Skąd się biorą pryszcze po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – skutki uboczne

Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne, które zawierają niskie dawki hormonów, zwykle używają ich przez dłuższy czas. Czasami jednak decydują się na ich odstawienie. Zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych niesie za sobą pozytywne, jak i negatywne skutki.

Wymieniamy wśród nich m.in.:

  • spadek masy ciała związany z utratą wody, która zgromadziła się w organizmie w trakcie stosowania antykoncepcji,
  • zwiększenie libido,
  • nasilenie zmian trądzikowych na skórze,
  • wypadanie włosów,
  • zaburzenia i wahania nastroju,
  • obfite oraz bolesne miesiączkowanie (zwłaszcza w przypadku wcześniejszego występowania takiego stanu),
  • nieregularny cykl, czyli przesunięcie występowania krwawienia miesiączkowego,
  • brak miesiączki po zakończeniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych.

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej a trądzik - skutki i objawy

Zaprzestanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych może wiązać się z przejściowym nawrotem zmian skórnych, a nawet może wywołać trądzik u osób, które wcześniej nie zmagały się z tym problemem.

Występuje tzw. "efekt z odbicia" i dochodzi do przejściowego zaostrzenia zmian trądzikowych, ponieważ gruczoły łojowe znowu zostają eksponowane na działanie androgenów.

Czy to oznacza, że problem z trądzikiem zostanie z nami na zawsze? Nie! Na szczęście sytuacja ta nie jest trwała, bo w przeciągu 3-6 miesięcy po zakończeniu terapii hormonalnej, stan skóry powinien wrócić do normy.

Wśród przyczyn pojawienia się trądziku po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można wymienić:

  1. Wzrost poziomu androgenów.
  2. Wahania hormonalne innego pochodzenia.
  3. Zaburzenie mikroflory jelitowej.
  4. Niższy poziom cynku.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – skutki uboczne

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych to trudny moment dla organizmu. Brak dostarczanych do tej pory hormonów wpływa nie tylko na funkcjonowanie układu hormonalnego, dlatego często tuż po zaprzestaniu przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych można zaobserwować m.in. pogorszenie samopoczucia i stopniowo nasilające się problemy ze skórą oraz włosami.

Ważne: decyzję o zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej trzeba podjąć w porozumieniu z lekarzem ginekologiem, co pozwoli ograniczyć negatywne skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych do minimum.

Nie zawsze możemy zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej po tzw. przerwie na krwawienie z odstawienia, czyli po zużyciu całego opakowania pigułek antykoncepcyjnych i wówczas organizm narażony jest na „szok” spowodowany nagłym brakiem dawki hormonów, do której się przyzwyczaił. Efektem nagłego odstawienia pigułek są najczęściej wahania nastroju i ogólne złe samopoczucie (brak sił witalnych, problemy z koncentracją, zniechęcenie, przewlekłe zmęczenie).

Skutki odstawienia antykoncepcji hormonalnej możemy podzielić na dwie grupy:

  • objawy negatywne – związane m.in. ogólnym samopoczuciem, dolegliwościami pojawiającymi się w czasie miesiączki i pogorszeniem kondycji skóry, włosów oraz paznokci,
  • objawy pozytywne – związane ze spadkiem masy ciała, regulacją gospodarki wodno-elektrolitowej, zmniejszeniem bolesności piersi oraz powrotem ochoty na seks.

Podsumowując, po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej organizm każdej kobiety może reagować w inny sposób. Najczęstszym skutkiem ubocznym zaprzestania stosowania tabletek antykoncepcyjnych są zaburzenia cyklu menstruacyjnego, nasilone bóle menstruacyjne, pogorszenie nastroju oraz wypadanie włosów, łojotok skóry i trądzik. Objawy te mijają zazwyczaj w ciągu kilku tygodni, jednak pojawienie się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest wskazaniem do konsultacji z ginekologiem.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

W mechanizmie powstawania zmian skórnych mają udział cztery składowe:

  1. Nadmierne wydzielanie łoju.
  2. Nieprawidłowe złuszczanie się naskórka na mieszkach włosowych.
  3. Kolonizacja mieszków włosowych przez bakterie z grupy Cutibacterium acnes.
  4. Przewlekły stan zapalny.

Najważniejszą przyczyną wzrostu produkcji sebum jest nadmiar androgenów lub wyższa wrażliwość gruczołów łojowych na ich prawidłowe stężenie.

Androgeny są to męskie hormony płciowe, których poziom u kobiet jest zazwyczaj niski. Jednak w trakcie cyklu miesiączkowego, gdzie zdarzają się wahania hormonalne, ich stężenie może wzrosnąć.

Na rozwój trądziku ma wpływ również współwystępowanie takich chorób jak zespół policystycznych jajników. Jest to choroba endokrynologiczna, która objawia się nieregularnymi miesiączkami oraz wzrostem poziomu testosteronu we krwi.

Zaleca się oznaczenie całkowitego testosteronu, który jest podwyższony. Oznaczenia wolnego testosteronu ma mniejsze znaczenie diagnostyczne.

Do objawów podwyższonego poziomu androgenów można zaliczyć:

  • trądzik
  • łysienie u dziewcząt,
  • pojawienie się owłosienia typu męskiego (tj. zarost, pojawienie się owłosienia na klatce piersiowej).

Kobiecy organizm odzyskuje całkowitą równowagę hormonalną nawet po 2 3 tygodniach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych , a owulacja może się pojawić już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletki nawet następnego dnia po zaprzestaniu przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Czytaj dalej...

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

Czytaj dalej...