Przyczyny powstawania pryszczów podczas owulacji
Pryszcze po owulacji: Oto, co możesz zrobić
Nie potrzebujesz aplikacji do śledzenia cyklu, aby wiedzieć, kiedy nadejdzie okres – wystarczy spojrzeć w lustro. Znajduje się dokładnie pośrodku brody: pryszcz, który osiadł na twarzy przez noc i nie chce szybko zniknąć.
Nie jesteś sam z tym problemem. Badania medyczne wykazały obecnie, że wahania hormonów związane z cyklem mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. W trakcie cyklu wiele kobiet zauważa typowe wzorce w postaci niedoskonałości skóry.
Masz zdecydowaną przewagę: odkrycia naukowe gwarantują Ci pewien stopień przewidywalności. Więc jeśli Twoja skóra goi się tylko w określonej fazie cyklu trądzik i zanieczyszczenia, możesz dokładnie obliczyć wygląd swoich wyprysków i najlepiej podjąć działania zapobiegawcze.
W naszym artykule o pryszczach po owulacji wyjaśniamy, jak to działa i jak możesz wyświadczyć przysługę swojej skórze nawet w trudnych chwilach.
Jak wygląda plamienie owulacyjne?
Krwawienie owulacyjne jest bardzo często tak delikatne, że nawet trudno je zauważyć. W wielu przypadkach te niewielkie plamki są naprawdę trudno dostrzegalne. Jak wygląda plamienie podczas owulacji?
Najczęściej wygląda jak delikatne różowe lub brązowe smużki w umieszczone w obfitym śluzie. Plamienie może też przybrać barwę czerwonobrązową. Większość kobiet musi dokładnie obejrzeć swoja bieliznę, aby dostrzec zmiany koloru w śluzie.
Kolor plamienia owulacyjnego jest rzadko żywoczerwony. Krwawienia są raczej dość skąpe i nie towarzyszy im bolesność.
Barwa plam na bieliźnie zależy od kilku czynników. Brązowe plamienie podczas owulacji oznacza szybszy przepływ krwi. W takich przypadkach krew ulega większemu utlenieniu i tym samym staje się ciemniejsza. Różowy kolor plamienia owulacyjnego pojawia się przy zwiększonej ilości wydzieliny śluzowej.
Lekkie krwawienie podczas owulacji trudno jest pomylić z miesiączką. Jednak w niektórych przypadkach może być bardziej obfite, a taki stan wymaga już konsultacji medycznej.

Objawy owulacji
Każda kobieta uważnie obserwując swoje ciało przez minimum 3 miesiące może bez problemu wskazać przybliżony dzień jajeczkowania. Trzeba pamiętać, że w czasach naszych babć był to jedyny dostępny sposób antykoncepcji i planowania rodziny, więc obserwacja objawów owulacji była bardzo istotna i na tamte czasy skuteczna.
Do znaków wskazujących na jajeczkowanie należą:
- wzrost temperatury ciała. Na co dzień jest to niezauważalna różnica. Jednak osoby regularnie mierzące temperaturę zauważą wyraźny skok o kilka kresek, który utrzyma się przez 2-3 dni.
- zmiana lub pojawienie się śluzu na bieliźnie. Śluz płodny ma konsystencję białka jaja kurzego, jest przezroczysty i rozciągliwy. Może w nim występować drobne plamienie.
Objawy owulacji, które występują u części kobiet:
- obrzmienie i tkliwość piersi.
- zmiany nastroju, senność.
- większa ochota na seks.
- trądzik.
Oczywiście naturalny cykl może zaburzyć wiele czynników: stres, przemęczenie, drobna infekcja, zażywanie leków, picie alkoholu, a nawet zmiana klimatu związana z wyjazdem wakacyjnym.