Jak skutecznie pozbyć się pryszczy na pupie i udach?
SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY
jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem się4. Potówki
Potówki występują nie tylko u niemowląt - mogą się pojawić również u dorosłych i to w takich miejscach jak pośladki. Jak sama nazwa wskazuje, ich przyczyną jest nadpotliwość. Jak rozpoznać potówki na pośladkach? Przypominają małe pęcherzyki i znajdują się pod naskórkiem. Zdarzają się również potówki czerwone - zaczerwienione i bardziej dokuczliwe niż zwykłe potówki. Jeśli chcesz się pozbyć potówek, ubieraj luźne ubrania z przewiewnych tkanin - dostosuj swój ubiór do temperatury. Pomóc może również chłodna kąpiel oraz zastosowanie na potówki żelu aloesowego. Gdy domowe sposoby zawiodą, udaj się do dermatologa.
5. Czyrak
Czyraki nie dość, że są brzydkie, to jeszcze bolesne. Najpierw wyglądem przypominają krostkę, później w tej krostce zaczyna zbierać się ropa. Czyrak jest chorobą bakteryjną, wywoływaną zazwyczaj przez gronkowca złocistego, jego objawem, oprócz ropnych wyprysków, jest również podwyższona temperatura. Czyrak może też występować przy powikłaniach egzemy, świerzbu, atopowego zapalenia skóry (AZS).
6. Niewłaściwa higiena
Niewłaściwa higiena intymna nie musi oznaczać, że mycie i pielęgnowanie "tych" miejsc zaniedbujemy, lecz że dbamy o nie w niewłaściwy sposób. Jeśli więc zauważasz, że podrażnienia pojawiły się na pupie po zakupie konkretnego środka do mycia, oznacza to najprawdopodobniej, że ten akurat preparat działa na twoją skórę drażniąco i warto go zamienić na inny. Do pielęgnacji pośladków możesz stosować te same kosmetyki, co do twarzy - powinny mieć one właściwości złuszczające, co zapobiegnie powstawaniu kolejnych wyprysków.
7. Noszenie nieodpowiedniej bielizny
W ostatnich latach modne stało się noszenie stringów czy koronkowych majtek z materiałów syntetycznych (m. in. nylonu, poliestru, akrylu). Niestety, choć wizualnie niektórym się podobają, mogą powodować powstawanie wyprysków. Pupie jest w nich po prostu ciasno, poci się, a pot zostaje dodatkowo zatrzymany blisko skóry. Pojawiają się podrażnienia, które choć typowym trądzikiem nie są, mogą go z wyglądu przypominać. Zanim przystąpisz do leczenia wyprysków, spróbuj przez tydzień-dwa nosić bieliznę z naturalnych materiałów i zobacz, jakie będą efekty - być może to właśnie niewłaściwie dobrana bielizna (zwłaszcza powodujące dodatkowe otarcia stringi) jest przyczyną wysypu krostek.
Krosty na pośladkach – zapobieganie, usuwanie i leczenie
Krosty na pośladkach, bez względu na przyczyny ich powstawania, to dolegliwość, której każdy z nas chciałby się pozbyć. Wypryski na pupie krępują nas i ograniczają. Już nie tylko kształt bioder, cellulit, czy nadmiar tkanki tłuszczowej sprawiają, że rezygnujemy z plaży lub basenu, ale jeszcze tak banalna przyczyna jaką jest pryszcz na pośladku sprawia, że pozostajemy w domu. Wszelkie niedoskonałości skóry mają dla nas szczególne znaczenie w sytuacjach intymnych, dlatego gdy zauważymy u siebie tak krępujące oznaki, warto udać się do dermatologa po preparaty do stosowania miejscowego lub wybrać zabiegi, które rozwiążą nasz wstydliwy problem na długo.
Krosty na pośladkach mogą powstać z powodu kilku przyczyn, jednak najczęstszą jest zapalenie mieszków włosowych. Stan zapalny może pojawić się nie tylko w tej części ciała, ale również na ramionach, nogach, udach, czy w miejscach intymnych.
Stana zapalny mieszków włosowych objawiający się jako drobne krostki na pupie pojawia się na skutek:
- infekcji,
- kontaktu podrażnionej skóry z drobnoustrojami,
- kontaktu skóry z odzieżą,
- działania niektórych leków,
- nieumiejętnego golenia,
- przyczyn wrodzonych.
Krosty na pośladkach powstają na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka prowadzącej do zatkania się ujścia mieszków włosowych martwymi komórkami skóry..
Powstają krostki różowawe, czerwone lub brunatne wypełnione jasnym płynem. Skóra wokół miejsca ze stanem zapalnym jest sucha i zaczerwieniona, to dlatego nazywa się ją często gęsią skórką, ponieważ te bolące krostki na pośladkach przypominają skórę reagującą na zimno.
Krostki na pośladkach, Pryszcze na pupie - jak się ich pozbyć?
To, co najczęściej określane jest jako krosty na pośladkach to zazwyczaj efekt zapalenia mieszków włosowych. Jest to krępujący, nieprzyjemny problem, którego niełatwo się pozbyć. Powoduje on nie tylko wiele kompleksów, ale też czasem ból i swędzenie. Udając się z tym problemem do lekarza dermatologa, najprawdopodobniej dostaniemy specjalne preparaty do stosowania miejscowego. Bardzo często zdarza się jednak, że po zaprzestaniu ich aplikowania, pryszcze na pośladkach powracają. Jak sobie z nimi poradzić?
W przypadku, gdy krostki na pupie, czyli krostki po goleniu, są efektem zapalenia mieszków włosowych, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich będzie depilacja laserem Vectus. W ten sposób bowiem pozbywamy się źródła problemów – włosków.
Zabiegi przeprowadza się w seriach. Najczęściej jest to od 4 do 6 wizyt, odbywających się co kilka tygodni. Laser Vectus jest niesamowicie skuteczny. Podczas serii zabiegów pozbywamy się 95% włosków. Pozostałe 5% to te, które nie znajdowały się w fazie wzrostu podczas wizyt. Mogą pojawić się w ciągu roku od ostatniej depilacji. Jeżeli tak się stanie, to bez trudu zostaną usunięte podczas jednej wizyty przypominającej.
Ropne wypryski na pośladkach
Swędzące, bolesne, ropne krosty na pośladkach i udach występują nie tylko przy trądziku skupionym, ale też w przebiegu schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów apokrynowych (łac.: Hydradenitis suppurativa). Choroba ta ma nieznaną etiologię.
Od czego robią się takie krosty na pośladkach? Funkcjonujące równorzędnie hipotezy zakładają, iż może ona być efektem takich procesów, jak:
- zatkanie przewodu mieszka włosowego,
- przeniesienie zapalenia mieszków włosowych na gruczoły apokrynowe - w świetle tej teorii część naukowców i lekarzy nazywa tę chorobę trądzikiem odwróconym (łac. Acne Inversa),
- zakażenia Streptococcus milleri, Staphylococcus aureuslub chlamydią.
W przebiegu Hydradenitis suppurativapojawiają się takie objawy, jak:
- ropnie na powierzchni skóry,
- ropna wydzielina wokół odbytu,
- lekkie krwawienia,
- świąd i ból,
- stan zapalny skóry,
- stwardnienie skóry.
