Kategorie

Pryszcze na tyłku - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Twój "trądzik" może wcale nie być trądzik

W rzeczywistości zdecydowana większość "trądziku" nie jest wcale trądzikiem. Chociaż nazywamy każdą kolekcję czerwonych guzków na skórze "trądzikiem", jest całkiem prawdopodobne, że te skazy na twoim derriere są w rzeczywistości spowodowane czymś zupełnie innym.

Zapalenie mieszków włosowych

Najczęstszą przyczyną czerwonych, zapalnych pryszcze na plecach jest zapalenie mieszków włosowych . To tylko fantazyjny sposób powiedzenia za stan zapalny mieszków włosowych.

Zgadza się, masz włosy na prawie wszystkich obszarach ciała, łącznie z twoim łupem. Kiedy mieszek włosowy zostaje podrażniony, staje się czerwony i spuchnięty. Guzy mogą rozwinąć białą głowę i wyglądać jak trądzik na trądzik. Te uderzenia są czasem bolesne lub swędzące, ale nie zawsze.

Zapalenie mieszków włosowych może się zdarzyć w dowolnym miejscu na ciele, przy okazji. Nie ogranicza się do tyłka.

Więc teraz zastanawiasz się, jak do cholery zaczynają się zapalać te pęcherzyki?

Przyjaciele dermatologów mówią nam, że trądzik pośladkowy staje się coraz bardziej powszechny, prawdopodobnie z powodu naszych wyborów dotyczących ubioru i tego, co jest teraz w dobrym stylu. Tarcie powodowane przez obcisłą odzież może być wystarczające, aby podrażnić mieszki włosowe. Tak więc, jeśli mieszkasz w spodniach do jogi lub spodenkach do biegania spandexu, lub jeśli obcisłe dżinsy i spodnie o dopasowanym kroju pasują do Twojego codziennego stroju, możesz nieświadomie przyczyniać się do wybuchów.

Inny czynnik drażniący mieszków włosowych: pot. Nawet jeśli nie jesteś spocony, noszenie bielizny z materiału nieprzepuszczającego powietrza, takiego jak nylon lub poliester, może zatrzymywać wilgoć na skórze. Ponownie, może to drażnić te mieszki włosowe.

Keratosis Pilaris

Zamiast czerwonych, zapalnych skaz, co jeśli masz dobre, szorstkie uderzenia przez twój łup? Najprawdopodobniej masz rogowacenie mieszkowe .

Zapobieganie i zarządzanie

Każdy od czasu do czasu dostaje wyrwę na tyłku. Nie można całkowicie im zapobiec, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować pryszcze na pośladkach.

  • Prysznic po poceniu się. Pot może podrażniać mieszki włosowe i zwiększać skłonność skóry do wyprysków. Więc nie spędzaj czasu w spodniach do jogi po treningu.
  • Przełącz się na bawełnianą bieliznę. Bawełna oddycha lepiej niż materiał syntetyczny.
  • Nie szoruj. Szorowanie podrażnia już zaognione mieszki włosowe i sprawi, że skazy staną się bardziej czerwone i większe. Zamiast tego złuszczaj za pomocą płynów do mycia ciała lub kremów zawierających składniki wygładzające skórę, takie jak alfa-hydroksykwasy.
  • Nie strzelaj ani nie dłubaj w skazach. Może to pogorszyć wypryski i zwiększyć ryzyko infekcji.
  • Trzymaj się z dala od obcisłych ubrań. Tarcie spowodowane obcisłymi spodniami może podrażniać skórę i powodować wypryski na bułkach.

Maść na krosty na pośladkach

Znaczna część wymienionych wyżej substancji leczniczych przeznaczona jest do stosowania miejscowego w postaci maści i kremów.

Do tego dodać można między innymi preparaty do smarowania zawierające:

  • alkohol, który osuszy powstałe na powierzchni skóry krosty,
  • mocznik nawilżający skórę,
  • witamina A, której niedobór może być przyczyną występowania krost.

Należy jednak pamiętać, że maść na krosty na pośladkach nie powinna być dobierana samodzielnie, lecz po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Kluczowe jest bowiem dokładne określenie przyczyn wystąpienia wyprysków.

Mimo, iż wspomniane schorzenia objawiają się w okolicach odbytu, specjalistą pierwszego wyboru powinien być dermatolog, a nie proktolog. Opisywane zmiany mają bowiem charakter skórny i nie są związane z chorobami dolnego odcinka układu pokarmowego.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...