Czy papierosy mogą powodować pryszcze?1 / 2

Wpływ palenia na włosy i paznokcie

Niszczący wpływ nikotyny objawia się nie tylko poprzez źle wyglądającą skórę, ale również poprzez słabsze i mniej atrakcyjne włosy i paznokcie. Przedwczesne siwienie, wypadanie włosów oraz ich matowy wygląd – to konsekwencje palenia papierosów. Dym papierosowy prowadzi do zaburzeń mikrokrążenia, zachwiania równowagi w cyklu wzrostu włosa, a nawet uszkodzenia DNA w mieszkach. Włosy po rzuceniu palenia mogą odzyskać swój dawny blask.

Natomiast paznokcie palacza odznaczają się brzydkim, żółtawym odcieniem. Kolor ten jest wywołany przez substancje smoliste wnikające bezpośrednio pod płytkę paznokcia. Paznokcie wracają do swojego pierwotnego stanu dopiero po kilku tygodniach od zerwania z nałogiem – gdy całkowicie odrosną. Jeżeli zależy Ci na tym, by odzyskać urodę odebraną przez papierosy, koniecznie sięgnij po Recigar – preparat, który pomoże Ci w nierównej walce z nikotyną. Dzięki niemu chęć na papierosa zniknie, a cera, włosy i paznokcie nabiorą dawnego blasku. Przywróć im zdrowy wygląd.

  • A. Budzianowska, Ochrona przed dymem tytoniowym – preparaty kosmetyczne z glonów, „Farmacja Współczesna” 2013, 6, 1-4, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201303_Farmacja_005.pdf.
  • J. Sałata-Nowak, I. Flisiak, B. Chodynicka, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, „Przegląd Dermatologiczny” 2010, 97, 342-348.
  • E. Banasiak, Zasady pielęgnacji skóry osób narażonych na nikotynę, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, 3, 243-250, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.3-3.pdf.

E-papierosy: argumenty za i przeciw

Krzysztof Przewoźniak tłumaczy, że benzoapiren jest substancją, która niszczy m.in. białko P53, nazywane strażnikiem genomu, ponieważ chroni nasze DNA przed uszkodzeniami. Zatem, regularnie wdychając benzoapiren - w efekcie palenia papierosów, e-papierosów czy też podgrzewania tytoniu - narażamy się na ryzyko uszkodzenia DNA. Co więcej, nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki tej substancji! Zatem, nawet jeśli ktoś przerzucił się z tradycyjnych papierosów, które emitują jej więcej, na e-papierosy lub na tytoń podgrzewany, które wytwarzają jej mniej, to i tak będzie narażony na kontakt z nią, co wiąże się z ryzykiem uszkodzeń jego DNA.

Krzysztof Przewoźniak podkreśla, że takie uszkodzenia (epigenetyczne) mogą być później przekazywane potomstwu, niosąc za sobą różne związane z tym ryzyka zdrowotne (m.in. chorób nowotworowych).

Papierosy są w odwrocie, prawie cały świat walczy z epidemią palenia

Z badań wynika m.in., że już w 2014 r. po e-papierosy sięgało u nas 30 proc. nastolatków w wieku 15-19 lat. To aż pięciokrotnie więcej niż w 2011 r. Eksperci obawiają się, że popularność nowych produktów tytoniowych wśród młodzieży będzie dalej narastać.

- Grozi nam to, że jedną epidemię - palaczy tradycyjnych wyrobów tytoniowych, zastąpi nowa epidemia: ludzi palących e-papierosy – podsumował Krzysztof Przewoźniak.

Jedno jest tylko pewne w kontekście używania wyrobów tytoniowych – zdrowe jest całkowite niepalenie!

Wiktor Szczepaniak, Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Konferencja prasowa „Papierosy i nowe produkty tytoniowe: co trzeba wiedzieć”, która odbyła się w sierpniu w Centrum Prasowym PAP. Konferencję zorganizował Serwis Zdrowie w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Informację prasową przygotowaną na konferencję można znaleźć w sekcji komunikaty. Wkrótce na stronie Serwisu Zdrowie będzie też dostępna relacja wideo pokazująca przebieg całej konferencji.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Czy papierosy odejdą w końcu do lamusa?

Ekspertów bardzo niepokoi rosnąca popularność nowych produktów tytoniowych w Polsce. Ze statystyk wynika, że Polska to obok Wielkiej Brytanii i Włoch jeden z największych rynków e-papierosów w Europie (pod względem wartości sprzedaży), a pod względem liczby użytkowników największy (według danych e-Smoking Institute w 2016 r. było ich u nas 1,7 mln).

Z przytoczonych na konferencji danych wynika, że w Polsce konsumentami e-papierosów są przede wszystkim osoby nastoletnie oraz młodzi dorośli płci męskiej. Z kolei wśród ludzi dorosłych są to najczęściej osoby wysoko wykształcone i dobrze sytuowane ekonomicznie.

Papierosy a trądzik – czy papierosy nasilają jego obecność?

Jak można przeczytać w czasopiśmie „Przegląd Dermatologiczny”, redagowanym przez specjalistów w tej dziedzinie, mimo że dotąd jednoznacznie nie potwierdzono, że papierosy nasilają trądzik, to wiele palaczek wskazywało na takie objawy jak przebarwienia oraz łuszcząca się skóra na twarzy. Konflikt na linii papierosy–cera pokazuje, że jeśli chcemy pięknie wyglądać, nie warto sięgać po nikotynę. Paląca dziewczyna czy chłopak będący palaczem są także mniej atrakcyjnymi potencjalnymi partnerami do związku. Moda na palenie dawno już się skończyła.

Zastanawiasz się, jak zmienia się twarz palacza po rezygnacji z palenia? Efekty rzucenia palenia nie są widoczne natychmiast. Z dnia na dzień obserwowana jest jednak poprawa cery. Po mniej więcej miesiącu od odstawienia papierosów Twoja skóra powinna być już bardziej nawilżona i jędrna. Jeśli więc zastanawiasz się, czy skóra po rzuceniu palenia będzie zdrowsza, mamy dobrą wiadomość – tak, jak najbardziej.

Cera po rzuceniu palenia papierosów będzie wyglądać lepiej. Dopóki jednak palisz, musisz liczyć się ze słabą kondycją skóry. W niektórych przypadkach nawet intensywne zabiegi odmładzające nie będą w stanie naprawić tego, co zepsuł nałóg. Co więcej, bardzo często nadużywanie nikotyny jest wręcz przeciwwskazaniem do tego, by skorzystać z możliwości medycyny estetycznej, ponieważ rany palaczki gorzej się goją.

Problemy z cerą po rzuceniu palenia występują bardzo rzadko. Czasem jednak gorsza cera może pojawić się jako chwilowy efekt odzyskiwania równowagi w skórze. Zasadniczo jednak Twoja skóra ulegnie diametralnej poprawie, Twoje zęby staną się bielsze, zniknie również nieprzyjemny zapach z ust. Po upływie około 9 tygodni płuca będą lepiej funkcjonować.

Tlenek węgla - czyli czad- to trujący gaz, który powstaje w wyniku spalania tytoniu, łączy się on z hemoglobiną erytrocytów i w konsekwencji ut rudnia transport tlen u do komórek, powoduje to, że organizm nie jest wystarczająco dotleniony- i wpływa negatywnie na pracę serca i mózgu.

Czytaj dalej...

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...