Pryszcze od potu na czole - Przyczyny, Skuteczne Metody Leczenia i Porady
Krosty na skroniach
Wypryski na skroniach mają przede wszystkim swoje podłoże w zmianach, pojawiających się w cerze. Bakterie, martwy naskórek lub pot (często pojawiający się na skroniach) zatykają pory, czyli ujścia gruczołów łojowych w postaci „dziurek” na skórze twarzy. Dzięki porom skóra pozbywa się nadmiaru serum, a zatkane pory to uniemożliwiają i przyczyniają się do tworzenia niedoskonałości na skórze, tym samym sprzyjają pojawianiu się krost na skroniach.
Co jeszcze powoduje takie zmiany? Główne przyczyny to nadmierne wytwarzanie sebum, nieodpowiednia dieta, zmiany hormonalne czy aktywność bakterii odpowiadających za tego typu zmiany. Częstą przyczyną jest także alergia.
Jak można zapobiec tym nieestetycznym zmianom? Przede wszystkim należy zachowywać odpowiednią higienę całej twarzy. Kobiety powinni dokładnie zmywać makijaż, nie omijając tej części twarzy. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki naturalne.
Rodzaje wyprysków na czole
Krostki, które pojawiają się na czole, mogą być wynikiem:
- trądziku zaskórnikowego,
- trądziku krostkowego,
- trądziku grudkowo-krostkowego.
W zależności od przyczyny, wypryski różnią się między sobą – na przykład sposobem powstawania i gojenia.
- niewielkie, ciemne lub czarne kropki, występujące zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda) – to przykład wyprysków zwykle występujących przy trądziku zaskórnikowym
- zaczerwienione wypełnione ropą krostki, które długo się goją i mogą pozostawiać po sobie blizny – tak charakteryzują się wykwity typowe dla trądziku krostkowego
- twarde guzki występujące razem z krostkami, które nie pozostawiają blizn, są wypełnione łojem – tym cechują się zmiany towarzyszące trądzikowi grudkowo-krostkowemu
Poza tymi typowo trądzikowymi wypryskami na czole mogą pojawić się podskórne, bardzo drobne krosteczki. Najczęściej są białe i występują w większych skupiskach. Kaszka na czole, bo o niej mowa, powstaje w wyniku alergii, zmian hormonalnych lub źle dopasowanej pielęgnacji.
Przyczyny powstawania i sposoby usuwania krost na czole
Krosty na czole to rodzaj niedoskonałości skóry, który najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania, ale także wiele osób dorosłych boryka się z tym problemem. Ta wypukłość, inaczej nazywana pustulą, powstaje z różnych przyczyn, niekiedy prostych do wyeliminowania. Przeczytaj, jakie są metody walki z krostami na czole.
- Krosty na czole to problem natury estetycznej i zdrowotnej. Ze zmianami na skórze borykają się nie tylko dzieci i młodzież, u których występuje zwiększona produkcja łoju. Także osoby dorosłe walczą z pryszczami, zwłaszcza te, które posiadają tłustą cerę i stosują nieodpowiednią higienę twarzy.
- Pozbycie krost na czole wymaga znajomości przyczyn ich powstawania. Duże znaczenia ma dieta i zdrowy tryb życia. Wyeliminowanie przyczyn jest pierwszym etapem w likwidacji zaskórników na czole.
- Leczenia wskazane przez dermatologa można uzupełniać domowymi sposobami. Ich stosowanie wymaga systematyczności i czasu, aby zobaczyć pierwsze rezultaty.