Pryszcze po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - Przyczyny, Skutki i Sposoby Leczenia

Jak wygląda płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Pary stosują tabletki antykoncepcyjne najczęściej po to, by uchronić się przed niechcianą ciążą. Celem antykoncepcji hormonalnej jest wywołanie tymczasowej niepłodności, w związku z czym dobrze dobrana antykoncepcja nie powinna mieć wpływu na płodność po zaprzestaniu jej stosowania.

W niektórych sytuacjach tabletki są stosowane, ponieważ mogą one unormować pracę układu hormonalnego kobiety i rozwiązać problemy z nieregularnym cyklem. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych w większości przypadków jednak cykl owulacyjny wraca do dawnego stanu – jeśli wcześniej kobieta miała problemy z owulacją, po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych trudności te powrócą.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

Mitem jest to, że płodność po tabletkach antykoncepcyjnych jest zaburzona. Badania wykazały, że jest wręcz przeciwnie – przez jakiś czas może być ona nawet zwiększona, ponieważ wzrasta aktywność hamowanych do tej pory komórek jajowych. Dlatego kobiety, które nie planują w najbliższym czasie zostać mamami, powinny wiedzieć, kiedy przestają działać tabletki antykoncepcyjne.

W związku z tym, że każdy organizm reaguje inaczej, trudno przewidzieć, kiedy pojawią się dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Komórka jajowa zdolna do zapłodnienia może zostać uwolniona w kolejnym cyklu menstruacyjnym lub nawet w ciągu kilku dni po przyjęciu ostatniej pigułki. Szansa na zapłodnienie jest wówczas taka sama, jak u kobiety, która nigdy nie stosowała tego rodzaju antykoncepcji. Początkowo zwiększa się także prawdopodobieństwo, że dojdzie do ciąży bliźniaczej, ponieważ jednocześnie mogą zostać uwolnione dwie komórki jajowe. Cykl po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych także powinien uregulować się w ciągu kilku miesięcy.

Zaleca się jednak, aby starania o dziecko rozpocząć dopiero po 3 miesiącach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Warto dać chwilę swojemu organizmowi, aby przestawił się na inny tryb funkcjonowania. W tym czasie należy zadbać o swoje zdrowie i rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego. Natomiast kobiety, które nie planują powiększenia rodziny powinny stosować inną metodę antykoncepcji już od pierwszego dnia po odstawieniu tabletek.

Kiedy i jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

  • plamienia między miesiączkami,
  • zaburzenia cyklu,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
  • pogorszenie się stanu cery,
  • nieprawidłowe wyniki badań krwi (wysoki cholesterol, zaburzenia krzepnięcia),
  • nawracające migreny,
  • pogorszenie samopoczucia i kondycji psychicznej,
  • spadek libido.

Trzeba pamiętać, że rezygnacja z tabletek antykoncepcyjnych również może wywołać przejściowe skutki uboczne. Organizm kobiety jest przyzwyczajony do otrzymywania codziennej dawki hormonów, dlatego może różnie zareagować na jej brak. Z tego powodu zalecane jest, aby odstawienie tabletek miało miejsce po skończeniu aktualnego listka. Należy przyjąć ostatnią pigułkę i nie sięgać po nowe opakowanie. Podobnie wygląda odstawienie plastrów antykoncepcyjnych czy krążków dopochwowych.
Rezygnacja z tabletek antykoncepcyjnych powinna być przemyślaną decyzją. Jak wcześniej wspomniano ma ona wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety. Nie można jednego dnia odstawić pigułek, a drugiego zacząć ich ponownie przyjmować, ponieważ może to znacząco wpłynąć na zdrowie. Chęć ponownego stosowania antykoncepcji należy skonsultować z ginekologiem.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres

Pierwszym objawem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest pojawienie się krwawienia. Nie jest to jednak właściwa menstruacja, a tzw. “krwawienie z odstawienia”, które towarzyszyło kobiecie zawsze, kiedy kończyła kolejne opakowanie pigułek. Dochodzi do niego kilka dni po przyjęciu ostatniej tabletki. Po nim rozpoczyna się właściwy cykl menstruacyjny i w następnym miesiącu pojawia się pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Cykl menstruacyjny po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być przez pewien czas zaburzony – organizm musi przystosować się do braku dawki hormonów. Kobiety często skarżą się na nieregularne krwawienia, zmianę ich obfitości oraz silne dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji. Zwykle wszystko reguluje się w ciągu 6 miesięcy po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji, jednak każde ciało reaguje indywidualnie. Zależy to także od rodzaju tabletek i czasu ich zażywania. Warto jednak przedłużające się zaburzenia miesiączkowania po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych skonsultować ze swoim lekarzem.

Zdarza się również brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Najczęściej problem dotyczy kobiet, które cierpiały na tego rodzaju zaburzenia miesiączkowania przed rozpoczęciem kuracji antykoncepcją hormonalną. Menstruacja powinna wyrównać się w ciągu kilku miesięcy. Należy pamiętać, że brak okresu może być także oznaką ciąży.

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...