Przyczyny i sposoby radzenia sobie z pryszczami na udach po goleniu
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
Czerwone krostki po goleniu powstają na skutek podrażnień skóry, które niekiedy przeradzają się w stany zapalne. Chociaż wypryski wyglądają bardzo nieestetycznie, rzadko powodują poważne problemy - najczęściej ich wystąpienie ogranicza się do niewielkiego dyskomfortu bólowego. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na ich usuwanie. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić i jakie produkty stosować, by przyspieszyć gojenie się skóry.
- Najczęstszą przyczyną pojawiania się krostek po goleniu jest niewłaściwa higiena ciała lub narzędzi stosowanych do usuwania owłosienia.
- W walce z krostkami, które już się pojawiły, skuteczne mogą być zioła, olejki oraz okłady. Wiele z nich znajdziesz w domowej apteczce.
- Jeżeli masz tendencję do wyprysków po goleniu, spróbuj przestawić się na inną metodę usuwania owłosienia, np. depilację woskiem lub laserową.
Czerwone krostki na nogach u dziecka
Krosty na udach u dziecka to często symptom wspomnianej ospy wietrznej, która należy do chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Rzadko kiedy jednak wysypka ogranicza się tylko do nóg, lecz obejmuje również inne partie ciała: nieraz cały tułów, ręce, a nawet skórę głowy. Radzenie sobie z nimi polega głównie na łagodzeniu objawów choroby. Krostki na nogach u dziecka to często również potówki albo alergia kontaktowa.
Najlepiej od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, który oceni, gdzie leży źródło problemu. Jeśli krosty na udach to objawy chorób skóry, od razu zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest jednak postawienie diagnozy i ustalenie konkretnej przyczyny.
W przypadku gdy wysypka ma podłoże alergiczne, lekarz może zalecić leki antyhistaminowe, ale kluczowe jest rozpoznanie alergenu i wyeliminowanie go. Jeśli więc podejrzenie pada właśnie na alergię, na jakiś czas zrezygnujcie z nakładania na uda jakichkolwiek balsamów, nie depilujcie skóry, a do mycia używajcie delikatnych preparatów z emolientami (odpowiednie będą nawet te przeznaczone dla dzieci).
Leczenie bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych wymaga zastosowania miejscowych maści z antybiotykiem. Jeśli zmiany są nasilone i liczne, niezbędny może okazać się również antybiotyk doustny. Pamiętajcie, żeby w żadnym razie nie rozdrapywać ani nie wyciskać krostek! W przypadku rogowacenia okołomieszkowego najważniejsze jest z kolei regularne złuszczanie peelingami oraz zmiękczanie skóry, np. za pomocą maści z wysokim stężeniem (20-30 proc.) mocznika, alantoiną czy kwasem salicylowym.
Krosty na udach, za które odpowiada infekcja grzybicza, wymagają wprowadzenia preparatów przeciwgrzybiczych. Ospa leczona jest natomiast objawowo, a więc przy pomocy środków, które łagodzą gorączkę i uciążliwy świąd skóry.
Leczenie trądziku na udach jest o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne, nieraz trwające miesiącami. Przy trądziku skupionym opiera się głównie na stosowaniu antybiotyków i izotretynoiny, zarówno w formie miejscowej, jak i doustnej. Pomocne są też maści z nadtlenkiem benzoilu i kwasem azelainowym.
Czerwone krostki po goleniu? Pożegnaj je raz na zawsze dzięki odpowiednim kosmetykom i akcesoriom!
Czerwone krostki po goleniu zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu. Zmiany w metodzie golenia, przerzucenie się na depilację lub używanie odpowiednich kosmetyków łagodzących podrażnienia i stany zapalne pozwala skutecznie je wyeliminować. Czasami trzeba jednak zastosować metodę prób i błędów, aby być świadomą tego, jaka metoda usuwania zbędnego owłosienia będzie dla nas najlepsza.
Bibliografia
- Brochmann, N., & Støkken-Dahl, E. (2017). Radości z kobiecości: czyli wszystko o zarządzaniu narządami. Sonia Draga Sp. z oo.
- Sybilski, A. J. (2012). Skóra–najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(4), 375-379.
- Kieć-Świerczyńska, M., Kręcisz, B., & Świerczyńska-Machura, D. (2004). Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe. Med Pr, 55(2), 203-206.
- Mańkowska, A., Adamski, Z., & Kasprzak, W. (2011). Różnice w efektach depilacji laserowej na twarzy u kobiet, w porównaniu z innymi okolicami ciała. ERMATOLOGiA Dwumiesięcznik, 19.
- Kowalczyk, A. (2021). Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Na czym polega i jak wpływa na zdrowie?.
Copywriterka, dziennikarka, feministka, samorzeczniczka osób w spektrum autyzmu. W wolnym czasie piszę wiersze, fanfiction oraz zwiedzam internet niczym daleki kraj pełen dziwacznych kultur. Staram się propagować wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i rozwiewać popularne mity medyczne. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zgrać własną świadomość do chmury i obserwować z daleka, jak roboty zastępują ludzi.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Krostki po goleniu – przyczyny powstawania
Krostki po goleniu, określane również jako „trądzik mechaniczny”, powstają w wyniku wielu czynników. Jednym z głównych winowajców są wrastające włoski, które zawijają się i wrastają w skórę, wywołując stan zapalny. Często ich przyczyną jest także nieodpowiednie użytkowanie i przechowywanie maszynki oraz technika golenia. Zbyt mocne dociskanie do skory podczas golenia, tępe ostrza i przechowywanie maszynki w wilgotnym miejscu (np. na wannie) zwiększają ryzyko powstawania krostek i podrażnień po goleniu.
Z kolei krostki po goleniu pod pachami powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry – dlatego warto pamiętać, by do depilacji zawsze używać pianki lub żelu do golenia, dobranego do rodzaju skóry.
Krosty po goleniu miejsc intymnych nasilają się przez noszenie zbyt obcisłych ubrań – w tym zwłaszcza bielizny z tkanin syntetycznych – zaraz po depilacji. Wysypka po goleniu miejsc intymnych pojawia się wówczas, bo skóra wciąż jest podrażniona i podatna na uszkodzenia.

Krosty na udach jako objaw trądziku
Może się zdarzyć, że ropne pryszcze na udach to objaw trądziku odwróconego lub trądziku skupionego. Oba rodzaje są trudne w leczeniu i mogą przyjąć bardzo nasiloną postać, dlatego wymagają prowadzenia kuracji pod okiem doświadczonego dermatologa.
Trądzik skupiony jest odmianą trądziku pospolitego i dotyczy głównie mężczyzn, choć również kobiety mogą się z nim zmagać. Często ma przewlekły charakter i prowadzi do powstania przebarwień i blizn potrądzikowych. Na skórze obecne są wówczas bardzo liczne zaskórniki, grudki, krostki, a nawet ropne torbiele (cysty) i tzw. przetoki. Lokalizują się one nie tylko w typowych miejscach, takich jak twarz czy plecy, ale właśnie także na udach i pośladkach.
Równie uciążliwy i nierzadko przewlekły jest trądzik odwrócony, który także częściej spotykany jest u mężczyzn, zwłaszcza po okresie pokwitania. Obejmuje on mieszki włosowe i gruczoły apokrynowe, dlatego ważną wskazówką przy stawianiu diagnozy jest umiejscowienie trądzikowych zmian skórnych. W jego przypadku znajdują się on przede wszystkim w obrębie pachwin, pach, pośladków, pod biustem, po wewnętrznej stronie ud.
