Pryszcz na prawej stronie twarzy - Przyczyny, leczenie i porady

Co na wypryski na twarzy?

Pomocne będą apteczne maści na trądzik, takie jak maść cynkowa czy ichtiolowa. Działają one ściągająco, antybakteryjnie. Należy aplikować je punktowo, w miarę możliwości nawet kilka razy dziennie. Kosmetyki na trądzik, które są niezbędne w pielęgnacji cery problematycznej, to dobrze oczyszczające żele i pianki. Ich zadaniem jest dokładne usunięcie ze skóry wszelkich zanieczyszczeń, sebum, resztek makijażu, a więc wszystkiego, co może zapychać pory.

Raz w tygodniu trzeba wykonać peeling, który złuszczy martwy naskórek. W przypadku licznych wyprysków na twarzy unikajcie peelingów ziarnistych, które mogą uszkodzić krostki i nasilić problem. Lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który usuwa zrogowaciałe komórki naskórka, rozpuszczając białkowe połączenia między nimi.

Codziennie stosujcie odpowiedni krem na trądzik. Działanie kremów do cery trądzikowej polega przede wszystkim na:

  • ograniczaniu produkcji sebum,
  • zwężaniu rozszerzonych porów,
  • matowieniu skóry,
  • delikatnym złuszczaniu naskórka,
  • nawilżaniu skóry.

W składzie kremów do cery problematycznej szukajcie składników ściągających, złuszczających, antybakteryjnych, przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, łagodzących. Pamiętajcie, że wbrew pozorom cera trądzikowa bardzo często jest odwodniona. Nie można więc pominąć jej codziennego nawilżania. Składniki, które pomogą pozbyć się wyprysków na twarzy, to między innymi:

  • kwasy, np. migdałowy, salicylowy, glikolowy, azelainowy,
  • niacyniamid,
  • cynk i siarka,
  • retinol,
  • nadtlenek benzoilu,
  • ekstrakty roślinne, np. z aloesu, oczaru wirginijskiego, nagietka,
  • olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego.

Unikajcie kosmetyków ze składnikami komedogennymi, czyli zapychającymi pory, takimi jak wazelina, parafina, silikony, olej kokosowy. Codzienne stosowanie kosmetyków możecie uzupełnić o domowe sposoby na pryszcze. Pomocna będzie maseczka z zielonej glinki, która doskonale wchłania sebum i oczyszcza pory z zanieczyszczeń. Wystarczy wymieszać ją z wodą, do uzyskania gęstej papki. Nałóżcie na twarz i po ok. 15 minutach zmyjcie wodą.

5 błędów w pielęgnacji twarzy a trądzik młodzieńczy

Czy istnieje jednak jakiś sposób, który mógłby wpłynąć na to, by zmiany trądzikowe po prostu się już nie pojawiały? A może znamy znacznie więcej sprawdzonych metod? Odpowiedź na to pytanie, jak często w takich sytuacjach, brzmi: „to zależy”. Jak było opisywane już wcześniej, to, dlaczego pojawia się u nas trądzik, może wynikać z wielu różnych przyczyn, a ich właściwe rozpoznanie pomoże w wyciszeniu bądź wyeliminowaniu problemu. Zatem o czym należy pamiętać, jeśli chcemy na stałe pozbyć się problemu, jakim są pryszcze na twarzy? Przede wszystkim musimy zacząć od wyeliminowania pięciu najczęściej popełnianych błędów, które mają związek z pielęgnacją cery.

1. Brak nawilżania twarzy trądzikowej

Podstawowym grzechem osób dotkniętych trądzikiem, obok braku zabiegów oczyszczających, jest nadmierne przesuszanie skóry. Ale chwila – skoro za powstawanie trądziku jest odpowiedzialny nadmiar sebum, to dlaczego mamy dodatkowo nawilżać twarz? Wydaje się to początkowo nielogiczne, jednakże weźmy pod uwagę fakt, że jeśli nadmiernie przesuszymy naszą cerę, ta będzie dążyła do ustabilizowania swojego stanu, przez co jeszcze bardziej zwiększy produkcję wspomnianego łoju. W efekcie dojdzie do sytuacji, gdzie my będziemy zmywać naszą warstwę lipidową, natomiast organizm będzie ją odbudowywał, zwiększając produkcję sebum. Tymczasem Twoja cera właśnie teraz potrzebuje nawilżenia, by gruczoły łojowe nie musiały pracować ze zdwojoną siłą, gdyż to skończy się ropnymi zmianami na skórze.

2. Niepoprawne osuszanie twarzy po jej umyciu

Niezwykle ważnym etapem dbania o skórę zmagającą się z trądzikiem młodzieńczym jest oczyszczanie twarzy. Sięgamy po płyny micelarne, a następnie żele czy pianki. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji toniku, delikatnie osuszamy naszą cerę. I tutaj można wskazać często występujący błąd, który ma związek z wybieraniem wielorazowego ręcznika. Niestety, ale w przypadku nawracających stanów zapalnych lepiej jest zrezygnować z takiego rozwiązania.

Wypryski na twarzy a menopauza

Menopauza związana jest z ogromnymi wahaniami hormonów. Przede wszystkim drastycznie zmniejsza się poziom estrogenów, a to one w znacznej mierze odpowiadają za wygląd skóry, m.in. za poziom jej nawilżenia. Zmiany w gospodarce hormonalnej w okresie menopauzy prowadzą do drastycznego ograniczenia syntezy włókien kolagenowo-elastynowych i spadku poziomu kwasu hialuronowego. Nierzadko to właśnie na okres menopauzy przypada największe nasilenie trądziku różowatego.

Ciąża to kolejny przykład, jak ogromny wpływ na organizm i wygląd skóry mają zmiany hormonalne. Burza hormonów, która rozpoczyna się we wczesnej ciąży, może skutkować znacznym pogorszeniem wyglądu cery i pojawieniem się wyprysków na twarzy. Na szczęście problem ten zwykle zmniejsza się wraz z upływem kolejnych miesięcy, a cera uspokaja się po pewnym czasie od porodu.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...

Z kolejnych maseczek powinny też zrezygnować te osoby, których skóra wyjątkowo źle zniosła obecność cynamonu jest to przyprawa o silnym działaniu, jeśli więc organizm jej nie toleruje, należy zaprzestać jej stosowania.

Czytaj dalej...