Pryszcze na udach - główne przyczyny i sposoby ich leczenia

Ropne krosty – jak się ich pozbyć?

Podstawową formą walki z ropnymi wykwitami na ciele jest leczenie dermatologiczne. Przy zmianach łagodnych można stosować sprawdzone domowe sposoby.

  • regularne kąpiele z użyciem specjalnej szczotki, która dokładnie oczyszcza ciało z brudu i potu,
  • unikanie ostrych peelingów, które ścierają i podrażniają skórę,
  • kąpiele ziołowe (szałwia, bratek, rumianek), które łagodzą podrażnienia i odkażają skórę,
  • okłady z czosnku (działanie antybakteryjne),
  • wyeliminowanie z diety słodyczy, tłustych potraw i przetworzonej żywności,
  • noszenie bawełnianej, przewiewnej odzieży,
  • regularne stosowanie środków natłuszczających,
  • rezygnacja z produktów do pielęgnacji, które zawierają alkohol, dodatkowo wysuszający zmiany i sprzyjający produkcji nadmiernej ilości sebum.

Przyczyny powstawania krost na nogach

Reakcja alergiczna

Najczęstszą przyczyną, dla której pryszcze pojawiają się na nogach, jest reakcja alergiczna. Może być to:

  • Alergia kontaktowa – pryszcze pojawiają zwykle się w wyniku kontaktu z kosmetykami, drażniącym materiałem albo środkami piorącymi.
  • Alergia pokarmowa – może dotyczyć zarówno spożywanych pokarmów, jak i przyjmowanych leków.

Zmiany skórne wywołane reakcją uczuleniową przyjmują zwykle formę grudek, bąbli, krostek albo pokrzywki. Czasami towarzyszy im także ból brzucha, wymioty, biegunka, a niekiedy także ból stawów.

Zapalenie mieszków włosowych

Kolejną bardzo częstą przyczyną pryszczy na udach jest zapalenie mieszków włosowych. Bardzo często dochodzi do niego w przypadku osób, które golą nogi. Wysypka przyjmuje wówczas postać krost wypełnionych ropą, zaczerwienionych dookoła. Za zapalenie mieszków włosowych odpowiedzialne jest przeważnie zakażenie bakteryjne.

Choroba

Niestety, pryszcze na nogach to także objaw choroby. Do tych, których jednym z objawów jest pojawienie się wysypki, zaliczamy:

  • Ospę wietrzną objawy to małe swędzące krostki, występujące na całym ciele (w tym nogach) oraz gorączka i złe samopoczucie,
  • Odrę w przypadku tej choroby daje się zaobserwować wypryski na całym ciele, obejmujące także kończyny. Zanim jednak się one objawią, występuje gorączka, kaszel, katar i zapalenie spojówek,
  • Świerzb jest to pasożytnicza choroba zakaźna, która może zaatakować niemal każdy obszar ciała. Świąd jest wyjątkowo uciążliwy, a drapanie pryszczy sprawia, że choroba roznosi się na resztę skóry,
  • Grzybicę choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, a także produkty, których używała (np. gąbka do mycia ciała, ręcznik itp.),
  • Łuszczycę choroba autoimmunologiczna. W jej wyniku na ciele pojawiają się łuszczące plamy, którym nierzadko towarzyszy stan zapalny.

Jak zwalczać krostki na pośladkach?

Pryszcze na pośladkach mogą być uciążliwe, ale na szczęście istnieje wiele sposobów, aby skutecznie walczyć z tą dokuczliwą dolegliwością. Kluczowa jest właściwa pielęgnacja skóry, przestrzeganie zasad higieny, a w przypadku poważnych zmian podjęcie specjalistycznej terapii leczniczej.

Domowe sposoby na krosty na pośladkach – pielęgnacja skóry

Domowe sposoby na krosty na pośladkach obejmują przede wszystkich właściwą pielęgnację skóry – delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych i dbanie o higienę oraz stosowanie preparatów miejscowych wpływających na zmniejszanie się stanu zapalnego oraz przyspieszających regenerację skóry, takich jak kwas azelainowy, kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu. W przypadku dokuczliwych podskórnych zmian, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie maści na pryszcze na pośladkach, np. ichtiolowej, która zmniejszy obrzęk, zmiękczy naskórek i ułatwi wydostanie się treści ropnej.

Jeśli dolegliwość ma rozległy charakter, a pryszcze na pośladkach i udach są duże i bolesne, warto zasięgnąć opinii dermatologa, który dobierze najwłaściwszą metodę leczenia.

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Najczęstszą przyczyną jest spożywanie aromatycznych pokarmów czosnek, cebula , picie alkoholu, palenie papierosów, gromadzenie się resztek jedzenia między zębami gorsza higiena jamy ustnej , zapalenie dziąseł, problemy z układem pokarmowym, ale także suchość w ustach.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...