Pryszcze na szyi - Co oznaczają i jak sobie z nimi poradzić?
Spis treści:
- Krosty na szyi — przyczyny
- Co powoduje krosty na szyi?
- Krosty na szyi — jak wyglądają?
- Krosty na szyi — jak się ich pozbyć?
- Kosmetyki pomagające zredukować krosty na szyi
- Czym smarować krosty na szyi — czas na olejki
Popularne preparaty na krosty na szyi:
Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
Od czego są pryszcze na brodzie u osób w starszym wieku? Po 40-50 urodzinach przypadłość ta dotyka przede wszystkim kobiety i ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu menopauzalnego. Jest to jeden z podstawowych objawów zjawiska znanego jako hipoandrogenizm. Bezpośrednią jego przyczyną jest gwałtowne obniżenie produkcji estrogenów w jajnikach, przy jednoczesnym niewielkim tylko spadku ilości syntezowanych androgenów. Prowadzi to do zaburzenia równowagi na rzecz hormonów męskich.
Efektem tego jest:
- trądzik – wykwit krost w różnych częściach twarzy, ale przede wszystkim na brodzie. W wyniku działania androgenów dochodzi donasilenia lipogenezy, wzrostu komórek łojowych oraz zwiększonego wydzielania łoju,
- hirsutyzm– pojawienie się męskiego owłosienia na twarzy, ramionach, brzuchu, a nawet na plechach,
- Wirylizacja – zwiększenie masy mięśniowej, obniżenie tonu głosu, powiększenie łechtaczki, pomniejszenie piersi.
- łysienie typu męskiego.
Krosty na szyi — jak się ich pozbyć?
Przed rozpoczęciem walki z krostami, warto wiedzieć, że nieumiejętny zabieg może wywołać więcej szkody niż pożytku. Usunięcie krost na „własną rękę” może spowodować pojawienie się nieestetycznych blizn, które później będą jeszcze trudniejsze do usunięcia. Gdy zauważymy krosty na szyi, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni stan zmian skórnych i zaproponuje metodę leczenia. Jeżeli przyczyną pojawienia się krostek na szyi jest alergia, to często wystarczy zastosowanie leków przeciwhistaminowych i wyeliminowanie czynnika alergizującego.
W sytuacji, gdy krosty na szyi są wynikiem trądziku, to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych preparatów. Zaliczany do nich m.in. nadtlenek benzoilu, maść cynkową lub olejek herbaciany.