Przebarwienia i Pryszcze - Jak Zepsute Zęby Wpływają na Twoją Skórę
Choroby od zepsutych zębów a zabiegi chirurgiczne
Ryzyko powyższych chorób dodatkowo wzrasta, jeśli u pacjenta z problemami zębów podejmuje się leczenie chirurgiczne w obrębie jamy ustnej. Każda ekstrakcja zęba czy zabieg z przerwaniem ciągłości tkanek sprawia, że tworzą się wrota między jamą ustną i bakteriami a krwiobiegiem. Ułatwia to penetrację baterii i znacznie zwiększa ryzyko chorób infekcyjnych układowych i ogólnoustrojowych. Dlatego w większości przypadków przed jakimkolwiek leczeniem chirurgicznym zębów (również przed leczeniem protetycznym) zaleca się pacjentowi wcześniejsze wyleczenie zębów.
Zepsute zęby mogą też występować u kobiet ciężarnych, co jest wyjątkowym zagrożeniem dla płodu. Właśnie dlatego każda kobieta ciężarna oraz w okresie połogu (do 6 tygodni po porodzie) objęta jest darmowym leczeniem stomatologicznym. Nie jest potrzebne skierowanie, jednak trzeba przedstawić dokumentację potwierdzającą ciążę. Bakterie pochodzące od zepsutych zębów mogą docierać do płodu przez łożysko, a konsekwencje tego są bardzo poważne. Wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego, poronienia, rozmaitych infekcji już u noworodka w momencie jego narodzin, a także niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności . Zobacz więcej.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła . Zobacz więcej.
Bibliografia
- Lewusz K., Perz A., Godzieba A., Kaczor K., Sporniak-Tutak K., Pacjent z cukrzycą w gabinecie stomatologicznym, Magazyn Stomatologiczny, 3/2016.
- Krasuska-Sławińska E., Daszkiewicz M., Spodzieja K., Samul U., Chądzyńska A. Próchnica powikłana jako możliwy czynnik ryzyka ADEM – opis przypadku, Nowa Stomatologia, 2/2021.
- Bielacz M., Kosek-Hoehne K., Hoehne D., Pawlak S., Janda A. Wpływ chorób przyzębia na rozwój infekcyjnego zapalenia wsierdzia, Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska, 8/2011.
Zepsute zęby nie zawsze można wyleczyć!
Zawsze warto starać się o zachowanie zdrowych zębów, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. W niektórych przypadkach konieczna jest ekstrakcja zęba, aby uniknąć dalszych powikłań. Mimo naszych najlepszych starań, niektóre zęby mogą być zbyt mocno uszkodzone, by można było je uratować. Ekstrakcja zęba jest procedurą, która jest wykonywana przez doświadczonego stomatologa lub chirurga stomatologicznego. Pacjent jest zwykle miejscowo znieczulany, aby zapewnić komfort podczas zabiegu. Następnie ząb jest ostrożnie wyjmowany z dziąsła przy użyciu odpowiednich narzędzi. Najlepszym sposobem na uniknięcie ekstrakcji zęba jest dbanie o zdrowie jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty. Regularna kontrola pozwala na wykrycie problemów na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na uratowanie zęba. Pamiętaj też o profilaktyce, tj. szczotkowaniu zębów, nitkowaniu i zdrowej diecie.
Jeśli ząb jest nie do uratowania lub został wcześniej usunięty, implant dentystyczny może być użyty do zastąpienia brakującego zęba. Implant to metalowy szpikulec wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy, na który nakłada się koronę.
[Całość: 1 Średnia: 5 ]
Zepsute zęby – objawy i przyczyny
Zdrowe zęby stanowią kluczowy element naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele osób boryka się z problemem zepsutych zębów, co może prowadzić do bólu, dyskomfortu i kosztownego leczenia stomatologicznego. Warto zrozumieć czym są zepsute zęby. Poznać główne objawy oraz czynniki prowadzące do ich zepsucia, aby unikać tego problemu w przyszłości.
Zepsuty ząb to ząb, który uległ uszkodzeniu, zwykle w wyniku próchnicy (caries). Próchnica jest chorobą zakaźną, która powstaje w wyniku działania bakterii i kwasów na szkliwo i zębinę zęba. Główne objawy próchnicy to demineralizacja i erozja tkanek zęba, prowadzące do powstawania ubytków w zębie. W miarę jak próchnica postępuje, może występować ból, wrażliwość, przebarwienia.
Z medycznego punktu widzenia ząb uważa się za zepsuty, gdy jego tkanki uszkodziły się na tyle, że wymagają one leczenia lub odbudowy. Proces ten może obejmować destrukcję szkliwa (najtwardszej tkanki zęba), penetrację przez próchnicę do zębiny oraz ewentualne dotarcie do miazgi zęba, co może prowadzić do infekcji i bólu.
Dlaczego pasta do zębów może podrażnić skórę?
Jeśli myjesz zęby, z pewnością nie raz zdarzyło ci się, że pasta pobrudziła kąciki ust czy brodę. Nic takiego? Nie do końca, szczególnie, jeśli masz wrażliwą cerę. Pasta do zębów może zawierać aż 30 substancji drażniących skórę. Mówimy tu przede wszystkim o delikatnej skórze wokół ust. Te drażniące składniki to np. sorbitol, węglan wapnia, laurylosiarczan sodu czy fluor. Sam fluor niezbędny w higienie zębów, może przyczyniać się do nasilenia okołoustnego zapalenia skóry. Drażniąco mogą działać także substancje wybielające zęby. U bardziej wrażliwych osób nieodpowiednio dobrana pasta do zębów może wywołać także podrażnienia wewnątrz jamy ustnej – jeśli coś takiego się dzieje, zapytaj swojego dentystę, jakiej pasty powinieneś używać.
Zdarzyło ci się smarować pryszcza pastą do zębów w nadziei, że wyprysk szybko zniknie? Nie jest to najlepszy pomysł. Pasta do zębów może wywołać dodatkowe podrażnienia, wzmóc stan zapalny i spowodować nadmierne przesuszenie skóry. Jednym słowem: jej miejsce nie jest na twarzy. Twierdzenie, że pasta leczy trądzik to mit. Wziął się najprawdopodobniej stąd, że pasty do zębów działają bakteriobójczo. To prawda, ale jednocześnie zawierają inne substancje, które są dobre dla wyglądu i zdrowia zębów, ale z pewnością nie dla skóry twarzy.

Ból głowy od zęba – rodzaje i sposoby leczenia
Niewiele osób wie, że zęby mogą być istotną przyczyną długotrwałych bólów głowy. Zaawansowana próchnica, nieprawidłowości w leczeniu endodontycznym czy wady zgryzu – to tylko niektóre czynniki mogące powodować uporczywy ból głowy i obniżać w znacznym stopniu komfort życia. W tym artykule postaramy się choćby częściowo omówić, w jakich sytuacjach generalnie można podejrzewać zębopochodny ból głowy i jak należy go leczyć.
