Pryszcze na rękach - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Porady
Swędzące krostki na dłoniach i na stopach
Swędzące krostki na dłoniach i na stopach są typowym objawem łuszczycy krostkowej ograniczonej. Jest to przewlekła choroba, obejmująca skórę dystalnych części zarówno kończyn górnych jak i dolnych. Powodowanie jest ona nadmiernym i przyspieszonym rogowaceniem komórek naskórka, przy jednoczesnym występowaniu silnego stanu zapalnego.
Wyróżnia się dwie jej podstawowe postaci:
- łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw (Palmoplantar pustular psoriasis),
- krostkowe zapalenie skóry palców (Acrodermatitis continua Hallopeau).
Częściej występującą jest ta pierwsza. W jej przebiegu dłonie i stopy zostają pokryte krostami wypełnionymi jałową treścią, które wyrastają na zmienionym chorobowo podłożu (rumień, złuszczanie się). Możliwe są też wykwity grudkowe.
Zrogowaciała skóra ma tendencję do pękania, powodując silną bolesność. Łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw zazwyczaj dotyka kobiety w wieku 50+. Druga z postaci choroby, czyli krostkowe zapalenie skóry palców, występuje zdecydowanie rzadziej. Wyróżnia się umiejscowieniem zmian, które lokalizują się na opuszkach palców, wałach paznokciowych i płytkach paznokci.
Zakażenia przewodu pokarmowego a skóra
Również zakażenia przewodu pokarmowego mogą dawać objawy w postaci zmian skórnych.
- W przebiegu zakażeń pasożytniczych, takich jak: lamblia, owsik, glista, tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony, może się pojawiać wiele zmian o charakterze bąbli pokrzywkowych. Zakażeniom bakteryjnym typu Salmonella, Shigella, może towarzyszyć, m.in.: rumień guzowaty – mówi dr Irena Walecka.
Na tym jednak nie koniec. Zakażenie bakterią Helicobacter pylori często bywa kojarzone z trądzikiem różowatym - chorobą, która zwykle rozpoczyna się około 30. roku życia, a jej szczyt nasilenia przypada na wiek 40-50 lat.
Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) - leczenie
Zasadnicze znaczenie ma wyeliminowanie kontaktu z alergenem lub czynnikiem drażniącym.
Podstawę leczenia przeciwzapalnego kontaktowego zapalenia skóry alergicznego i z podrażnienia stanowią glikokortykosteroidy stosowane miejscowo (np. w maści, kremie) zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Bardzo suche zmiany na dłoniach lub stopach w ostrym okresie zapalenia mogą wymagać stosowania glikokortykosteroidów pod opatrunkiem. Czasem lekarz może zalecić także stosowanie glikokortykosteroidów doustnie w ciężkich przypadkach ostrego zapalenia lub w przypadku zajęcia dużej powierzchni skóry.
W ostrym zapaleniu z pęcherzykami i wysiękiem (zbieraniem się płynu) oprócz glikokortykosteroidów stosuje się okłady ściągające – z samej wody, z 0,9-procentowym roztworem NaCl lub z octanowinianem glinu. Okłady wysuszają skórę i łagodzą świąd. Stosuje się je kilka razy dziennie – wilgotną bawełnianą tkaninę nakłada się na skórę i zmienia 1–4 razy co 15–30 min.
W przypadku przewlekłego zapalenia i pogrubienia i szorstkości skóry w następstwie zapalenia, szczególnie w kontaktowym zapaleniu skory z podrażnienia, skuteczne są środki nawilżające z dużą zawartością tłuszczów, środki keratolityczne, czyli rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka (kremy zawierające polidokanol i mocznik) oraz wazelina.
Świąd można opanować, stosując doustnie leki przeciwhistaminowe lub leki przeciwświądowe (mentol 0,1–2%, kamfora 0,1–3%) miejscowo.
Fototerapię UVA lub UVB, czyli naświetlanie zmian, lekarz może zalecić u chorych, u których inne sposoby leczenia okazały się nieskuteczne albo są przeciwwskazane. Chorzy narażeni na alergeny zawodowe, którzy nie mogą stosować rękawic lub kremów ochronnych, mogą odnieść korzyść z przewlekłego stosowania fototerapii.
W fotoalergicznym i fototoksycznym kontaktowym zapaleniu skóry stosuje się preparaty zawierające filtry promieniowania UVB i UVA.
Wysypka na łokciach u dzieci
Na skórze dzieci często pojawiają zmiany. Jedne świadczą o alergii, inne mogą mieć podłoże w różnych chorobach. To, jak groźne są takie zmiany zależy głównie od ich przyczyny.
U dziecka wysypka na łokciach może zniknąć bardzo szybko i nie jest wtedy powodem do większego niepokoju (warto jednak zawsze skonsultować się z lekarzem), może także utrzymywać się przez dłuższy czas wraz z niepokojącymi objawami, a to już bezwzględnie wymaga pomocy lekarskiej.
Najczęściej wysypka na łokciach i kolanach u dzieci wskazuje na reakcję alergiczną. Układ odpornościowy dziecka w taki sposób reaguje na kontakt z alergenem.
Najczęściej uczulają produkty, używane do codziennej pielęgnacji, jak kosmetyki czy proszki do prania. Drugą przyczyną zmian na skórze maluchów jest alergia pokarmowa. Miejsca w zgięciach łokci lub pod kolanami są dość mocno narażone na przesuszenie, a skóra w tym miejscu wyjątkowo się łuszczy i swędzi.
U dzieci zmiany na skórze mogą także pojawiać się przy opryszczkowatym zapaleniu skóry, przyjmując postać grudek, rumieni czy pokrzywkowatych wykwitów.
Wysypka, która ogranicza się tylko do łokci i kolan nazywana jest odmianą Cottiniego. U dzieci dodatkowo pojawiają się objawy złego wchłaniania, które są przyczyną niedoborów pokarmowych i witamin.
U niemowlaka uczulenie na łokciach może być oznaką AZS (atopowego zapalenia skóry). Początkowo są to niewielkie plamki na zgięciach łokci, które z czasem przechodzą w większa wysypkę.
Rodzice niekiedy mylą AZS z potówkami lub objawem alergii. Jeśli objawy utrzymują się dłużej konieczna jest wizyta u lekarza.
Atopowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa choroba. Skóra jest sucha i wrażliwa na zewnętrzne czynniki, a dziecko odczuwa silne swędzenie. W mocno rozwiniętej postaci skóra może się nawet łuszczyć i pękać.
