Skąd się biorą pryszcze po kremie z filtrem?
iS Clinical, Eclipse SPF 50 Beige, Krem ochronny beżowy
Ten kosmetyk zadziwia od samego początku, ponieważ ma on postać lekkiej pianki. W jego formule zastosowano wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF 50+. Poza tym, w składzie znajduje się także witamina E, która jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu krem dodatkowo chroni przed przedwczesnym starzeniem spowodowanym działaniem wolnych rodników.
Mogą sięgnąć po niego osoby z każdym typem skóry, w tym te po zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych.
Krem ma lekką formułę i szybko się wchłania, przez co idealnie sprawdzi się pod makijażem. Co ciekawe, występuje on zarówno w formie koloryzującej, która delikatnie wyrównuje koloryt skóry, jak i transparentnej. W ofercie iS Clinical dostępne są również pudry w pędzlu z ochroną przeciwsłoneczną idealne do reaplikacji fotoprotekcji w ciągu dnia.
Dlaczego nakładanie kremu do twarzy z filtrem jest ważne?
Rozwijając temat ochrony, występują trzy rodzaje promieniowania UV, które różnią się od siebie długością fali, a przez to też różnie wpływają na skórę:
- Promieniowanie UVC, które nie dociera do ziemi, ponieważ jest pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery.
- Promieniowanie UVB, które nie wnika głęboko w skórę i odpowiada za powstawanie opalenizny opóźnionej (po 48-72 godzinach).
- Promieniowanie UVA, które wnika głęboko, do skóry właściwej i odpowiada za powstanie opalenizny natychmiastowej.
Jak widzicie, zakres promieniowania UVA jest szerszy niż UVB - większa długość fal powoduje, że promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej, podczas gdy promienie UVB są w 90% zatrzymywane przez warstwę rogową naskórka. To właśnie promienie UVA w największym stopniu przyczyniają się do uszkodzeń funkcjonalnych i strukturalnych tkanki łącznej. Jego przewlekłe oddziaływanie może powodować stan zapalny skóry właściwej, co skutkuje również degradacją kolagenu i elastyny. Z tego powodu skóra traci sprężystość i szybciej się starzeje.
Promieniowanie UVA znacznie częściej skutkuje także powstawaniem przebarwień - zarówno tych pojawiających się natychmiast, jak i tych opóźnionych. Dlatego tak istotne jest, aby zapewnić skórze kompleksową ochronę przeciwsłoneczną na wielu poziomach.
Zobacz także
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych. Filtr chemiczny a mineralny
- filtry mineralne (fizyczne) – tworzą na powierzchni skóry film ochronny, który odbija promieniowanie ultrafioletowe. Występują w formie dwutlenku cynku, tlenku żelaza i tlenku tytanu. Są fotostabilne, czyli nie utleniają się zbyt szybko, ale mogą bielić skórę. Filtry fizyczne są uznawane za delikatniejsze i bezpieczniejsze od filtrów chemicznych,
- filtry chemiczne – syntetyczne pochodne kwasów, wnikają w skórę i absorbują promieniowanie UV. Mogą powodować podrażnienia i reakcje uczuleniowe (nie są zalecane osobom w delikatną skórą skłonną do alergii).
Skoro wiemy już, co oznacza SPF, warto wyjaśnić, jak promieniowanie słoneczne wpływa na kondycję skóry. Zasada jest prosta. Podkreślmy, że promieniowanie UVA stanowi 95% całego promieniowania słonecznego, jakie dociera do Ziemi, za pozostałe 5% odpowiada promieniowanie UVB. Promienie UVA przenikają do warstw skóry właściwej, poprzez głęboką penetrację przyspieszają proces starzenia się skóry oraz zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy. Promienie typu A niszczą komórki produkujące kolagen i elastynę, oddziałują na skórę nawet w pochmurne dni, przenikając przez szyby. Natomiast promienie UVB powodują oparzenia, rumień, reakcje alergiczne i sprawiają, że pojawia się opalenizna. Oba typy promieniowania przyczyniają się do nowotworowych zmian skórnych (raka skóry), występowania plam i nierównomiernego kolorytu.