Pryszcze na plecach, ramionach i dekolcie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Pryszcze na plecach: przyczyny

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym – w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stan zapalny pojawia się wówczas, gdy zbyt duża ilość sebum blokuje ujścia gruczołów, a w gromadzącym się łoju zaczynają namnażać się bakterie. Ale nie jest to jedyna przyczyna pryszczy na plecach.

Zdarza się, że zmiany są zlokalizowane wyłącznie w tym miejscu, a wywołują je źle dobrane kosmetyki lub niewłaściwa pielęgnacja. Powstawaniu trądziku na plecach mogą sprzyjać zwłaszcza środki do pielęgnacji włosów, które, spływając po plecach, doprowadzają do pojawienia się ropnych wykwitów. Wreszcie, przyczyną pryszczy na plecach są zaniedbania higieniczne – nagromadzony na skórze pot wraz z dużą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka zatyka pory skórne.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Diagnostyka problemu trądziku na dekolcie

Diagnozowanie trądziku na dekolcie powinno być przeprowadzane przez specjalistę dermatologa, aby zapewnić skuteczne i celowane leczenie. Proces diagnostyczny może obejmować:

  • Wywiad medyczny : Lekarz może zapytać o historię trądziku, stosowane kosmetyki, dietę, styl życia oraz historię medyczną, aby zidentyfikować potencjalne przyczyny problemu.
  • Badanie fizykalne : Dokładne obejrzenie skóry pozwala na ocenę rodzaju i stopnia nasilenia trądziku, a także wykrycie innych problemów skórnych, które mogą wpływać na trądzik.
  • Testy : W niektórych przypadkach mogą być konieczne dodatkowe badania, takie jak badania krwi (np. poziom hormonów) lub testy alergiczne, aby wykluczyć inne przyczyny problemów skórnych.

Na podstawie zebranych informacji dermatolog może zalecić odpowiednie leczenie trądziku na dekolcie, które może obejmować specjalistyczne preparaty, zmiany w pielęgnacji i stylu życia, a w niektórych przypadkach także leczenie farmakologiczne. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy przypadek trądziku jest indywidualny, a co za tym idzie, leczenie powinno być dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta. Regularne wizyty u dermatologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń mogą znacząco przyczynić się do poprawy stanu skóry i zapobiec powstawaniu nowych zmian trądzikowych.

Zabiegi dermatologiczne i kosmetologiczne

W przypadkach, gdy standardowe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, można rozważyć profesjonalne zabiegi dermatologiczne i kosmetologiczne, które często oferują szybszą i bardziej widoczną poprawę stanu skóry. Oto kilka z nich:

  • Peelingi chemiczne : Wykorzystujące różne rodzaje kwasów (np. salicylowy, glikolowy) peelingi chemiczne mogą skutecznie usuwać martwe komórki skóry, odblokowywać pory i redukować pryszcze na dekolcie. Są szczególnie polecane w walce z trwałymi zmianami i bliznami pozapalnymi.
  • Mikrodermabrazja : To mechaniczne ścieranie naskórka, które poprawia teksturę skóry, redukuje drobne zmarszczki oraz zmiany trądzikowe, w tym krostki na dekolcie. Zabieg stymuluje również produkcję nowych komórek skóry, co przyczynia się do jej regeneracji.
  • Terapia światłem LED : Wykorzystując różne długości fal świetlnych, terapia LED może zmniejszać stan zapalny skóry, hamować rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik oraz wspomagać proces gojenia. Jest to bezbolesna, bezinwazyjna metoda leczenia krost na dekolcie.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z zabiegów dermatologicznych lub kosmetologicznych, ważne jest konsultacje z doświadczonym dermatologiem, który oceni stan skóry i pomoże wybrać najbardziej odpowiednią metodę leczenia.

Pryszcze na plecach - przyczyny występowania. Jak leczyć trądzik na plecach?

Pryszcze na plecach pojawiają się dokładnie z tych samych powodów, co zmiany trądzikowe na twarzy i dekolcie. Z racji lokalizacji ciężej jest się ich jednak pozbyć. Przeczytaj, jakie są przyczyny pojawienia się pryszczy na plecach, poznaj sposoby ich leczenia i dowiedz się, czy istnieją domowe sposoby na tę przypadłość.

Spis treści

Pryszcze na plecach to problem nie tylko estetyczny – są dokuczliwe, a czasem wręcz bolesne, zwłaszcza, gdy trądzik jest nasilony i zmian ropnych jest tam naprawdę dużo. Zazwyczaj najwięcej jest ich w górnej części pleców, w okolicach ramion – tam skóra jest najgrubsza i ma najwięcej gruczołów łojowych.

Jak powstają pryszcze na plecach?

Pryszcze na plecach powstają najczęściej na skutek nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Wydzielina gruczołów, czyli łój, odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry oraz zapobiega nadmiernej utracie wody i przesuszaniu się skóry. Jest to bardzo istotne szczególnie w okresach letnich, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Nadmierna produkcja łoju może jednak spowodować powstawanie czopów, a co za tym idzie – zablokowanie ujścia gruczołu. Dodatkowo w takich zblokowanych mieszkach włosowych znacznie zwiększa się ryzyko namnażania drobnoustrojów, głównie bakterii. Odpowiadają one za powstawanie stanu zapalnego objawiającego się najczęściej zaczerwienieniem [1].

Problem pryszczów na plecach może mieć zróżnicowane podłoże. Najczęstszą jego przyczyną jest nieodpowiednia higiena miejsc dotkniętych zmianami. Miejsca te sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, dlatego wymagają wyjątkowej higieny i mycia odpowiednimi środkami.

Obok nieprawidłowej higieny do przyczyn powstawania pryszczy należą:

  • predyspozycje genetyczne,
  • czynniki hormonalne,
  • przewlekły stres,
  • nadmierna potliwość,
  • stosowanie niektórych leków,
  • nieprawidłowa dieta,
  • palenie papierosów [1, 2].

Kobiety mogą zauważać nasilenie objawów na kilka dni przed miesiączką.

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...