Pryszcze na szyi a tarczyca - Wpływ układu tarczycy na stan skóry
Rodzaje pokrzywki – słoneczna, naczyniowa, kontaktowa. Jak je odróżnić?
Zmiany skórne w postaci pokrzywki mogą mieć też postać fizykalną, wywołaną przez czynniki inne niż alergeny, takie jak m.in.:
- niska temperatura – pokrzywka z zimna,
- wysoka temperatura i/lub wysiłek fizyczny – pokrzywka cieplna,
- ucisk – pokrzywka opóźniona z ucisku,
- promieniowanie słoneczne – pokrzywka słoneczna.
Wyróżnia się też inne rodzaje pokrzywki, do których należą:
- pokrzywka kontaktowa – zmiany pojawiają się w miejscu, w którym skóra ma kontakt z substancją wywołującą obrzęk (m.in. z tkaninami, kosmetykami, śliną zwierząt),
- pokrzywka cholinergiczna – objawia się jako grudki z czerwoną otoczką i występuje pod wpływem przegrzania i wysiłku fizycznego,
- pokrzywka naczyniowa – wywołana jest odkładaniem się kompleksów immunologicznych w ścianach naczyń krwionośnych.
Trądzik na szyi – leki
Leki na trądzik na szyi obejmują szeroki zakres produktów ogólnych i miejscowych, które są dostępne na receptę lub bez recepty. Wśród najważniejszych substancji przyczyniających się do poprawy wyglądu przy krostach na szyi, wyróżnia się:
- nadtlenek benzoilu – stosowany w miejscowych lekach na trądzik na szyi dostępnych na receptę (np. Duac, Epiduo) lub bez recepty,
- kwas azelainowy – stosowany w preparatach miejscowych bez recepty,
- kwas salicylowy – dostępny bez recepty,
- retinoidy – wykorzystywane w preparatach miejscowych (np. Izotziaja, Isotrex) lub ogólnoustrojowych (Axotret, Izotec),
- antybiotyki – o działaniu miejscowym (Klindacin T, Dalacin T) lub ogólnym, jeśli dojdzie do zakażenia skóry (Dalacin C, Clindamycin-MIP),
- leki hormonalne – stosowane u kobiet (np. Syndi-35, Cyprodiol).
Należy pamiętaj, że wybór leku zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, stopnia nasilenia objawów i odpowiedzi skóry na leczenie. Stosowanie leków na trądzik powinno zawsze odbywać się pod nadzorem dermatologa, a w niektórych przypadkach ginekologa lub endokrynologa.
Pryszcze na karku i szyi – kosmetyki
Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy w kontroli trądziku na szyi. Dobrej jakości żele do mycia twarzy, toniki i kremy nawilżające mogą pomóc w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Ważne jest, aby wybierać produkty, które nie zatykają porów. Regularne stosowanie maseczek oczyszczających, delikatnych peelingów pomóc w redukcji trądziku na szyi.
Istotne jest dbanie o właściwe nawilżenie skóry, ponieważ przesuszanie lub podrażnianie nadmiernym złuszczaniem może prowadzić do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych i intensywniejszej produkcji sebum.
e -Konsultacja z Receptą Online TrądzikWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Krosty na szyi a hormony
Wszystkie opisane wyżej odmiany trądziku mają podobną etiologię. W literaturze medycznej najczęściej wskazuje się na zależność pomiędzy hormonami a trądzikiem.
Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów (hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym).
Podobnie jest z trądzikiem dorosłych. Z badań epidemiologicznych wynika, że rozwija się on najczęściej u kobiet zmagających się z nadmiarem androgenów (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak).
Co więcej, kobiety chorują niekiedy na trądzik skupiony, co zwykle ma związek z zespołem policystycznych jajników.
Pryszcze pojawiają się również w ciąży. Krosty mogą być zlokalizowane nie tylko na twarzy, ale również na szyi czy nawet plecach. Jest to związane ze wzmożonym wydzielaniem sebum. Wywołuje je podwyższony poziom progesteronu i androgenów.