Przyczyny i sposoby leczenia pryszczy po truskawkach - Jak zadbać o skórę?
Alergia na truskawki: Zespół alergii jamy ustnej
Zespół alergii jamy ustnej to najczęstsza reakcja alergiczna na truskawki. Zespół alergii jamy ustnej to zespół objawów dotyczących jamy ustnej, takich jak: swędzenie, mrowienie, pieczenie i obrzęk jamy ustnej lub gardła. U niektórych chorych mogą dołączyć poważniejsze objawy: trudności w połykaniu (związane z obrzękiem przełyku), silny ból brzucha z towarzyszącymi wymiotami, a także chrypka (wywołana obrzękiem głośni) i duszność. Jest to spowodowane odpowiedzią układu odpornościowego na alergen znajdujący się w truskawkach, czyli białka Fra a. Zwykle objawy pojawiają się w ciągu kilku lub kilkunastu minut po spożyciu truskawek.
Przetworzone truskawki nie wywołują objawów alergii
Alergen odpowiedzialny za ten rodzaj reakcji jest unieszkodliwiany przez obróbkę cieplną, dlatego osoby mające objawy zespołu alergii jamy ustnej po spożyciu truskawek mogą tolerować przetworzone truskawki. Oznacza to, że spożywanie gotowanych lub pieczonych truskawek nie wywołuje u nich żadnych objawów. Należy jednak wziąć po uwagę, że u osób, u których oprócz objawów dotyczących jamy ustnej wystąpiły inne, poważniejsze objawy alergii, takie jak kaszel lub pokrzywka, konieczne może być unikanie spożywania truskawek w jakiejkolwiek formie.
Należy wziąć pod uwagę, że u osób tych może występować reakcja alergiczna także na inne owoce, w tym jabłka, gruszki, morele, wiśnie, melony, banany, orzechy, takie jak orzechy laskowe, lub warzywa, takie jak seler i marchewka. Jest to tzw. alergia krzyżowa. Alergia krzyżowa może dotyczyć też innych substancji, takich jak lateks i pyłki brzozy. Zwykle objawy zespołu alergii jamy ustnej mijają w ciągu minut (do pół godziny) od spożycia truskawek.
Leczenie zespołu jamy ustnej po spożyciu truskawek
Leczenie polega na niespożywaniu surowych truskawek. Należy jednak wziąć po uwagę, że u osób, u których oprócz objawów dotyczących jamy ustnej wystąpiły inne, poważniejsze objawy alergii, takie jak kaszel lub pokrzywka, konieczne może być unikanie spożywania truskawek w jakiejkolwiek formie.
Opryski truskawek po zbiorach
W ochronie truskawek przed chorobami i szkodnikami, szczególnie ważne jest wyżej wspomniane ścięcie liści po około 2-3 tygodniach po zbiorze. To zdecydowanie pomaga ograniczać występowanie chorób i szkodników na truskawkach i w uprawach amatorskich zazwyczaj wystarcza, szczególnie jeżeli w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców, rośliny chroniliśmy za pomocą biologicznego preparatu Polywersum WP, o którego wykorzystaniu pisaliśmy już w artykule o zwalczaniu szarej pleśni m. in. właśnie na truskawkach.
Opryskiwanie truskawek po zbiorach
Fot. depositphotos
Jeżeli jednak choroby występowały mimo stosowania zabiegów ochronnych, to oprysk Polyversum WP warto wykonać również po zbiorze owoców i ścięciu liści truskawek. Środek ten jest pomocny w walce z wieloma chorobami truskawek, takimi jak: szara pleśń, skórzasta zgnilizna owoców, mączniak prawdziwy, biała plamistość liści, czerwona plamistość liści truskawki.
Decydując się na użycie Polyversum WP należy jednak pamiętać, iż zgodnie z etykietą środka zaleca się wykonać nie więcej jak 3 opryski truskawek w sezonie wegetacyjnym. Jeżeli wykorzystaliśmy już ten limit, warto do oprysku po zbiorach wybrać jeden z silniej działających środków grzybobójczych. Jest to szczególnie ważne, jeżeli owoce masowo gniły i pleśniały (szara pleśń) lub też na liściach pojawiły się plamy, wskazujące na białą lub czerwoną plamistość liści truskawki.
Preparatem, który możemy zastosować przeciwko chorobom truskawek jest Signum 33 WG. Środek ten jest wysoce skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum chorób truskawek. Możemy go stosować zarówno w przypadku szarej pleśni, białej plamistości liści jak i mączniaka prawdziwego. Signum 33 WG stosujemy na truskawki w ilości 18 g rozpuszczone w 5-7,5 l wody, co wystarcza na oprysk 100m² grządek z truskawkami.
Alergia (uczulenie) na truskawki u dzieci i dorosłych – objawy, jak leczyć
- Alergia na truskawki jest jedną z możliwych alergii pokarmowych, występującą zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
- Uczulenie na truskawki stanowi reakcję układu immunologicznego na białka obecne w truskawkach, które są uznawane za alergeny. Alergie pokarmowe wywołać mogą nawet śladowe ilości truskawek.
- Typowymi objawami reakcji alergicznej są: wysypka po truskawkach, silny świąd skóry, mrowienie i obrzęk języka oraz dolegliwości pokarmowe, w tym biegunki. W skrajnych przypadkach wystąpić może zagrażająca życiu anafilaksja.
- Osoby z alergią na truskawki powinny unikać spożywania świeżych, suszonych i przetworzonych truskawek oraz produktów, w których są one składnikiem.
- Leczenie alergii na truskawki, poza dietą eliminacyjną, polega w przypadku wystąpienia objawów na stosowaniu leków przeciwhistaminowych i adrenaliny przy silnych reakcjach alergicznych.
Smaczne i pachnące truskawki – nieodłącznie kojarzone z początkiem lata, to bez wątpienia jeden z ulubionych owoców dla wielu osób. Niestety, dla części z nich zjedzenie tych bogatych w cenne minerały i witaminy owoców wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów alergii na truskawki. Jak wyglądają objawy uczulenia na truskawki (wysypka po truskawkach)? Jakie są inne objawy alergii na truskawki i do czego może ona prowadzić? Na czym polega leczenie uczulenia na te owoce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.