Walka z Pryszczami pod Żuchwą - Skuteczne Metody i Porady

Wady zgryzu

W zasadzie nie ma osoby, która nie miałaby jakiejś formy wady zgryzu. Częściowo odpowiada za to zmiana diety ludzi na przestrzeni tysięcy lat, w której obecnie dominują produkty miękkie, przetworzone i łatwe do zgryzienia.

Nieskorygowane wady zgryzu mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej, co m.in. objawia się bólem żuchwy.

– Jest wiele różnych rodzajów wad zgryzu, dlatego już od najwcześniejszych lat dziecka powinniśmy z nim chodzić na kontrole dentystyczne. Do wad zgryzu mogą przyczyniać się także przedwcześnie utracone zęby mleczne , przez co wyrzynające się zęby stałe nie mają właściwego podparcia i rosną krzywo. To także problem w późniejszym wieku: przy zębach stałych, które stanowiły podparcie dla sąsiadujących, a utracone sprawiają, że okoliczne zęby się przesuwają – wylicza dentystka.

Skutek? To nie tylko ścieranie się zębów, ale i obciążenie narządu żucia. Efektem są uciążliwe bóle, trudności z żuciem jedzenia, ale też utrata estetycznego wyglądu uśmiechu.

Wszelkie zmiany, jak właśnie wady zgryzu, mogą przekładać się na nierównomierne rozłożenie napięć podczas przeżuwania, a efektem jest ból.

Dobra wiadomość jest taka, że leczenie ortodontyczne nie jest przeznaczone tylko dla nastolatków i można je rozpocząć nawet u dorosłych.

Czy wyciskać pryszcze? Jakie są tego konsekwencje?

Dla poprawy kondycji skóry najlepsze jest unikanie wyciskania pryszczy. Dlaczego? Takie działanie przerywa ciągłość naskórka, co jest szczególnie groźne w przypadku cer z trądzikiem.

Wyciskanie pryszczy może prowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak:

  • Infekcje: Otwarte ranki po wyciskaniu pryszczy stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, co zwiększa ryzyko infekcji.
  • Powstawaniem blizn: Mechaniczne uszkodzenie skóry może prowadzić do tworzenia się blizn, które trudno usunąć i zniwelować.
  • Rozprzestrzenianie stanu zapalnego: Wyciskanie pryszczy może powodować rozprzestrzenianie bakterii na inne obszary skóry.
  • Zaostrzenie trądziku: Zamiast przynieść ulgę, wyciskanie pryszczy może pogorszyć trądzik, powodując pojawienia się nowych zmian.

Negatywny wpływ na stan skóry z trądzikiem mogą mieć ponadto mechaniczne peelingi. Takie kosmetyki również osłabiają barierę ochronną skóry – zwłaszcza gdy są stosowane z nadmierną częstotliwością lub intensywnością. Uszkodzony naskórek może prowadzić do nadwrażliwości, zwiększonej utraty wilgoci, podrażnień i innych problemów.

Jeśli masz problemy skórne, warto skonsultować się ze specjalistą. Dermatolog i kosmetolog zalecą odpowiednią pielęgnację, która będzie wspierać znikanie zmian oraz zapobiegać powstawaniu kolejnych.

Gdy żuchwa "klika" lub przeskakuje

Tym, co powinno cię zaniepokoić, jest charakterystyczne klikanie żuchwy podczas jedzenia czy ziewnięcia. Taki odgłos, któremu towarzyszy ból oznaczać może zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych (TMD, skrót angielskiego wyrażenia temporomandibular disorders).

– Do patologii w pracy stawów skroniowo-żuchwowych może dochodzić w wyniku urazu, wad anatomicznych, wad zgryzu, niewłaściwej postawy ciała, ale także wskutek niekontrolowanego bruksizmu, a więc przyczynia się tu stres. Objawy to m.in. klikanie czy przeskakiwanie żuchwy podczas otwierania ust, nawet utrudnienie ich otwarcia – wyjaśnia lek. dent. Anna Przybyła-Cichoń.

Jak dodaje, skutkiem może być też ból okolic tych stawów, który może promieniować do oka, ucha, a co więcej: obciążone stawy to obciążenie dla kolejnych mięśni i stawów, więc dochodzą do tego migrenowe bóle głowy , ból karku , barków, a nawet szumy uszne .

To właśnie tak szerokie spektrum objawów może przysparzać trudności diagnostycznych.

Ból żuchwy może mieć poważne przyczyny. Oto cztery najczęstsze

Bóle żuchwy są często ignorowane, jeśli nie znajdujemy wyraźnego powodu takiego stanu rzeczy. Może być nim np. uraz lub po prostu zaatakowany przez próchnicę ząb. Tymczasem nieokreślony ból w okolicach tej części naszego ciała jest nierzadko sygnałem poważniejszego problemu, któremu musiałby się dokładniej przyjrzeć lekarz – i to nie jeden.

Specjalista pomoże ocenić, jaki jest powód przewlekłego bólu żuchwy. Slawomir Kowalski/ Polska Press/ East News

Gdy boli ząb , idziesz od razu do dentysty . Jednak gdy boli żuchwa, co może być sygnałem poważniejszego problemu, często ignorujemy ten objaw, zamiast skonsultować to ze specjalistą.


Najprostszym powodem bólu żuchwy może być uraz. Wtedy u specjalisty badamy dokładnie czy nie doszło do złamania, przemieszczenia itd.

Czasem jednak ból żuchwy pojawia się bez tak konkretnego i jasnego dla nas powodu. Może to być sygnał poważniejszego problemu, z którym także powinno się pójść do lekarza, aby znalazł przyczynę.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...