Jak pozbyć się pryszczy na pupie?
Czym są bolące pryszcze na pośladkach?
Jeżeli zauważymy u siebie bolące krosty na pośladkach i stwardnienie skóry, może to być oznaka czyraczności. Czyraki to wykwity skórne, które są efektem bakteryjnej infekcji mieszków włosowych, powstającej przez gram dodatnie gronkowce. Czyrakom może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała.
Tego typu ropne krosty są wypełnione krwią z dodatkiem ropnej treści. Wypryski bywają niestety bardzo bolesne i magą powodować świąd. Z biegiem czasu pękają, powodując otwarte rany i nadżerki, którym towarzyszy zwiększone uczucie bólu. Charakteryzują się one obecnością tak zwanego czopa martwiczego. Szczególnie podatni na powstawanie zmian są diabetycy i osoby z obniżoną odpornością.
Chociaż zmiany te występują w okolicy odbytu, pierwszym wyborem powinien być specjalista dermatolog. Wynika to z faktu, że opisane tutaj dolegliwości mają charakter skórny.
Pryszcze na pośladkach – domowe sposoby wspomagające walkę
Domowe sposoby radzenia sobie z pryszczami na pośladkach skupiają się głównie na działaniach profilaktycznych i codziennej pielęgnacji, należą do nich:
- zachowanie wyjątkowej ostrożność w czasie depilacji okolic intymnych zwłaszcza w okolicach odbytu. Brudna maszynka może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Zawsze należy pamiętać, że miejsca intymne wymagają szczególnej pielęgnacji.
- w łagodzeniu schorzenia pomocne są maści na bazie oleju z drzewa herbacianego do stosowania miejscowego, a także kwas salicylowy, mocznik, nadtlenek benzoilu i kwas azelainowy,
- pryszcze na pośladkach występują także w przypadku braku zmiany pościeli oraz ręczników kąpielowych warto więc zadbać o codzienną ich wymianę,
- w przypadku ropnych krost i stanów zapalnych unikaj peelingów gruboziarnistych, które mogłyby przyczynić się do rozniesienia zmian.
Pryszcze na pośladkach a. czyraki
Gdy wokół krosty na pośladkach gromadzi się ropa, może to oznaczać, że mamy do czynienia z czyrakiem. Wtedy oprócz bolesnych krost pojawia się również gorączka. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza POZ. Zaleci on odpowiednie leczenie.
Aby zapobiec pojawianiu się krost na pośladkach, warto zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Dieta odgrywa olbrzymią rolę: im mniej przetworzonych produktów jemy, tym w lepszej kondycji są zarówno nasza skóra, jak i organizm. Warto więc przyjrzeć się swojemu jadłospisowi, wyeliminować z niego słodycze, fast-foody, cukry proste i węglowodany.
Warto również dbać o codzienną dawkę ruchu: spacerować, jeździć na rowerze, pływać. Do powstawania pryszczy na pośladkach przyczynia się siedzący tryb życia.
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj
Pryszcze na pośladkach – przyczyny
Pojawienie się pryszczy na pośladkach to przypadłość, która często wiąże się z niewystarczającą higieną lub noszeniem niewłaściwej bielizny i podrażnieniami skóry. W wyniku nagromadzenia się martwych komórek skóry i sebum, które zapychają pory, dochodzi do powstawania pryszczy. Dodatkowo syntetyczna bielizna utrudnia odprowadzanie wilgoci i sprzyja namnażaniu się bakterii.
Problem często dotyczy osób, które prowadzą siedzący tryb życia, ponieważ długotrwałe siedzenie, zwłaszcza na twardych powierzchniach, często prowadzi do podrażnienia skóry i zwiększa ryzyko pryszczy na pośladkach. Wzrost ciśnienia w naczyniach tej okolicy i tarcie skóry mogą również prowadzić do zapalenia mieszków włosowych i powstawania krost.
Niektóre badania sugerują, że dieta bogata w tłuszcze nasycone, cukry i produkty przetworzone zwiększają ryzyko trądziku.
Wypryski na pośladkach mogą być również wynikiem reakcji alergicznej na produkty do pielęgnacji skóry, detergenty lub materiały, z których wykonane są ubrania. U niektórych osób, skóra może reagować na te substancje tworząc wysypkę przypominającą pryszcze.

Za pojawienie się krost na pośladkach może odpowiadać trądzik skupiony. Na skórze pojawiają się wtedy bolesne, ropne nacieki. Konieczne jest leczenie u dermatologa, bo nieleczony trądzik skupiony powoduje powstawanie blizn.
Trądzik skupiony wymaga leczenia antybiotykami, środkami zawierającymi retinoidy i witaminę A. Pojawia się w wyniku stresu lub zaburzeń hormonalnych. Częściej zapadają na niego mężczyźni.
Krosty na pośladkach mogą być również efektem choroby skóry, rogowacenia okołomieszkowego. W jej wyniku ujścia mieszków włosowych zatykają się przez martwe komórki skóry. To właśnie dlatego powstają pryszcze.
Jak odróżnić pryszcze na pośladkach na tle alergicznym od pryszczy powstających w wyniku choroby skóry? W przypadku zapalenia mieszków włosowych skóra wokół jest jest sucha, podrażniona i chropowata. W takiej sytuacji najlepiej jest szybko wybrać się do dermatologa. Dobrze też zmienić płyn do higieny intymnej na delikatniejszy i zacząć używać hipoalergicznych środków do prania, żeby dodatkowo nie podrażniać skóry.
