Pryszcze na pysku u psa - Przyczyny, leczenie i profilaktyka

Alergie pokarmowe

Bardzo często różne zmiany skórne u psów są objawami alergii pokarmowej – wtedy można je zaobserwować głównie w okolicy głowy, uszu, przedpiersia i przednich kończyn. Zwierzę odczuwa bardzo silny świąd, może mieć łojotok, nawracające ropne zapalenie skóry, pokrzywkę. Na skutek drapania i lizania swędzących miejsc mogą powstać wyłysienia i rany.

Leczenie skórnych objawów alergii pokarmowych polega na doraźnym podaniu środka przeciwświądowego, a następnie rozpoczęciu diety eliminacyjnej, czyli podawaniu jedzenia z jednym źródłem białka – najczęściej jest to mięso indycze, królicze lub kangurze. Po dwunastu tygodniach można spróbować wprowadzić nowe białko – koniecznie w porozumieniu z lekarzem weterynarii, a najlepiej również z dietetykiem zwierzęcym.\

Leczenie pryszczy u psa

W celu prawidłowego leczenia lekarz weterynarii oceni objawy kliniczne, miejsce zmian oraz przeprowadzi badania cytologiczne pobranego materiału.

Z uwagi na wiele przyczyny, metody leczenia mogą przybrać różne formy:

  • Antybiotyki: Jeśli pryszcze są wynikiem infekcji bakteryjnej, weterynarz może przepisać antybiotyki
  • Kremy i maści: Istnieją specjalne kremy i maści dla psów, które pomagają w leczeniu pryszczy
  • Dieta: Jeśli pryszcze są wynikiem alergii pokarmowej, zmiana diety może być kluczowa
  • Redukcja stresu: Jeśli stres jest przyczyną, rozważ wprowadzenie technik relaksacyjnych, takich jak spacery czy zabawki interaktywne

W przypadku braku reakcji na antybiotyki w literaturze przedmiotu zaleca się wykonanie badania hodowlanego szczepu bakterii i antybiogramu. Mimo wszystko, w przypadku zapalenia mieszków włosowych, często konieczne jest długotrwałe leczenie ze stosowaniem miejscowych leków, takich jak 2% mupirocyny lub żelu z nadtlenkiem benzoilu. Pomocne mogą być również okłady z chlorheksydyną 1 .

Niegroźne choroby skóry u psa

Drobne krostki czy plamy na skórze psa nie zawsze wskazują na nowotwór, czy inne poważne schorzenie. Oto co mogą oznaczać często pojawiające się zmiany skórne u psów:

  • krostki – najczęściej świadczą o ropnym zapaleniu skóry, ale mogą być też objawem zakażenia pasożytniczego, jeśli towarzyszy im świąd,
  • strupki – występują na tle chorób pasożytniczych.
  • czarne plamy – zwykle to niegroźne zmiany pigmentacyjne,
  • zaczerwienienie – może świadczyć o atopowym zapaleniu skóry, świądzie czy grzybicy.
Przeczytaj: Zwichnięcie rzepki u psa - przyczyny, objawy, leczenie i operacja

Grzybica skóry u psa

Popularną dolegliwością dotykającą skórę psów bywa też grzybica. Objawy, które wskazują na takie schorzenie to:

  • grudki na skórze,
  • czerwone obwódki wokół zmian,
  • łuszczący się naskórek,
  • plackowate łyse miejsca na skórze, czyli nadmierne wypadanie sierści.

Za wystąpienie choroby skóry psa odpowiadają dermatofity, czyli grzyby. Na skórze psa może być widoczny również jasny nalot lub łupież. W przypadku zauważenia zjawiska przerzedzania sierści psa, problem warto skonsultować z lekarzem.

Nużyca u psa

Zmiany skórne u psa mogą wskazywać także na nużycę, czyli demodekozę. Choroba występuje najczęściej u szczeniaków i psów w starszym wieku. Za jej wywołanie odpowiedzialny jest pasożyt. Schorzenie bywa niebezpieczne w czasie spadku odporności u pupila.

  • nużycę palcową widoczną jako rumień między palcami,
  • nużycę uogólnioną widoczną na całym ciele,
  • nużycę miejscową, dotyczącą najczęściej okolic głowy i pyska.

Nużycę miejscową leczy się głównie środkami roztoczobójczymi, a uogólnioną często również lekami doustnymi i zastrzykami.

Atopowe zapalenie skóry u psa

Atopowe zapalenie skóry u psów to forma alergii, a samą alergię określa się jako nadwrażliwą reakcję organizmu na konkretną substancję chemiczną zwaną alergenem.

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Najczęstszą przyczyną jest spożywanie aromatycznych pokarmów czosnek, cebula , picie alkoholu, palenie papierosów, gromadzenie się resztek jedzenia między zębami gorsza higiena jamy ustnej , zapalenie dziąseł, problemy z układem pokarmowym, ale także suchość w ustach.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...