diecie, to warto jej się trzymać. Każdy organizm jest inny i każdy potrzebuje nieco innych proporcji składników odżywczych. Dieta da nam pewność, że czarne wągry nie tylko nie pojawią się w uchu, ale i w innych miejscach ciała.

Dobór kosmetyków – jeśli lekarz stwierdził cerę tłustą ze skłonnością do pryszczy, to trzeba pamiętać o właściwych kosmetykach. Krem najlepiej, żeby był delikatny, raczej nawilżający, minimalizujący wydzielanie sebum. Warto przemywać uszy nie tylko wodą, ale od czasu do czasu płynem micelarnym. Wówczas nawet pojawiająca się krosta w uchu szybko zniknie.

Higiena – tak naprawdę jest najważniejsza. Dbanie o to, żeby wągry w uchu nie miały możliwości się rozwinąć trzeba zacząć od regularnego mycia. Odradzamy raczej stosowanie mydeł wysuszających skórę oraz preparatów z alkoholem. Chyba, że w przypadkach jednorazowej dezynfekcji. Niewskazane jest też wyciskanie wągrów. To ułatwia dostanie się zakażenia do ucha.

Skąd się biorą wągry w uchu

Tak jak wągry na plecach czy na twarzy, tak samo wągry w uszach mogą mieć kilka przyczyn. Pojawiają się wewnątrz małżowiny, są trudne do dostrzeżenia, a jeszcze trudniejsze do usunięcia. Bezpośrednią przyczyną jest nadmiar sebum wytwarzanego przez skórę. Zatyka ono porom możliwość oczyszczenia i powoduje, że powstają czarne wągry. O ile na twarzy ich powstawanie zależy od typu cery, to w uchu może wynikać z nieodpowiedniej diety albo zmian hormonalnych.

Jeżeli pojawiają się syfy w uchu, to warto zastanowić się nad naszym trybem życia. O ile nie jesteśmy nastolatkami w okresie szybkiego dojrzewania, to dieta i stres mogą być przyczyną zaburzenia hormonów. Może nią być również jakaś poważniejsza choroba. Tego typu objawy występują u kobiet na przykład przy PCOS, czyli zespole policystycznych jajników. Jeżeli nie znajdziemy więc przyczyn w diecie, żyjemy spokojnie i spędzamy czas na świeżym powietrzu, a mimo to mamy niepokojące objawy, to warto wybrać się do lekarza.

Pryszcze w uszach mogą być oznaką choroby, która wpływa na naszą gospodarkę hormonami. Najlepszym wyjściem będzie wizyta u dermatologa. To specjalista może stwierdzić co spowodowało nagłe pojawienie się wągrów. Stwierdzi też czy jest to zwykła krosta w uchu, powstała w wyniku zakażenia bakteryjnego, czy poważniejszy problem całego organizmu. Borykasz się w tym problemem także na innych partiach ciała? Sprawdź ten artykuł o wągrach na plecach i ich przyczynach.

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...