Pryszcze na tyłku - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem się

4. Potówki

Potówki występują nie tylko u niemowląt - mogą się pojawić również u dorosłych i to w takich miejscach jak pośladki. Jak sama nazwa wskazuje, ich przyczyną jest nadpotliwość. Jak rozpoznać potówki na pośladkach? Przypominają małe pęcherzyki i znajdują się pod naskórkiem. Zdarzają się również potówki czerwone - zaczerwienione i bardziej dokuczliwe niż zwykłe potówki. Jeśli chcesz się pozbyć potówek, ubieraj luźne ubrania z przewiewnych tkanin - dostosuj swój ubiór do temperatury. Pomóc może również chłodna kąpiel oraz zastosowanie na potówki żelu aloesowego. Gdy domowe sposoby zawiodą, udaj się do dermatologa.

5. Czyrak

Czyraki nie dość, że są brzydkie, to jeszcze bolesne. Najpierw wyglądem przypominają krostkę, później w tej krostce zaczyna zbierać się ropa. Czyrak jest chorobą bakteryjną, wywoływaną zazwyczaj przez gronkowca złocistego, jego objawem, oprócz ropnych wyprysków, jest również podwyższona temperatura. Czyrak może też występować przy powikłaniach egzemy, świerzbu, atopowego zapalenia skóry (AZS).

6. Niewłaściwa higiena

Niewłaściwa higiena intymna nie musi oznaczać, że mycie i pielęgnowanie "tych" miejsc zaniedbujemy, lecz że dbamy o nie w niewłaściwy sposób. Jeśli więc zauważasz, że podrażnienia pojawiły się na pupie po zakupie konkretnego środka do mycia, oznacza to najprawdopodobniej, że ten akurat preparat działa na twoją skórę drażniąco i warto go zamienić na inny. Do pielęgnacji pośladków możesz stosować te same kosmetyki, co do twarzy - powinny mieć one właściwości złuszczające, co zapobiegnie powstawaniu kolejnych wyprysków.

7. Noszenie nieodpowiedniej bielizny

W ostatnich latach modne stało się noszenie stringów czy koronkowych majtek z materiałów syntetycznych (m. in. nylonu, poliestru, akrylu). Niestety, choć wizualnie niektórym się podobają, mogą powodować powstawanie wyprysków. Pupie jest w nich po prostu ciasno, poci się, a pot zostaje dodatkowo zatrzymany blisko skóry. Pojawiają się podrażnienia, które choć typowym trądzikiem nie są, mogą go z wyglądu przypominać. Zanim przystąpisz do leczenia wyprysków, spróbuj przez tydzień-dwa nosić bieliznę z naturalnych materiałów i zobacz, jakie będą efekty - być może to właśnie niewłaściwie dobrana bielizna (zwłaszcza powodujące dodatkowe otarcia stringi) jest przyczyną wysypu krostek.

Leczenie pryszczy pośladkowych

Jeśli masz pryszcze na pośladkach, nie martw się. Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby usunąć trądzik na pośladkach, bez względu na przyczynę.

Nadtlenek benzoilu

Mimo że nie wszystkie pryszcze na pośladkach są technicznie trądzikowe, nadal można je leczyć dostępnymi bez recepty produktami do leczenia trądziku. Najlepszym rozwiązaniem jest mydło do mycia ciała lub mydło w kostce zawierające nadtlenek benzoilu. Możesz go dostać w dowolnej drogerii lub dużym sklepie bez recepty, nie będziesz potrzebować recepty.

Nadtlenek benzoilu działa najlepiej w przypadku stanów zapalnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych. Aby go użyć, delikatnie myj wszystkie dotknięte obszary za każdym razem, gdy bierzesz prysznic i spłukujesz.

Złuszczające kremy do skóry

Zapobieganie blokowaniu mieszków włosowych pomoże Twojej skórze zachować gładkość. Aby to zrobić, kluczowe jest regularne złuszczanie. Kremy złuszczające pomagają przyspieszyć wymianę komórek, jednocześnie utrzymując nawilżenie skóry i są szczególnie pomocne w przypadku rogowacenia mieszkowego.

Poszukaj kremów dostępnych bez recepty, które zawierają kwas glikolowy, kwas mlekowy lub kwas salicylowy. W cięższych przypadkach można stosować kremy na receptę zawierające tretinoinę (syntetyczną formę witaminy A).

Antybiotyki miejscowe lub doustne

Jeśli twoje wypryski są bardzo czerwone, opuchnięte i bolesne – a leczenie domowe nie pomaga – powinieneś odwiedzić swojego lekarza.

Jeśli masz ciężką infekcję, możesz potrzebować miejscowych lub doustnych antybiotyków.

Nakłuwanie i opróżnianie

Często można wyleczyć czyraki dzięki dobremu leczeniu domowemu. Ciepłe okłady mogą pomóc im dojść do głowy i drenażu. To ustawia je na drodze do uzdrowienia i pomaga w bólu.

Ale jeśli twój czyrak nie zaczyna się poprawiać po kilku dniach przy tym konserwatywnym podejściu, skontaktuj się z lekarzem. Mogą nakłuć czyrak (wykonać małe nacięcie, aby odprowadzić infekcję) lub zalecić inną opcję leczenia. Nigdy nie próbuj samodzielnie nakłuwać wrzenia.

Jak pozbyć się krostek na pośladkach?

Jak wyleczyć krosty na pośladkach? Wszystko zależy od etiologii tego typu wykwitów skórnych. W przypadku różnych schorzeń stosuje się bowiem różne metody terapeutyczne.

  • Czyraczność: antybiotyki doustne (penicylina, cefalosporyna), środki antyseptyczne, a także usunięcie czopa martwiczego, ewentualnie nacięcie czyraka w celu złagodzenia dolegliwości bólowych.
  • Ropne zapalenie gruczołów łojowych (trądzik odwrócony): antybiotyki i leki sterydowe, a wobec ich niewielkiej skuteczności - chirurgiczne usunięcie przetok.
  • Trądzik skupiony: antybiotyki (np. tetracyklina, erytromycyna), retinoidy (np. izotretynoina), kwas azelainowy oraz salicylowy, nadtlenek benzoilu. Do tego laseroterapia, krioterapia, wypalanie kwasem trójjodooctowym.
  • Łuszczyca odwrócona: miejscowe glikokortykosteroidy, takalcytol i inne pochodne witaminy C, cygnolina. Do tego doustnie metotreksat lub cyklosporyna.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry: emolienty, krochmal, sporadycznie antybiotyki lub słabe leki przeciwzapalne.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niektóre pryszcze powstają zaledwie w ciągu jednej nocy tymczasem jest to cały proces, który dopiero w końcowej fazie daje efekt bolesnej, nieprzyjemnie wyglądającej krosty.

Czytaj dalej...

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niektóre pryszcze powstają zaledwie w ciągu jednej nocy tymczasem jest to cały proces, który dopiero w końcowej fazie daje efekt bolesnej, nieprzyjemnie wyglądającej krosty.

Czytaj dalej...

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...