Pryszcze po peelingu enzymatycznym - Jak radzić sobie z niedoskonałościami skóry?
Jak wykonać peeling enzymatyczny?
Sposób stosowania peelingu enzymatycznego różni się od aplikacji złuszczających kosmetyków ziarnistych. Nie jest jednak bardziej czasochłonny czy trudniejszy. Jeśli kupujesz nowy preparat, pamiętaj, aby przetestować go na niewielkim fragmencie skóry i sprawdzić, czy nie występuje niepożądana reakcja alergiczna.
Przed aplikacją peelingu należy dokładnie oczyścić skórę. W tym celu zastosuj piankę do twarzy FACE CLEANSER. Musisz ją dokładnie zmyć, po czym nałożyć peeling na lekko wilgotną skórę. Pamiętaj, aby omijać okolice oczu lub ust, ponieważ preparat może je podrażnić. Nałożony kosmetyk pozostaw na kilka minut – jego działanie możesz wspomóc wykonując bardzo delikatny masaż. Zwykle wystarczy pozostawić preparat na ok. 10-15 minut, ale niektóre preparaty nakłada się na maksymalnie 2-3 minuty. Czas aplikacji jest określony przez producenta – staraj się go nie przekraczać. Po zastosowaniu należy delikatnie zmywać kosmetyk letnią wodą.
Dlaczego można stosować taki peeling do cery naczynkowej i cery trądzikowej?
Naturalny peeling enzymatyczny może być stosowany do każdego rodzaju skóry. To forma złuszczania odpowiednia zarówno dla osób z cerą tłustą jak i suchą. Należy do jednej z najdelikatniejszych wersji złuszczania, dzięki czemu sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej i naczynkowej. Zwykle tego rodzaju preparaty można często stosować także w przypadku cery problematycznej, trądzikowej.
Poprzez usunięcie zrogowaciałego naskórka peelingi takie wspomagają zachowanie odpowiedniego napięcia skóry, ułatwiają też jej nawilżenie i odżywienie. Kosmetyki takie zwykle zwykle zawierają składniki naturalnego pochodzenia i zmiękczają skórę, a tym samym ułatwiają wnikanie substancji aktywnych zawartych w kremach, serach i boosterach aplikowanych w następnym kroku. Jeśli masz cerę naczynkową, na pewno wiesz, jak ważne jej wzmacnianie i odżywianie. To właśnie ułatwi tego rodzaju peeling, który nie podrażnia warstw naskórka.
Kosmetyki enzymatyczne zaliczane są do środków chemicznych, działających wyłącznie na powierzchni skóry. Nie tylko rozpuszczają warstwę rogową, ale też oczyszczają i pielęgnują skórę twarzy. W odróżnieniu od bardziej inwazyjnych peelingów drobno-, średnio- lub gruboziarnistych nie wywołują podrażnień, które w przypadku cery wrażliwej mogłyby wiązać się z zainicjowaniem zaczerwienienia, a nawet rozwoju stanu zapalnego. Nie naruszają one też struktury skóry, a jedynie ingerują w martwe, zbędne komórki, które nawarstwiając się zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie, zmniejszają naturalną ochronę i pogarszają kondycję.

Na czym polega działanie peelingu enzymatycznego do twarzy?
Peeling enzymatyczny działa powierzchniowo. Proces złuszczania zachodzi dzięki zawartym w kosmetyku enzymom roślinnym i/lub ziołowym. Składniki te delikatnie usuwają martwy naskórek, poprzez zmniejszenie spoistości komórek warstwy rogowej. Substancje zawarte w peelingu enzymatycznym wykazują też zdolność do rozpuszczania białek, z których w dużej mierze składają się martwe komórki naskórka. Dodatkowe efekty to stymulacja komórek skóry do regeneracji, ujednolicenie kolorytu, jej wygładzenie i odświeżenie. Działanie, jakie uzyskasz przy regularnym stosowaniu takiego peelingu to również rozjaśnienie skóry i redukcja przebarwień.
Najlepszy peeling enzymatyczny to ten, w którego składzie znajdziesz ekstrakty roślinne, m.in.:
- papainę - działa proteolitycznie, czyli prowadzi do rozkładu białej, jest pozyskiwana z soku owoców papai,
- bromelainę - jest to ekstrakt bogaty w enzymy proteolityczne, pozyskiwany z ananasa,
- ficynę - jest enzymem roślinnym pozyskiwanym z figowców,
- aktynidynę - otrzymywana z owoców kiwi,
- arbutynę - otrzymuje się ją z mącznicy lekarskiej, działa na skórę m.in. rozjaśniająco,
- keratolinę - enzym pochodzenia syntetycznego o keratolitycznych i stymulujących do regeneracji.
Oprócz tych składników pożądane są też inne ekstrakty roślinne, a także związki o działaniu przeciwutleniającym, witaminy, olejki, czy substancje nawilżające i łagodzące oraz te o innych, pomocnych właściwościach. Dobrze, jeśli peeling zawiera substancje pielęgnujące suchą skórę, np.:
- d-panthenol - nawilża i regeneruje skórę, przyspiesza gojenie, redukuje zaczerwienienie,
- aloes - działa m.in. przeciwzapalnie, antybakteryjnie i regenerująco,
- alantoina - zmiękcza naskórek i wspomaga jego regenerację,
- glukonolakton - redukuje przebarwienia i zmarszczki, poprawia jędrność skóry.