Co oznaczają pryszcze na twarzy?
Trądzik na na czole i linii włosów
Czoło jest najpopularniejszym miejscem, w którym pojawia się dobrze wszystkim znany, młodzieńczy trądzik i trądzik zaskórnikowy. Jest to fragment strefy T, która przez sporą ilość wydzielanego sebum najszybciej się przetłuszcza i dlatego tak trudne jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji, która utrzyma w ryzach wyświecanie się.
Czasem wypryski na czole nie są jednak spowodowane źle dobraną pielęgnacją lub tendencją do przetłuszczania się cery, ale problemami, które ukrywają się wewnątrz ciała. Niedoskonałości w centralnej części twarzy, czyli na czole, mogą ostrzegać o nieprawidłowej pracy jelit, kłopotach z pęcherzem moczowym lub niewłaściwej diecie.
Jeśli zmagasz się z nawracającymi problemami skórnymi w tym miejscu, spróbuj zmienić dietę, ograniczając żywność przetworzoną, nabiał i cukry proste. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty wzbogacające florę bakteryjną w jelitach, na przykład kapustę kiszoną, zielone warzywa i inne prebiotyki. Dodatkowo zadbaj o nawodnienie – picie dużej ilości wody pomoże ci oczyścić organizm z toksyn i przywrócić równowagę trawienną.
Przyczyny trądziku - Skąd biorą się krosty?
Trądzik to nic innego, jak widoczne zmiany skórne, które uwidaczniają się na określonej części naszego ciała, przybierając postać zaskórników, krostek (pryszczy), bądź guzków. Zaskórniki, zwane również wągrami, to małe kropki, najczęściej czarne, lub białe. Krostki - powszechnie określane również jako pryszcze, są wypukłe i przybierają postać zaczerwienionych zmian. Guzki najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny.
Przyczyn trądziku jest bardzo wiele. Krosty w różnych miejscach ciała mogą się pojawiać - przykładowo - w efekcie czynników takich jak:
- zwiększone wydzielanie łoju,
- zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy,
- zajęcie przewodu wyprowadzającego przez bakterie, takie jak Propionibacterium acnes,
- reakcje zapalne, immunologiczne.
Niewątpliwie czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w powstawaniu zmian trądzikowych. Produkcja łoju jest kontrolowana przez hormony. Zbyt obfite wydzielanie łoju może być efektem nadmiernej produkcji androgenów, lub zwiększonej ich dostępności w wyniku obniżenia poziomu białka, wiążącego te hormony płciowe. Nadmiar androgenów może być objawem rozmaitych problemów ze zdrowiem. U kobiet, pod wpływem androgenów dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych (źródło 1).
W wielu przypadkach trądzik leczy się objawowo, głównie metodami domowymi i dostępnymi w drogeriach preparatami. Jeśli problem jest naprawdę uciążliwy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, niekoniecznie dermatologiem. Może on zlecić badania, które pomogą ustalić ewentualnie poważniejszą przyczynę zmian skórnych.

Wypryski między brwiami
Jeśli regulujemy brwi, to pojawiające się między nimi krostki często mylimy z podrażnieniami po zbyt gwałtownym usunięciu włosków. Czasem jednak ich występowanie w tym obszarze nie jest skutkiem braku higieny przy depilacji, ale sygnałem o poważnych kłopotach z innymi narządami.
Trądzik między brwiami bywa nazywany „pryszczami poimprezowymi”, ponieważ jest konsekwencją spożycia zbyt dużej ilości alkoholu i jedzenia tłustych, ciężkostrawnych potraw. Kiedy bolące krostki pojawiają się, choć wieczorów nie spędzamy szalejąc w klubach, czas zastanowić się, czy aby nie alarmują one o problemach z wątrobą i żołądkiem. Zmiany skórne mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej, którą są stłuszczenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia pracy woreczka żółciowego, a nawet zapalenie wątroby.
W walce z tak zlokalizowanymi zmianami bardzo ważna jest zbilansowana, bogata w zdrowe tłuszcze dieta. Możesz też sięgnąć po herbatki ziołowe i naturalne napary z ostropestu plamistego, kopru włoskiego lub mniszka lekarskiego. Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość snu. Pamiętaj, że to właśnie wtedy nasz organizm najlepiej się regeneruje, dlatego staraj się spać minimum 7 godzin dziennie.
Wypryski na twarzy – przyczyny
Wypryski na twarzy – wbrew powszechnym twierdzeniom – nie są wcale problemem nastolatków i wieku dojrzewania. Coraz częściej dotykają też osoby starsze, po 30. czy 40. roku życia. Przyczyn ich pojawiania się może być sporo, od niewłaściwej pielęgnacji, przez nieodpowiednią dietę i nadmierny stres, na zaburzeniach hormonalnych i skłonnościach genetycznych kończąc.
Pojedyncze wypryski wcale nie muszą oznaczać, że mamy do czynienia z trądzikiem, choć w wielu przypadkach tak właśnie może być. Jeśli wykwity obejmują dużą powierzchnię, są bolesne i sporych rozmiarów, a do tego niepokoją swoim wyglądem, warto udać się do specjalisty. Pamiętajmy jednak, że wiele problemów skórnych można wyeliminować bądź zniwelować dzięki regularnej i właściwie dobranej pielęgnacji.
Najczęstsze przyczyny wyprysków na twarzy:
- nieprawidłowa pielęgnacja,
- niewłaściwa dieta
- nadmierny stres,
- zaburzenia hormonalne,
- nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
- alergie,
- przyjmowanie niektórych leków,
- uszkodzenia mechaniczne,
- czynniki genetyczne,
- czynniki zewnętrzne (np. zanieczyszczone powietrze).
Wykwity skórne są bezpośrednio związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Sebum w nadmiernej ilości może doprowadzić do pęknięcia gruczołu i pojawienia się stanu zapalnego, który przyjmuje postać grudek, krost, czerwonych bądź ropnych wyprysków. Zmiany pojawiające się na skórze, w przypadku nadmiernej produkcji sebum, powszechnie nazywane są trądzikiem.
Przeczytaj koniecznie: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?
Przyczyny mogą być również bardzo przyziemne – bardzo często nieestetyczne zmiany skórne pojawiają się w wyniku czynników zewnętrznych, chociażby zanieczyszczonego powietrza, czy też brudu, pyłków, kurzu, które osiadając na skórze, zatykają pory.

NAJCIEKAWSZE WPISY
- Masaż twarzy Kobido – japoński lifting twarzy (bez skalpela)
- Kamień gua sha – efekty stosowania masażu w 8 krokach
- Co to jest laminowanie włosów? Uzyskaj taflę włosów
- Olejowanie włosów – wszystko o olejowej pielęgnacji
- Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć? (SKUTECZNE SPOSOBY)
- Retinol – jak stosować? 10 pytań i odpowiedzi – nasz poradnik
- Jak szczotkować ciało na sucho? Pobudź swoją skórę do życia
- Metoda OMO – 3 etapy mycia włosów. Czy warto?
- Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić? 4 skuteczne kosmetyki
- Najlepsze szczotki do włosów – zobacz nasze top 5!
Cześć! To my, dziewczyny z drogerii horex.pl 🙂 Specjalnie dla Ciebie testujemy, sprawdzamy, opisujemy i weryfikujemy wszystko, co związane z…
