Jak skutecznie pozbyć się pryszczów na szyi?

Co oznaczają krosty na szyi z tyłu?

Trądzik pospolity atakuje głównie twarz, plecy i ramiona, rzadziej natomiast szyję i dekolt. Jednakże u niektórych pacjentów zmiany skórne występują tylko na plecach, karku czy za uszami.

Pryszcze na karku i plecach przybierające postać guzów i ropnych torbieli są typową oznaką tzw. trądziku ropowiczego, więc rzadkiej odmiany trądziku pospolitego.

Co więcej, krosty na szyi z tyłu z czasem mogą zacząć się zlewać w większe wykwity, a nawet tworzyć owrzodzenia z głębokimi naciekami zapalnymi. Wówczas diagnozuje się u chorego tzw. trądzik skupiony - jest to rzadka odmiana dermatozy, która atakuje głównie młodych mężczyzn.

W bardzo skrajnych przypadkach rozwija się tzw. trądzik piorunujący, który charakteryzuje się występowaniem na skórze rozpadających się guzów i krwotocznych owrzodzeń, które z czasem przekształcają się martwicze strupy.

Charakterystyczne dla tej najcięższej postaci trądziku jest to, że poza wykwitami skórnymi pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała,
  • bóle mięśni i stawów,
  • powiększenie wątroby i śledziony.

Trądzik niemowlęcy na szyi

Trądzik na szyi może występować również u noworodków i niemowląt. Ma wówczas postać drobnych krostek z białą lub żółtą końcówką. Zwykle obejmuje też twarz, a czasem nawet plecy i klatkę piersiową. Za jego przyczynę uznaje się krążące we krwi niemowlęcia hormony matki, które dostawały się do jego organizmu w czasie ciąży. Zazwyczaj znika samoistnie po upływie kilku tygodni i wymaga jedynie wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji, np. przemywania skóry przegotowaną wodą i nawilżania emolientami. Stosowanie innych środków powinno być skonsultowane z lekarzem.

Trądzik na szyi ma zwykle postać twardych grudek, krostek wypełnionych ropą i podskórnych pryszczy. W zaawansowanej postaci mogą też pojawiać się bolesne ropne torbiele, a choroba przekształca się w trądzik ropowiczy, obejmujący często kark. Rzadko kiedy trądzik objawia się wyłącznie krostami na szyi. Zmiany trądzikowe, szczególnie w trądziku późnym, lokalizują się też na brodzie i linii żuchwy, nieraz tworząc mocno nasilone skupiska.

Jeśli wykwity skórne są objęte stanem zapalnym, głębokie i wypełnione ropą, skutkiem trądziku na szyi mogą być potrądzikowe blizny i przebarwienia. Do ich powstania przyczynia się rozdrapywanie i wyciskanie zmian.

Zobacz także: Trądzik na brodzie – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Jak zapobiec krostkom po goleniu?

Jeśli mamy tendencję do czerwonych krostek po depilacji bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości nie dopuszczać do mocnego podrażnienia skóry. Warto zastosować się do kilku zasad:

  1. Po pierwsze - przed goleniem należy wykonać dokładny peeling, aby odblokować pory skóry, złuszczyć naskórek i pobudzić cebulki.
  2. Zawsze należy stosować czystą maszynkę do golenia z odpowiednio ostrymi ostrzami. Możemy wybrać tę z paskiem nawilżającym, jeśli jednak mamy tendencję do uczuleń, lepiej wybrać tę bez nawilżania. Z reguły mniejsze podrażnienia pojawiają się po zastosowaniu maszynki z więcej niż dwoma ostrzami. Stosując krem do depilacji najlepiej wybrać ten do skóry wrażliwej, a po zastosowaniu nie podgalać pozostałych włosów maszynką.
  3. Nigdy nie powinno się golić włosów 'na sucho'. Dobrym sposobem jest nałożenie na skórę odżywki do włosów albo specjalnej pianki do golenia.
  4. Golenie włosów, szczególnie w strefie intymnej, najlepiej robić z włosem, a nie pod włos. Gdy włoski zaczynają odrastać, lepiej ponownie je depilować, gdy osiągnąć długość kilku milimetrów.
  5. Po depilacji lub goleniu warto ukoić skórę żelem aloesowym lub ostudzonym naparem z zielonej herbaty. Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się smarować ciężkimi balsamami i kremami, bo mogą one zapchać skórę i spowodować powstawanie krostek.

Krosty na szyi - przyczyny i leczenie. Co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Krosty na szyi oraz karku stanowią częsty objaw trądziku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie musi on być zlokalizowany wyłącznie na twarzy. Co jeszcze mogą oznaczać takie wypryski? Sprawdź, jakie są inne przyczyny zmian na szyi, a także jak można je wyleczyć.

  • Krosty na szyi spowodowane mogą być trądzikiem, który jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Kogo dotyczy?
  • Krosty na szyi mogą mieć różne przyczyny, np. zmiany hormonalne. Co jeszcze?
  • Ze względu na rodzaj wyprysków oraz ich lokalizację stosuje się zróżnicowane leczenie. Na czym ono polega?

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...