Pryszcze przed okresem a ciąża

Zacznijmy od początku czyli od momentu kiedy to pojawia się miesiączka i rozpoczyna cykl. Załóżmy, że cykl trwa 28 dni.

Tydzień pierwszy

W pierwszym tygodniu powoli wzrasta poziom estradiolu i równocześnie spada ilość produkowanego sebum. Może to być wiadomość dobra, bądź zła. Oczywiście jeżeli jesteś posiadaczką skóry tłustej to zapewne jest to dla Ciebie przyjemniejszy okres. Twarz stanie się bardziej matowa. Jeżeli jednak Twoja skóra należy do suchych, zwiększ nacisk na nawilżanie. Możesz zauważyć więcej zmarszczek wynikających z ściągnięcia i suchości Twojej skóry. Jednak w obu przypadkach bardzo ważne jest wzmocnienie warstwy hydrolipidowej. W pierwszym tygodniu cyklu unikaj bolesnych zabiegów takich jak depilacje czy nakłuwania, ponieważ Twój próg bólu może być obniżony.

Tydzień drugi

W drugim tygodniu Twoje ciało rozpoczyna coraz intensywniej przygotowywać się do owulacji. Czas samej owulacji to czas kiedy wyglądasz i czujesz się najlepiej. Nadal niewiele kobiet jednak jest w stanie stwierdzić czy ma owulacje. To jednak bardzo ważne! I warto faktycznie zwrócić na to uwagę. Brak owulacji to brak progesteronu, a w takiej sytuacji już bardzo łatwo o inne zaburzenia hormonalne. Po owulacji wzrasta temperatura ciała, dlatego poprzez kontrolę temperatury można samodzielnie sprawdzić jej występowanie. Wracając do skóry… zauważysz, że jest dobrze nawilżona, jędrna. Drugi tydzień to idealny czas na silne zabiegi stymulujące z retinolem, peptydami czy nakłuwaniem.

Tydzień trzeci

Tydzień trzeci jest okresem rozpoczynającym się po owulacji. Możesz zauważyć świecenie skóry, ze względu na zwiększona produkcję sebum. Często również Twoje ciało będzie obrzękniętej. Pojawią się opuchnięcia pod oczami, a brzuch i biodra mogą wydawać się pełniejsze. To nie sygnał do odchudzania. Daj swojemu organizmowi czas. Nawadniaj się w tym czasie, pij wodę mineralna, wodę z cytryną lub innymi ulubionymi dodatkami.

Tydzień czwarty

Pod koniec cyklu czyli w czwartym tygodniu, tuż przed miesiączką skóra może być naprawdę tłusta. Zapewne zauważysz niechciane wypryski w okolicy brody i żuchwy. Twoje pory będą bardziej widoczne. Taki stan skóry wiąże się z gwałtownym spadkiem progesteronu, ale również estrogenu. Jest to naturalny , fizjologiczny spadek. Skóra ulega pogorszenie. Jest to okres chwilowy, o ile nie ma innych prowokujących trądzik zachowań.

Podsumowanie całego tematu o trądziku przed miesiączką

Zmiany stężeń hormonów to fizjologia. Można uznać za naturalne pojawianie się niedoskonałości przed miesiączką. Ważne aby zadbać o inne aspekty, takie jak pielęgnacja, zdrowe, racjonalne odżywianie, mikrobiom jelitowy, sen i regenerację oraz relaks. Są to bardzo ważne dla organizmu kwestie, które zdecydowanie zbyt często są lekceważone. Dbanie o nie, nie sprawi, że przed miesiączką na pewno nie wyskoczy Ci pryszcz, ale może ograniczyć pojawianie się niedoskonałości i skrócić czas ich gojenia.

Wypryski przedmiesiączkowe możesz traktować jak coś normalnego. Jeżeli jednak zmiany bardzo trudno się goją, a trądzik występuje cały czas to znak aby zacząć szukać przyczyny. Zmian okołomiesiączkowe mogą przerodzić się w postać utrwaloną trądziku. Może to być spowodowane występującym w organizmie stanem zapalnym wywołanym np. przez nadmiar tkanki tłuszczowej lub dietę prozapalną. A taki stan zapalny stymuluje produkcję sebum.

Rola śluzu szyjkowego

Śluz z szyjki macicy jest naturalną wydzieliną, która ułatwia zapłodnienie. Ma kluczowe znaczenie w kontekście płodności kobiety, bezpośrednie wiąże się z funkcjonowaniem szyjki macicy, jajowodów i gruczołów. Dzięki temu, że wypływa na zewnątrz, poza obszar szyjki macicy, gdzie jest gęściejszy, w naturalny sposób eliminuje słabsze plemniki, a silniejszym ułatwia dostanie się do komórki jajowej, pełniąc przy tym funkcję odżywczą. Dzięki śluzowi szyjki macicy plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety od 3 do 5 dni, czekając na uwolnienie jajeczka i zapłodnienie.

Jak zmienia się śluz szyjkowy w trakcie cyklu miesiączkowego?

Śluz szyjkowy w naturalny sposób zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, w zależności od tego, który hormon kobiety w danym momencie jest wiodący, podlega wpływowi trzem etapom – pęcherzykowemu, owulacyjnemu i lutealnemu.

W przeciętnym cyklu miesiączkowym tuż po menstruacji następuje okres suchy. Następnie do głosy dochodzi estrogen, który sprawia, że ilość śluzu zaczyna rosnąć. Na początku wydzieliny nie jest dużo, ale jest dość lepka i w swojej konsystencji zwarta, by w okresie owulacyjnym zmienić się w sposób diametralny. Gdy dochodzi do jajeczkowania śluz zmienia się na wodnisty, rozciągliwy i jest go dość sporo. Na początku trzeciej fazy, wiodąca rola należy do luteiny i jej następcy – progesteronu. Kolejny etapem po tak zwanym szczycie szyjkowym, kiedy śluzu jest wyjątkowo dużo, ponownie nadchodzi czas, kiedy wydzieliny jest znacznie mniej. Przed miesiączką większość kobiet zauważa u siebie „suche dni”. Tak to wygląda w cyklu miesiączkowym, w którym nie doszło do zapłodnienia. A jakie zmiany się obserwuje, gdy kobieta zachodzi w ciążę?

Śluz przed okresem a ciąża – jak to wygląda?

Gdy dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej do ścianki macicy, w organizmie kobiety błyskawicznie następują zmiany, zwłaszcza w zakresie hormonalnym. Odtąd wszystkie procesy są regulowane przez hormony ciążowe. Pierwsze wyraźne zmiany to lepsze ukrwienie, a nawet obrzęk szyjki macicy, która zostaje osłonięta grubą warstwą śluzu. Ma to prosty cel – ochronę rozwijającego się płodu.

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Najczęstszą przyczyną jest spożywanie aromatycznych pokarmów czosnek, cebula , picie alkoholu, palenie papierosów, gromadzenie się resztek jedzenia między zębami gorsza higiena jamy ustnej , zapalenie dziąseł, problemy z układem pokarmowym, ale także suchość w ustach.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...