Pojawianie się Pryszczy na Szyi Przed Okresem - Przyczyny i Sposoby Ich Zapobiegania
Trądzik przed okresem? To częsty problem
Wysyp pryszczy przed miesiączką? Od razu wiesz, że okres się zbliża. To jedyny plus tego, co zmiany hormonalne robią z Twoją twarzą. Zresztą plus w ujęciu bardzo optymistycznym, bo generalnie trudno cieszyć się z pogorszenia kondycji cery, nawet jeśli zyskujesz wiedzę dotyczącą zbliżania się „trudnych dni”. Dlaczego zatem trądzik przed okresem, innymi słowy trądzik hormonalny to norma? Jak sobie z nim radzić? I chyba najważniejsze – jak mu zapobiegać?
Według dermatologów, trądzik jest najczęstszą przyczyną wizyt w gabinetach. Może dotyczyć, w różnej skali i odmiennym nasileniu nasileniu, od 83 do 95% osób w wieku od 12 do 19 roku życia. Coraz częściej obserwuje się utrzymywanie zmian także później po okresie nastoletnim – po 20, 30, 40 a nawet 50 roku życia. Innymi słowy niemal każdy dziś może borykać się z niedoskonałościami – czy to w mniejszej czy bardziej zaawansowanej formie, a trądzik nie zna wieku.
Co możesz zrobić, by poczuć się lepiej?
- na bolesne cysty i spore zmiany podskórne nakładaj ciepły kompres 3-4 razy dziennie na 10-15 minut, następnie zastosuj 5-10 minutowy masaż kostką lodu, co pozwoli Ci z jednej strony pozbyć się ropy, z drugiej złagodzić obrzęk.
- bardzo skuteczne są maści stosowane miejscowo, zwłaszcza z tlenkiem benzoilu w składzie,
- kluczowa jest dieta – a szczególnie ograniczenie ilości cukru w diecie (przeczytaj, jak ograniczyć cukier w diecie). Nagłe wahania cukru we krwi mogą niestety negatywnie wpływać na cerę. Warto wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć słodycze, białe pieczywo, pszenny makaron, itd. Niekorzystne będą też dania typu fast food. Dobrze też zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców w menu, które pozwalają opanować głód i chronią przed podjadaniem.
- bardzo ważne jest, by nauczyć się radzić sobie ze stresem – jeśli to możliwe, warto nieco zwolnić i odpuścić w drugiej fazie cyklu.
- poza tym podczas pielęgnacji należy unikać kosmetyków o działaniu drażniącym i zapychającym, kłopotliwe mogą być niektóre olejki, kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, korektory i inne klasyczne zapychacze,
- nie przesadzaj z częstotliwością mycia twarzy – wystarczy 2 razy w ciągu dnia umyć cerę przy użyciu dobrze dobranych środków (w gorące dni częściej, zwłaszcza po spoceniu),
- stosuj w trakcie całego cyklu preparaty z kwasami (mlekowym, glikolowym, salicylowym), żeby usunąć problem z nadmiernym rogowaceniem naskórka, usunąć martwe komórki skóry i zadbać o promienny, młodszy wygląd.
Jeśli domowe metody leczenia trądziku hormonalnego nie działają, warto udać się do lekarza. Specjalista może zalecić retonoidy, leki antyandrogenowe, niektórzy nadal polecają tabletki antykoncepcyjne.
Przyczyny trądziku na szyi
Za powstanie trądziku na szyi odpowiadają nieprawidłowości w zakresie wydzielania łoju oraz w procesie keratynizacji naskórka. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych prowadzi do tego, że produkowany jest w zbyt dużej ilości. Z kolei zaburzona keratynizacja skutkuje nawarstwianiem się martwych komórek, które zatykają ujście kanalików. W efekcie dochodzi do ich zaczopowania i nagromadzenia łoju. W takich warunkach namnażają się bakterie Propionibacterium acnes i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.
Z kolei za powyższe procesy, które leżą u podstaw rozwoju trądziku, w głównej mierze odpowiadają hormony płciowe. Dotyczą one zarówno trądziku na szyi w okresie dojrzewania, jak i w wieku dorosłym. Za trądzik u nastolatków odpowiedzialne są przede wszystkim męskie hormony androgeny, z kolei po 25. roku życia, a więc w przypadku trądziku późnego, wina może leżeć zarówno po stronie androgenów, jak i estrogenów. Dlatego trądzik młodzieńczy dotyka głównie chłopców, z kolei trądzik hormonalny po 25. roku życia – kobiet.
Trądzik na szyi u kobiet może pojawić się w wyniku nadmiernej produkcji androgenów, co związane jest np. z zespołem policystycznych jajników. Zmiany hormonalne odpowiedzialne za trądzik mogą jednak wystąpić również w okresie ciąży czy menopauzy. Bardzo często pryszcze na szyi, brodzie i żuchwie pojawiają się także tuż przed lub w trakcie miesiączki. U kobiet dotkniętych trądzikiem właśnie wtedy dochodzi do zaostrzenia zmian skórnych.
Do powstania lub nasilenia trądziku przyczyniają się również: