Jak skutecznie zwalczać pryszcze na twarzy u nastolatków
Dlaczego nie wolno wyciskać pryszczy?
Choć w sieci bez problemu znajdziemy wiele artykułów czy nawet tutoriali, które pokazują, jak pozbyć się pryszczy samodzielnie, dermatolodzy zdecydowanie odradzają przeprowadzanie tej czynności. Dlaczego nie można wyciskać pryszczy?
Znaczna część osób z pewnością znalazła się w podobnej sytuacji: zauważyliśmy na swojej twarzy pryszcz, uznając, że jego wyciśnięcie to najlepszy sposób na jego pozbycie się. Niewiele się zastanawiając, dotknęliśmy zmiany skórnej palcami, ścisnęliśmy opuszkami skórę i w przekonaniu, że skutecznie pozbyliśmy się pryszcza, wróciliśmy do swoich obowiązków. Niestety, postępując w ten sposób, jedynie narażamy swoją skórę na pogorszenie jej wyglądu.
Trądzik i wyciskanie pryszczy są ze sobą mocno powiązane. Czy kiedykolwiek jakiś czas po wyciśnięciu pryszcza zauważyłaś, że na Twojej skórze zaczęło pojawiać się więcej niedoskonałości? To właśnie jeden z efektów wyciskania pryszczy. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że dotykamy palcami swojej skóry, które nie zawsze są sterylnie czyste. Nawet jeśli wydaje się nam, że nasze dłonie nie są brudne, w kontakcie z innymi przedmiotami przenoszą się na nie ogromne ilości bakterii i drobnoustrojów, które w zetknięciu ze skórą mogą wpływać na jej stan.
Domowe sposoby na krosty na brodzie – pielęgnacja
Właściwa pielęgnacja twarzy może przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu skóry na brodzie. Wśród najważniejszych zaleceń należy wymienić:
- dobór odpowiednich kosmetyków – wszystkie preparaty do pielęgnacji powinny być przeznaczone do skóry tłustej i/lub mieszanej,
- regularne czyszczenie skóry – mycie twarzy dwa razy dziennie pomaga usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum,
- delikatne złuszczanie – stosowanie peelingów enzymatycznych może pomóc usunąć martwe komórki naskórka,
- zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne – profesjonalne oczyszczanie twarzy, zmniejszanie trądziku na brodzie i przyspieszanie regeneracji skóry (peelingi, światło, laser),
- dbanie o relaks – stres może przyczyniać się do zmian hormonalnych i zwiększonej aktywności gruczołów łojowych.
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Ropne pryszcze na twarzy - czego unikać?
Trądzik może przybierać różne formy. Wypryski na twarzy to często krosty, czyli zmiany zapalne. W pielęgnacji cery szczególnie należy zwracać uwagę na skład kosmetyków. Warto unikać substancji komedogennych, takich jak np. ciężkie oleje. To składniki, które zatykają pory i nasilają ryzyko powstawania zmian. Elementem, przed którym również warto się strzec, jest niedokładny demakijaż. Resztki makijażu i zanieczyszczeń mogą pogarszać stan cery, oraz powodować powstawanie ropnych zmian. Aby uniknąć niedokładnego oczyszczenia skóry, warto stosować dwuetapowe mycie twarzy. Ten krok pielęgnacji zapewnia dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z naszej cery.
Pielęgnując skórę z krostami, często możemy doprowadzić do jej nadmiernego przesuszenia i jest to również element, którego należy unikać. Skóra trądzikowa czy tłusta również potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Jeśli jest ono niedostateczne- może reagować, zwiększając wydzielanie łoju, który nasila zmiany zapalne.