Pryszcze po odstawieniu alkoholu - Jak radzić sobie z tą nietypową skutecz?
Utrzymywanie długotrwałej abstynencji gwarancją dla osób uzależnionych
Aby już nigdy więcej nie wystąpił zespół abstynencyjny, konieczne jest wejście na drogę trwałej abstynencji oraz dalsza praca nad dążeniem do trzeźwości, czyli takiego stanu umysłu, który pozwala osobie uzależnionej na dobre, uczciwe, odpowiedzialne życie. Temu służy m.in. terapia pogłębiona, zapobiegająca nawrotom choroby alkoholowej i gwarantująca szczęśliwe życie mimo wcześniejszej rozpaczy pijącego i jego bliskich.
Zaprzestanie picia alkoholu to jedno, a dalszy proces terapii to drugie. Bardzo pomocne w tym procesie są grupy samopomocowe, takie jak Wspólnota Anonimowych Alkoholików czy kontynuowanie terapii indywidualnej bądź grupowej po przejściu terapii stacjonarnej w ośrodku dziennym lub u terapeuty uzależnień.
Odstawienie alkoholu może być trudne, ale przynoszące wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Pierwsze dni to czas, kiedy organizm dostosowuje się do nowego stanu, dlatego warto być przygotowanym na różnorodne objawy i skutki. Pamiętaj, że wsparcie bliskich oraz profesjonalistów może znacząco ułatwić ten proces. Dążenie do zdrowszego życia jest zawsze wartościowym celem, a odstawienie alkoholu może być pierwszym krokiem w tym kierunku.
Kiedy niezbędne jest odstawienie alkoholu?
Zwyczajowe picie alkoholu u około dwudziestu procent osób nadmiernie pijących może zacząć przeradzać się w częstsze picie, przekraczające normy zwyczajowe, w miarę bezpieczne dla organizmu. Kiedy jednak mimo wielu sygnałów, że picie zaczyna być problemem dla osoby nadużywającej (tzw. faza ostrzegawcza uzależnienia), niewiele osób przestaje wtedy pić lub radykalnie ogranicza swoje picie. Najczęściej osoby nadużywające w tej fazie ukrywają się dosyć długo z tym ile i jak często piją alkohol, póki nie dojdzie do poważniejszego upośledzenia kontroli i do picia ciągami. A konsekwencją przerwanego ciągu alkoholowego jest alkoholowy zespół abstynencyjny. Jak wyglądają pierwsze dni po odstawieniu alkoholu?
Gdy picie alkoholu zostaje przerwane, pojawiają się różne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego można zauważyć w okresie pierwszych 24-36 godzin po zaprzestaniu picia, a więc wówczas, kiedy w trakcie „ciągu” picia lub podczas próby jego przerwania, dojdzie do obniżenia poziomu alkoholu we krwi. Wygląda to tak, jakby poprzez wytwarzanie objawów abstynencyjnych, organizm osoby uzależnionej domagał się dostarczania kolejnych porcji alkoholu lub środka o podobnym działaniu.
Na spadek poziomu alkoholu we krwi organizm reaguje najczęściej następującymi objawami: uczucie drżenia wewnętrznego, drżenie rąk, a nawet całego ciała. Pojawiają się także objawy przypominające grypę: osłabienie, bóle mięśniowe i bóle głowy, przyspieszone bicie serca. Ponadto można zauważyć kołatanie serca, nadmierną potliwość aż do zlewnych potów, wysięki z nosa, brak apetytu, nudności, biegunki, nadmierne pobudzenie, lęk, przygnębienie, depresję, zaburzenia snu.
W zespole abstynencyjnym charakterystyczne jest także używanie alkoholu, leków uspokajających w celu złagodzenia lub uniknięcia tych objawów, czyli tzw. „klinowanie”.
Alkoholowy zespół abstynencyjny – jak reaguje organizm po odstawieniu alkoholu?
Odstawienie alkoholu może prowadzić do wielu zmian w organizmie, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Alkoholowy zespół abstynencyjny, nazywany potocznie „kacem alkoholowym”, to zbiór objawów, które mogą wystąpić u osób nadużywających alkoholu, gdy przestaną go spożywać. Skutki abstynencji mogą być różnorodne i czasami nawet groźne. Do najczęstszych objawów alkoholowego zespołu abstynecyjnego zaliczamy m.in. drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardię, przyspieszone bicie serca, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówki, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwyoraz ‘klinowanie” – picie dla złagodzenia albo zapobieżeniu alkoholowemu zespołowi odstawienia (przy subiektywnym poczuciu skuteczności takiego postępowania). Przezwyciężenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego może być pierwszym krokiem ku zdrowszemu i lepszemu życiu.

Co się dzieje po odstawieniu alkoholu
Decydując się na odstawienie alkoholu warto zdawać sobie również sprawę z tego, co będzie później. Część osób uzależnionych podejmujących leczenie doskonale zdaje sobie sprawę, że będą musieli się zmienić. Część z tych osób gotowa jest nawet na zmiany na każdej płaszczyźnie ich życia.
O tych osobach często mówi się, że zostali pokonani przez chorobę i się poddali. Ale nie chodzi tu o poddanie się chorobie, a o podjęcie leczenia i oddanie się w ręce specjalistów (terapeutów, psychologów), którzy pomogą osobie uzależnionej wyzdrowieć.
Wiele osób uzależnionych zanim podejmie decyzję o skorzystaniu z pomocy specjalistów próbuje rzucić picie samemu. Niestety takie działania bardzo często kończą się niepowodzeniem. Jeśli danej osobie naprawdę zależy na wyzdrowieniu, to te niepowodzenia stopniowo utwierdzają ją w przekonaniu, że potrzebuje pomocy innych osób, żeby udało jej się pokonać chorobę.
Z pewnością dojście do takiego wniosku jest dla danej osoby bolesne, ale jest to moment przełomowy na drodze ku trzeźwości. Świadomość, że potrzebuje się pomocy jest bardzo dobrą podstawą do zdrowienia - takie osoby mają otwarty umysł na sugestie innych i różne sposoby pomocy, które mogą ostatecznie przyczynić się do osiągnięcia pożądanego rezultatu.
Część osób jednak nie chce wprowadzać zmian w swoim życiu lub nie zgadza się na niektóre aspekty terapii np. nie chce zerwać kontaktu z osobami pijącymi alkohol. Takim osobom jest niestety bardzo trudno wygrać z chorobą. Z jednej strony walczą, z drugiej strony wiemy, że tak naprawdę w ich środku walczy choroba, która daje im sygnały, żeby się nie zmieniali. Takie myśli są bardzo niebezpieczne w trakcie procesu wychodzenia z nałogu, gdyż mogą przyczynić się do nawrotu choroby, dlatego należy o nich od razu informować terapeutę.
Po odstawieniu alkoholu będziesz lepiej (i młodziej!) wyglądać
To, ile pijemy, widać gołym okiem. Zdradza nas przesuszona, ziemista, pozbawiona blasku cera oraz zmarszczki. Osoby, które przesadzają z procentami, z marnym skutkiem walczą też z łamliwymi włosami i rozdwajającymi się końcówkami. To efekty nadużywania alkoholu, który fatalnie wpływa na skórę. Przede wszystkim bardzo ją wysusza, powoduje niedobory witamin A, B oraz C (co utrudnia jej odnowę), jest też przyczyną rozszerzania się naczynek krwionośnych. Mamy jednak dobrą wiadomość: odstawienie alkoholu rozpoczyna proces regeneracji. Objawy odstawienia alkoholu zauważysz szybko – po kilku tygodniach „detoksu” cera powinna odzyskać ładny odcień i zwiększyć swoją elastyczność.
Nasz układ immunologiczny źle toleruje alkohol. Jeśli ma z nim do czynienia za często, słabiej broni nas przed wirusami lub bakteriami i mniej skutecznie walczy z nimi, gdy uda im się wtargnąć do organizmu. Dlaczego? Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że napoje z procentami w dużym stężeniu hamują produkcję białek, które zwykle przygotowują komórki odpornościowe do walki z intruzem i dają im sygnał do działania. Pojawiają się za to białka wygaszające stany zapalne. Według lidera badań dr. Stephena Pruetta z Uniwersytetu Missisipi taki stan osłabienia po alkoholu może się utrzymywać nawet do 24 godzin od momentu pojawienia się alkoholu w organizmie. Zatem im mniej procentów, tym mniej infekcji.

Odstawienie alkoholu - pierwsze dni
Jeżeli jesteś osobą uzależnioną od alkoholu, która postanowiła zawalczyć z tą chorobą i wyjść z długiego ciągu alkoholowego, to z pewnością zastanawiasz się, jak będą wyglądały pierwsze dni po odstawieniu alkoholu. Jeżeli bliska Ci osoba postanowiła rzucić picie, to pewnie chciałbyś wiedzieć, jak będzie się czuć w pierwszych dniach abstynencji i co możesz zrobić, żeby jej pomóc.
Nie da się ukryć, że pierwsze dni po odstawieniu alkoholu będą dla osoby uzależnionej bardzo trudne i będzie się ona zmagać w tym czasie z wieloma dolegliwościami natury fizycznej i psychicznej. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, czego możesz się spodziewać i jak się na to przygotować.
Jeżeli alkohol towarzyszy Ci w codziennym życiu od dawna, to z pewnością przeraża Cię wizja rzeczywistości bez alkoholu. Nie wiesz czy dasz radę wytrzymać bez alkoholu i obawiasz się dalszego życia w trzeźwości, a także tego, jak będziesz się czuć.
Niestety symptomy odstawienia alkoholu są przykre i uciążliwe dla osoby uzależnionej, ale świadomość tego, co może Cię czekać w tych pierwszych dniach pozwoli Ci lepiej przygotować się na ten czas. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie Ci zrozumieć swoje emocje, zachowania czy też dolegliwości fizyczne, które mogą się u Ciebie pojawić.
Spis treści [ukryj]
- 1 Jak stopniowo odstawić alkohol
- 2 Odstawienie alkoholu pierwsze dni
- 3 Objawy odstawienia alkoholu i skutki
- 4 Syndrom, zespół odstawienia alkoholu - powikłany zespół abstynencyjny
- 5 Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu - skutki i jak sobie radzić
- 6 Daj sobie szanse - terapia i odwyk
- 7 Co się dzieje po odstawieniu alkoholu
- 8 Skorzystaj z terapii i skutecznie przejdź przez odwyk
