"Pryszcze na plecach - Nowy Trend na YouTube"

Rodzaje trądziku

W przypadku cery trądzikowej, mamy do czynienia z różnymi rodzajami zmian skórnych. Najczęściej występuje trądzik pospolity, który dotyczy zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. Cechuje się on stosunkowo łagodnym przebiegiem i rzadko prowadzi do powstawania szpecących blizn. Odpowiednio leczony, mija dość szybko, jednak może nawracać np. na skutek zmian hormonalnych. Trądzik pospolity charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek oraz krost, które mogą ulegać nadkażeniu bakteryjnemu, co prowadzi do pojawienia się zmian zapalnych, czyli ropni oraz towarzyszących im objawów zakażenia. Najczęstszą przyczyną nadkażenia zmian trądzikowych, jest ich wyciskanie oraz dotykanie skóry brudnymi rękami, jak również stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków.

Inne rodzaje trądziku to m.in. trądzik skupiony, bliznowaty, ropowiczy i różowaty. W ciężkich postaciach trądziku dochodzi do zaostrzenia się stanu zapalnego, zakażenia bakteryjnego, a także m.in. martwicy tkanek, która powoduje powstawanie blizn potrądzikowych. Mogą one być bardzo głębokie, co sprawia, że stają się przyczyną kompleksów.

Dość rzadko diagnozowaną postacią trądziku, jest trądzik wywołany. Pojawia się on na skutek przyjmowania niektórych leków, do których zaliczamy m.in. leki przeciwpadaczkowe, leki immunosupresyjne, niektóre witaminy i hormony.

Trądzik na plecach – co oznacza?

Trądzik na plecach to choroba skóry objawiająca się obecnością pryszczy, krostek i zaskórników na plecach. Zmiany skórne powstają w wyniku zablokowania porów przez nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które w odpowiednich warunkach mogą doprowadzić do namnażania się bakterii i powstania stanu zapalnego.

Trądzik na plecach, podobnie jak trądzik na twarzy, jest częstym problemem, szczególnie u młodzieży i młodych dorosłych, ale może występować u osób w każdym wieku. Jeśli pryszcze są duże i bolesne, trądzik na plecach może powodować duży dyskomfort fizyczny.

Pryszcze na plecach u nastolatków

Trądzik jest powszechnym zjawiskiem u nastolatków, dlatego pojawianie się pryszczy na plecach u dorastających dziewcząt i chłopców nie jest niczym nadzwyczajnym. Zmiany skórne w tym wieku związane są z wahaniami hormonalnymi prowadzącymi do zwiększonej produkcji sebum.

Nastolatki mogą doświadczać różnych typów pryszczy na plecach: zaskórników, grudek, krost, a zmiany są trudniejsze do leczenia ze względu na ich lokalizację. Tymczasem istnieje wiele dostępnych metod leczenia, zarówno leków, jak i domowych sposobów na trądzik na plecach.

Krostki na plecach u kobiet

Trądzik na plecach u kobiet może występować z wielu przyczyn. Najczęściej krostki na plecach u kobiet mają związek z cyklem menstruacyjnym i pojawiają się przed okresem. Spadek estrogenów prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, zatykania porów i powstawania krostek. Problem często dotyczy również okresu ciąży i menopauzy.

Innymi czynnikami odpowiedzialnymi za występowania trądziku na plecach u kobiet jest stres i niewłaściwa dieta.

Krosty na plecach u mężczyzn

Krosty na plecach u mężczyzn są równie powszechne. Zazwyczaj zmiany powstają w wyniku zbyt wysokiego poziomu testosteronu, który wpływa na wydzielanie sebum i może prowadzić do większej skłonności do występowania trądziku.

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach pozwoli przede wszystkim zwalczyć odpowiednia dieta bogata w cynk. Jego doskonałe źródło stanowią: wątroba cielęca i wieprzowa, pestki dyni, kasza gryczana i biała fasola. Dziennie należy wypijać 8 szklanek wody, aby wypłukiwać zalegające toksyny.

W procesie pozbycia się pryszczy z pleców niezwykle istotnym aspektem jest higiena. Wskazane jest używanie delikatnych kosmetyków, zwłaszcza takich, które są przeznaczone specjalnie dla skóry trądzikowej. Pomocne będą środki do pielęgnacji z wyciągami z rumianku i nagietka oraz tonik do przemywania skóry na bazie cytryny, aloesu lub ogórka. Punktowo można nakładać antybakteryjną maść cynkową. Raz w tygodniu warto stosować peelingi – najlepsze będą enzymatyczne, ponieważ nie podrażniają skóry i zmian trądzikowych – oraz kąpiele ziołowe, zwłaszcza z naparami z szałwii, bratka i rumianku. Wyciągi z tych ziół odświeżą i odkażą skórę. Zalecane jest także picie ziołowych naparów trzy razy dziennie do posiłków.

Walce z trądzikiem na plecach sprzyja noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z bawełny i lnu, wysypianie się i pozbycie się źródeł stresu. Kortyzol, hormonalny czynnik stresogenny, nie jest wówczas wydzielany w nadmiarze, dzięki czemu nie zaburza gospodarki hormonalnej.

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Pozbycie się trądziku na plecach to proces, który wymaga odpowiedniego podejścia i cierpliwości. Może wymagać eksperymentowania z różnymi metodami leczenia, aby znaleźć tę, która będzie najskuteczniejsza. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać najwłaściwszą terapię opartą o specjalistyczne preparaty lecznicze.

Trądzik na plecach – leki

Leki na trądzik na plecach obejmują szeroki zakres produktów, które mogą być dostępne na receptę lub bez niej. Zazwyczaj zalecane jest leczenie za pomocą produktów miejscowych, ale ze względu na lokalizację zmian pacjent może potrzebować pomocy przy aplikacji środków.

Wśród substancji najczęściej wykorzystywanych przy leczeniu trądziku na plecach wymienia się przede wszystkim:

  • nadtlenek benzoilu – składnik aktywny wielu dostępnych leków na trądzik dostępnych bez recepty i na receptę, preparaty hamują rozwój bakterii,
  • retinoidy – leki na receptę, które zmniejszają produkcję sebum i pomagają przy odnowie komórek skóry, np. Izotziaja, Isotrex (miejscowe), Izotec, Axotret, Curacne (doustne),
  • antybiotyki – do stosowania miejscowego (np. Klindacin T, Dalacin T) lub doustnego (np. Dalacin C, Clindamycin MIP) w celu zwalczenia skórnej infekcji bakteryjnej,
  • preparaty hormonalne – przywracają prawidłowy poziom hormonów i poprawiają stan skóry, np. tabletki Cyprodiol, Syndi-35.

Leki dostępne są w różnych postaciach: tabletek, płynów, kremów i maści na trądzik (bez recepty i na receptę).

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Najczęstszą przyczyną jest spożywanie aromatycznych pokarmów czosnek, cebula , picie alkoholu, palenie papierosów, gromadzenie się resztek jedzenia między zębami gorsza higiena jamy ustnej , zapalenie dziąseł, problemy z układem pokarmowym, ale także suchość w ustach.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...